Czy ustawienie wentylatorów na 0 obrotów ma na nie negatywny wpływ?

W biosie można ustawić krzywą dla wentylatorów w obudowie.
Ustawiłem sobie ją tak, że poniżej 50 stopni na procesorze w ogóle się nie kręcą.
Chciałem zminimalizować zaciąganie kurzu.

Procek to ryzen 5950x i te 5stopni osiąga szybko. Rownie szybko temperatura spada.

Czy dla samego wentylatora jest “problemem” wielokrotnego jego włączanie i wyłączanie?
Czy może to skrócić żywotność wentylatora?

W jednym i drugim przypadku nie ma problemu i nie ma wpływu na żywotność wentylatora.
Ważne, by owe “zero” obrotów nie wpłynęło negatywnie (przegrzanie) na podzespół chłodzony!

1lajk

Kolega wie co mówi.

Ja bym zrobił tak, że gdy procesor ma MNIEJ niż 50 stopni, wentylator nie działa.
Będzie to bezpiezne dla sprzętu, a zminimalizuje zaciąganie kurzu.

Dzięki za odpowiedzi.
Zastanawiałem się tylko czy mechanizm w wentylatorze nie zachowuje się gorzej przy częstym uruchamianiu i zatrzymywaniu.

Temperatury są chyba ok
Poniżej 40 stopni w idle
Około 61 przy wykorzystaniu wszystkich rdzeni i max do 80 przy jednym do 4 redeni

Jedyny powód awarii wentylatora z jaką zawsze miałem do czynienia serwisując swoje i znajome/rodzinne komputery to było zapieczenie łożyska spowodowane kurzem, ew. zablokowanie wentylatora i następujące przepalenie jego silniczka. I tak wentylator jest sterowany PWM więc start do niskich obrotów nie powinien być dla niego żadnym wyzwaniem.