Czy ustawienie wentylatorów na 0 obrotów ma na nie negatywny wpływ?

W biosie można ustawić krzywą dla wentylatorów w obudowie.
Ustawiłem sobie ją tak, że poniżej 50 stopni na procesorze w ogóle się nie kręcą.
Chciałem zminimalizować zaciąganie kurzu.

Procek to ryzen 5950x i te 5stopni osiąga szybko. Rownie szybko temperatura spada.

Czy dla samego wentylatora jest “problemem” wielokrotnego jego włączanie i wyłączanie?
Czy może to skrócić żywotność wentylatora?

W jednym i drugim przypadku nie ma problemu i nie ma wpływu na żywotność wentylatora.
Ważne, by owe “zero” obrotów nie wpłynęło negatywnie (przegrzanie) na podzespół chłodzony!

1 polubienie

Kolega wie co mówi.

Ja bym zrobił tak, że gdy procesor ma MNIEJ niż 50 stopni, wentylator nie działa.
Będzie to bezpiezne dla sprzętu, a zminimalizuje zaciąganie kurzu.

Dzięki za odpowiedzi.
Zastanawiałem się tylko czy mechanizm w wentylatorze nie zachowuje się gorzej przy częstym uruchamianiu i zatrzymywaniu.

Temperatury są chyba ok
Poniżej 40 stopni w idle
Około 61 przy wykorzystaniu wszystkich rdzeni i max do 80 przy jednym do 4 redeni

Jedyny powód awarii wentylatora z jaką zawsze miałem do czynienia serwisując swoje i znajome/rodzinne komputery to było zapieczenie łożyska spowodowane kurzem, ew. zablokowanie wentylatora i następujące przepalenie jego silniczka. I tak wentylator jest sterowany PWM więc start do niskich obrotów nie powinien być dla niego żadnym wyzwaniem.