Czy użycie chkdsk jest napewno bezpieczne

Zadaje to pytanie bo w internecie jak narazie wyczytałem że jest bezpiecznym programem systemowym do naprawy dysku i spójności plików i nawet zalecane używać profilaktycznie. Z tym że moje spostrzeżenia użycia tego programu mając za sobą używane trzy dyski do tej pory dają do myślenia. To znaczy kiedyś po użyciu chkdsk zaraz zauważyłem że np. zgrana płyta DVD zgrana programem do takiej postaci że odtwarzało sie uruchamiając pierwszy z góry plik po użyciu tego programu były problemy i żeby odtwarzać to kliKało sie pliki dalsze ale nie odtwarzała sie płyta od początku. Teraz niedawno zamuliło mi system i skanowanie HD Tune ,MHDD nie ukazało problemów technicznych dysku. Zrobiłem przywrócenie systemu z obrazu partycji systemowej i jest dobrze dając dowód wykluczający wine sprzętową. Pare dni wcześniej właśnie chkdsk użyłem bo w trybie odczytu jakieś błędy wykazywało ale nie sektorowe

i po paru dniach zamuliło strasznie zwolnił transfer .Skanowałem antywirusem i skanerami ale nie wykryły szkodników mimo to nie wykluczam że wirus mógł być przyczyną zamulenia szkoda że nie dałem LOG na forum. Ogólnie użycie chkdsk i wirus stawiał bym na równi przyczyne zamulenia. Jednak pierwszy przypadek z problemem odtwarzania po użyciu chkdsk dają podstawe do weryfikacji bezpieczeństwa jego użycia dla systemu. Nie wiem może mam pecha i dyski są winne takim efektom użycia narzędzia albo jest wadliwy sam program mam Windows XP-home i z tej wersji jest wadliwy i na wszystkich dyskach będą niepewne dobre efety to następnym razem używać innego programu tego typu choćby z innej wersji systemu z dos-u. Proszę o sugestie co do dalszych działań.

Może masz uwalony system plików na dysku i zamiast przywracać obraz partycji systemowej, zainstaluj normalnie system formatując przy instalacji cały dysk i tworząc partycje na nowo.

To znaczy do obu przypadków miałem systemy oddzielnie stawiane a ostatnio tylko przywróciłem obraz i pomogło. Więc oba przypadki dotyczyły już na postawionych na nowo systemach wykluczając jakąś wade z pierwszego gdzie by sie pogłębiało czy powielało.

Może kabel łączący dysk z płytą główną jest uszkodzony?

Wsumie prawie cały komputer miałem wymieniony, buda z zasilaczem i okablowaniem ostało sie a zasilacz nie wykazuje wachań napięć. Kable sygnałowe do dysku z racji że miałem IDE teraz SATA są inne ale wymienie jak sugerujesz stream dobry pomysł akurat mam zapasowy nieużywany. No i ta instalka Windows XP-home jest dalej używana instalowana pare razy dając podejrzenie do wady narzędzia chkdsk tej wersji a zmiana kabelka sata będzie chyba ostatnim krokiem czy historia sie powtórzy to wtedy da mi przekonanie o wadzie narzędzia z tej wersji systemu.

Dodane 22.02.2012 (Śr) 7:44

Wymieniłem kabel sata zasugerowane przez stream i do innego gniazda nieużywanego połączyłem . Przy pierwszym uruchomieniu systemu była informacja o zainstalowaniu nowego sprzętu wynikające zapewne przez zmiane portu . Więcej zmian nie ma, sam system chodzi bez zmian. Trzeba czekać do następnego użycia narzędzia chkdsk jak zajdzie potrzeba i wtedy sie przekonamy czy będą zauważalne pogorszenia działania systemu zaraz czy po paru dniach.Jak pisałem wcześniej wymiana kabla sata a wcześniej za życia komputera niemal wszystkie częsći oprócz budy z zasilaczem będzie ostatnim krokiem zacieśniającym przyczynę prawdopodobnie wadliwego narzędzia chkdsk z wersji systemu Windows XP-Home. Chyba że ktoś wie że chkdsk napewno nie może być przyczyną niezależnie z której wersji systemu i jeszcze jakieś przyczyny wymieni.