Czy używanie Windows XP może być bezpieczne?

(Robin-Otzi) #1

Witam!
Czy uważacie, że nadal można bezpiecznie używać systemu Windows XP
porównywalnie bezpiecznie jak 7 czy 10.
Przy założeniu, że będzie całkowicie zaktualizowany, posiadał antywirusa…
Jaki jeszcze program można zainstalować by być bardziej bezpiecznym?

(JNJN) #2

System jak każdy inny - włącz zdrowe myślenie i będzie OK - to Twoja dodatkowa ochrona.

(hatezit) #3

Sam używam Windows XP, z którego teraz piszę:) Jednak nie uważam, aby był w 100% bezpieczny. Posiadanie antywirusa i aktualizowanie + SP3, to jedno. Po drugie, zależy z jakiej przeglądarki korzystasz i na jakie strony wchodzisz. Po trzecie, jeżeli pobierasz, to z jakich stron.
Jest jedno ale, przeglądarki powoli wycofują się z aktualizacji na XP. Już to zrobił Chrome, a teraz Firefox zamierza to zrobić. Nie wiem jak w przypadku Opery.
Mam też Windows 7 i jest bardzo dobry i jak już, to lepiej z tego systemu korzystać, ewentualnie Windows 8.1 a nie 10!

(JNJN) #4

Nie ma systemów w 100 % bezpiecznych.

(Robin-Otzi) #5

To wiem :slight_smile:
ale czy XP jest dużo mniej bezpieczny niż 7 czy 10?
Z góry mówię, że nie będzie służyć do wchodzenia na niebezpieczne strony czy pobierania niebezpiecznego oprogramowania…

(Bogdan_G) #6

Na XP w 2010 roku wyrzuciłem ostatni antywirus - essentials uszkodził system.
To jednak przyznam, że bez antywirusa nic nie wlazło przez 7 lat, chyba, ze sam zezwoliłem na wirusa opery (było takie coś w agencie pobierania).
Wystarczały mi zawsze dodatki do blokowania szpiegostwa, malware i przekierowań. Albo bezpiecznie korzystam z netu? Jakoś tak mam i mam nawyk sprawdzania wszystkiego, co pobieram na virus total, a uważam na linki.
Teraz korzystam z windows 7, ale nie powiem, żebym czuł się bezpieczniej, niż na XP, ale trzeba się pilnować.

12 wersja raczej nie odżyje a internet (html5, css3, ecmascript) za szybko się teraz rozwija i czasem programiście już może się nie chcieć dodawać kolejnych JS/Frameworków, dodatkowych CSS by działało lub robić wersję uproszczoną.

A chromowata opera to na 36 się zatrzymała przez silnik chromium (porzucenie xp i visty).

(kuba3351) #8

Bezpieczeństwo będzie lecieć na łeb na szyję. Słabym ogniwem są przeglądarki, niedługo najpopularniejsze nie będą już aktualizowane na XP a wtedy zostaje albo siedzenie na dziurawych wersjach albo szukanie jakichś mało popularnych… korzystanie z tego systemu będzie coraz trudniejsze, i nie polecam. Jeśli sprzęt za słaby na nowego Windowsa to polecam Linuxa, ale nie powinno się już używać Windows XP

(Bogdan_G) #9

Ale używanie XP jest bezcenne, póki można. Już dawno ten system przestał być atrakcyjny dla hakerów. A stare zagrożenia? Jak ktoś się latami pilnował, to i upilnuje.
Co jest w XP? Ano, aktualna obsługa programów 32 bitowych. Nadal działa office x84, playery wideo, graficzne programy x86, przeglądarki 32 bit, działa jeszcze milion starych gier… Nie zauważam, by na windows 7 te same programy smigaly szybciej.
Z dostępnych przeglądarek, to na razie króluje firefox, a na starych wersjach będzie można utrzymać się jeszcze parę lat,. Można jechać na slimjet 10. jeszcze parę lat. Wyróżniam ta przeglądarkę, bo można w niej wyłączyć PPAPI (wersja 21) i włączyć obsługę NPAPI (najnowsza wersja flash playera). W tym przypadku, to kwestia zasadnicza - aktualna wtyczka, a że taka sama, jak do Firefoxa? To nie będę płakał.

(ichito) #10

@Robin-Otzi
Może być, ale trzeba nieco popracować nad nim. Zajrzyj w linki poniżej, może coś Ci się przyda

(Robin-Otzi) #11

Dzięki wielkie!
Zainstalowałem XP ze starej płyty z SP3 ale wywalał błędy przy próbie instalacji poprawek po SP3.
Trochę się naszukałem aby znaleźć obraz ISO z wbudowanymi wszystkimi poprawkami wydanymi do końca okresu wsparcia (+ część dla Embedded :wink: )
Zrobiłem aktualizację - co prawna wysypał większość sterowników a nawet aktywację systemu, ale w efekcie końcowym - działa!
Teraz zastosuję się do wskazówek z linków.
Jaki program poza antywirusem zainstalować by bronił przed syfem z sieci?

(ichito) #12

Jeśli masz już wybrany AV…jaki?..dodałbym 4 rzeczy…wszystkie wymienione są za free

(Robin-Otzi) #13

Ponieważ jest to komputer firmowy, muszę polegać na rozwiązaniach całkowicie darmowych włącznie do użytku służbowego!
Mam zaufanie do Baidu AV i Baidu PC Faster.
Sam nie wiem czy one zapewniają zaporę ogniową…

Bezpieczeństwo zależy od tego jakie masz łącze w domu. Różnica między zmiennym IP a stałym jest ogromna. Druga sprawa to zostawianie śladu po sobie. Jeśli będziesz dość żywo i konkretnie udzielał się na forach u Rosjan, forach hakerskich i podobnych to prędzej czy później jakiś dzikus się Tobą zainteresuje.
Kolejna rzecz to pobieranie plików. W 95% przypadków ludzie sami sobie szkodzą wchodząc w P2P, P2M, Torrenty i inne gady. Rosja i ogólnie cały wschód słyną z tego że praktycznie zawsze do softów dodają jakieś niespodzianki. Bezpieczeństwo nie do końca zależy tylko od systemu operacyjnego a triki handlowe ze stajni Microsoftu w postaci haseł typu: ten system nie jest już bezpieczny - zmień na Windows 10 - trzeba traktować z ogromnym przymknięciem oka a nawet obu bo nie można nazwać prawdziwym bezpieczeństwem tego że taki W10 zczytuje kliknięcia z klawiatury i wysyła do M$. Ktoś pisze sobie właśnie biznesplan na zaje fajną korporację a tu patrz - w stanach nagle zwędzili pomysł.
Nie wierzę że nikt a nikt w M$ takich danych nie będzie weryfikował bo gdyby nie mieli takiego zamiaru to by ich nie wyłudzali. Kolejną ważną rzeczą w bezpieczeństwie jest legalność softu który posiadasz. Mam tu na myśli CRACKOWANIE i powiem o tym bez szczypania się po nosie. Często bywa tak że CRACKI takie są niezbyt bezpieczne. Jedne aktywują Ci jakiś produkt i po ptakach a drugie przy okazji majstrują w systemie. Nigdy nie masz pewności kto stworzył CRACKA i po co.
Takie jak np. BOSCH ESI TRONIC kosztują krocie. Nie sądzę że programista piszący pod to aktywatory i inne nic w zamian nie chce. Tak było, jest i zawsze będzie.
A sam Windows XP jest tak samo bezpieczny i niebezpieczny jak reszta Windowsów.
Luki wykrywane w systemach nie dotyczą 98% użytkowników. Jeśli ktoś już miał by się dobierać komuś do PC to musiał by mieć w tym cel.

Wczoraj na najbardziej bezpiecznym Windows 10 debatowałem tu na forum na temat laptopów HP. Później na stronach gazety wyborczej w boxach reklamowych miałem tylko i wyłącznie same HP z RT Euro AGD. Fajnie działa ten bezpieczny system.

Jakiś czas temu wysłałem po kumplach masowo maile że mam na sprzedaż krótkofalówkę na UHF/VHF. Maile wysłane z Outlooka zainstalowanego na W10. Wchodzę po czasie w EDGE a tam na każdej stronie praktycznie reklama ze sprzętem krótkofalarskim!
Bajeeeer!
Wyślij teraz żonie maila typu: moja mała laleczko, będę Cię dzisiaj gwałcił :slight_smile: :wink: to zaraz CBŚ w kominiarach pod blokiem pedofili będzie szukać! Masakra - co za czasy!
Osobiście uznaję że XP jest teraz chyba najbezpieczniejszym systemem pod słońcem, bo:

1. jest stary i mało ludzi go ma
  2. nikt się nim już nie interesuje
  3. hakery i inne zajęte są demolką zabezpieczeń W8/W10
    no i na takim XP nie ma co demolować!
    Włamiesz się jakiemuś Afrykańczykowi do PCta sprzed 15lat by zahakować Panita???

To akurat może być wina cookies i localstorage (nieskasowanych po czasie) i u marketingowych zbieraczy danych z stron www zaindeksowane o tobie i proponują ci potem przez kilka - kilkanaście dni.