Czy VirtualBox przepuszcza wirusy? Przykłady infekcji?


(Marcineq1420) #1

Witam serdecznie,

 

Przykład:

 

System hosta: Dystrybucja Windows: Vista, 7, 8 itp.

System gościa: Dystrybucja Linux

 

Testowałem już manulanie sposoby ataku trojana na użytkownika systemu Windows typu: 

 

  • spreparowanie pliku hosts;

  • oprogramowanie keylogger`a;

  • fałszywe przekierowania na inne strony z poziomu systemu hosta;

 

Uruchomiony na wirtualnej maszynie system gościa dystrybucji Linux jest odporny na powyższe metody. W zasadzie powinienem już być spokojny, ale...

 

Czy znacie może jakieś skuteczne ataki wirusów na system gościa? Chodzi mi głównie o keyloggery, fałszywe przekierowania, podmiana schowka systemowego itp. przykłady z ataków na klientów banków?

 

Będę wdzieczny za pomoc :slight_smile:

 

Pozdrawiam.


(Xemidra) #2

Nie rozumiem.

Pytasz czy VM jest odporny na wirusy z systemu głównego czy chodzi Ci o wirusy z wirtualnej maszyny na system VM ?


(Marcineq1420) #3

No właśnie :slight_smile:

 

Wiem, że masa informacji jest naforach o tym, czy wirtualna maszyna przepuszcza wirusy. A mi chodzi o działanie wirusów w drugą stronę. O bezpieczeństwo systemu gościa (wirtualnego) jestem spokojny. 

 

Zastanwiam się czy system hosta (domyślny) jeśli zostanie zainfekowany, wszak nigdy nic nie wiadomo (przykład ZeuSa, który hulał po systemach operacyjnych z zainstalowanym Kasperskym), to czy wirus z systemu hosta będzie zagrożeniemdla systemu wirtualnego?


(józeek) #4

Nie jestem expertem, ale ostatnio miałem taką przygodę. Mam Win 8.1, na Wirtualboxie postawiłem WinXP, chciałem na nim potestować antywirusy. Zanim zainstalowałem jakiegokolwiek na nim chciałem pobrać paczke wirusów, i co się stalo? Odezwał się Avast zainstalowany na Win 8.1. Więc sam nie wiem jak to jest.


(Marcineq1420) #5

 

Dzięki józeek.

 

Z Avastem mam różne przygody. Ostatni przykład był taki, że Avast blokował odtwarzanie filmów na YouTube. Po jego wyłaczeniu śmigało, aż miło. Polecam na Windows z darmowych antywirusów Security Essential.

 

VirtualBox łączy się z Internetem z pośrednictwem karty sieciowej zainstalowanej w systemie domyślnym. Dokładniej korzysta ze sterowników i ich konfiguracji zainstalowanych w systemie w Twoim przypadku Win 8.1. Prawdopodobnie Avast wykrył link, który jest niezaufany lub rozprzestrzenia złośliwe oprogramowanie. Takie jest moje wyjaśnienie na zaistniałą sytuację.

 

Zapraszam do dyskusji :slight_smile: