Czy Vista będzie legalna?

Dzisiaj zakupiłem komputer wraz z legalnym oprogramowaniem Windows Vista. Nie dostałem jednak płyty, aby w razie jakichś większych problemów moc sformatować dysk i zainstalować ją na nowo. Czy jeśli zainstaluję Vistę z innej płyty, ale podam klucz licencyjny, który jest na naklejce przyklejonej do komputera, to Windows nadal będzie legalny?

Tego klucza może ci nie przyjąć. Gdyby się jednak udało nie będzie to legalne.

Tak pod warunkiem że:

Np zakupiłeś Viste ENG i przy ponownym instalowaniu zainstalujesz też Viste ENG bo jeśli zainstalujesz Viste PL to złamiesz tym samym Licencję.

Nie dotyczy to Visty Ultimate bo ona ma w sobie możliwość zmiany języka systemu.

Dołączona jest Vista PL. Taką też będę (w przyszłości) instalował.

Jesli tak to wszystko będzie jak najbardziej zgodnie z prawem :slight_smile:

a nie masz przypadkiem partycji recovery ?

Jest taka partycja. Konkretnie: FACTORY_IMAGE. A w środku jest plik RECOVERY.

To zgraj pliki z tej partycji na płytkę i bedziesz miał instalke Twojej Visty :stuck_out_tongue:

Ale ten plik ma tylko 178 KB.

// >> ?? Co mam zrobić z tym plikiem?

powinieneś mieć w start/wszystkie programy coś w stylu backup and recovery i tam powinna być opcja zgrania partycji .

ewentualnie studiowanie instrukcji od kompa :smiley:

Tak jak piszą inni użytkownicy wyżej przejrzyj cała instrukcję obsługi, wtedy znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie

OK, znalazłem w instrukcji obsługi, tak jak mówiliście. Dzięki bardzo za pomoc :slight_smile:

Ja jak kupowalem niedawno komputer z Vistą, to dostałem miedzy innymi płytę:

Sprawdzałem ją i działa tak jak normalny dysk instalacyjny systemu - po ustawieniu w BIOS`ie First Boot Device na CD/DVD, włożeniu CD do napędu i zrestartowaniu komputera, płyta się uruchamia i ładuje instalator. Najpierw można podać klucz aktywacyjny a potem wybieramy, czy chcemy sformatować dysk, gdzie chcemy zainstalować system itp. Potem Dalej i… Viśta Wio! :smiley: Czekamy około pół godziny i mamy Vistę gotową do działania.

Niestety infolinia Microsoft twierdzi co innego.

:roll:

A co ci powiedziano na infolinii ???

Powiedzieli, że system operacyjny dostarczony z notebookiem różni się od takiego jaki można dostać z tzw. składakiem, czyli w wersji OEM. W przypadku notebooków do ponownej instalacji służy płytka recovery lub partycja recovery i tylko tą drogą można przywrócić system legalnie. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, bo np. w zestawie nie było płytki recovery a partycja recovery została usunięta albo też np. padł dysk to należy zwrócić się do producenta notebooka o dostarczenie odpowiedniego nośnika recovery… Producenci są zobowiązani do tego, by w takiej sytuacji udostępniać taki nośnik bezpłatnie i z mojego doświadczenia wynika, że np. HP, Fujitsu-Siemens czy IBM/Lenovo nie robią żadnych problemów tylko wysyłają.

Jakie to są różnice? A no np. takie, że recovery z regóły zawiera dodatkowe oprogramowanie instalowane przez producenta, a przede wszystkim dlatego, że taki preinstalowany system jest już fabrycznie aktywowany - po jego przywróceniu nie trzeba go ponownie aktywować. Bardzo często klucz licencji jest odrzucany przez typowe OEMowe nośniki (przynajmniej z XP tak miałem dosyć często) - można wtedy użyć klucza zgodnego z nośnikiem a potem zmienić klucz odpowiednim oprogramowaniem ale tak jak pisałem - zdaniem Microsoftu jest to nielegalne.

Z tego właśnie powodu wszystkim świerzo upieczonym nabywcom notebooków sugeruję przygotowanie sobie własnej płytki recovery za pomocą oprogramowania dostarczonego z notebookiem albo jakiegoś innego (Norton Ghost czy też jednego z wielu darmowych aplikacji tego typu).

:roll: