Czy Vista będzie legalna?

(system) #1

Dzisiaj zakupiłem komputer wraz z legalnym oprogramowaniem Windows Vista. Nie dostałem jednak płyty, aby w razie jakichś większych problemów moc sformatować dysk i zainstalować ją na nowo. Czy jeśli zainstaluję Vistę z innej płyty, ale podam klucz licencyjny, który jest na naklejce przyklejonej do komputera, to Windows nadal będzie legalny?

(Longhorn2009) #2

Tego klucza może ci nie przyjąć. Gdyby się jednak udało nie będzie to legalne.

(Wojtek) #3

Tak pod warunkiem że:

Np zakupiłeś Viste ENG i przy ponownym instalowaniu zainstalujesz też Viste ENG bo jeśli zainstalujesz Viste PL to złamiesz tym samym Licencję.

Nie dotyczy to Visty Ultimate bo ona ma w sobie możliwość zmiany języka systemu.

(system) #4

Dołączona jest Vista PL. Taką też będę (w przyszłości) instalował.

(Łukasz14) #5

Jesli tak to wszystko będzie jak najbardziej zgodnie z prawem :slight_smile:

(Clubbasse207) #6

a nie masz przypadkiem partycji recovery ?

(system) #7

Jest taka partycja. Konkretnie: FACTORY_IMAGE. A w środku jest plik RECOVERY.

(Łukasz14) #8

To zgraj pliki z tej partycji na płytkę i bedziesz miał instalke Twojej Visty :stuck_out_tongue:

(system) #9

Ale ten plik ma tylko 178 KB.

// >> ?? Co mam zrobić z tym plikiem?

(Clubbasse207) #10

powinieneś mieć w start/wszystkie programy coś w stylu backup and recovery i tam powinna być opcja zgrania partycji .

ewentualnie studiowanie instrukcji od kompa :smiley:

(huber2t) #11

Tak jak piszą inni użytkownicy wyżej przejrzyj cała instrukcję obsługi, wtedy znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie

(system) #12

OK, znalazłem w instrukcji obsługi, tak jak mówiliście. Dzięki bardzo za pomoc :slight_smile:

(Playstation00) #13

Ja jak kupowalem niedawno komputer z Vistą, to dostałem miedzy innymi płytę:

Sprawdzałem ją i działa tak jak normalny dysk instalacyjny systemu - po ustawieniu w BIOS`ie First Boot Device na CD/DVD, włożeniu CD do napędu i zrestartowaniu komputera, płyta się uruchamia i ładuje instalator. Najpierw można podać klucz aktywacyjny a potem wybieramy, czy chcemy sformatować dysk, gdzie chcemy zainstalować system itp. Potem Dalej i... Viśta Wio! :smiley: Czekamy około pół godziny i mamy Vistę gotową do działania.

(SilberPunkt) #14

Niestety infolinia Microsoft twierdzi co innego.

:roll:

(Wojtek) #15

A co ci powiedziano na infolinii ????

(SilberPunkt) #16

Powiedzieli, że system operacyjny dostarczony z notebookiem różni się od takiego jaki można dostać z tzw. składakiem, czyli w wersji OEM. W przypadku notebooków do ponownej instalacji służy płytka recovery lub partycja recovery i tylko tą drogą można przywrócić system legalnie. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, bo np. w zestawie nie było płytki recovery a partycja recovery została usunięta albo też np. padł dysk to należy zwrócić się do producenta notebooka o dostarczenie odpowiedniego nośnika recovery... Producenci są zobowiązani do tego, by w takiej sytuacji udostępniać taki nośnik bezpłatnie i z mojego doświadczenia wynika, że np. HP, Fujitsu-Siemens czy IBM/Lenovo nie robią żadnych problemów tylko wysyłają.

Jakie to są różnice? A no np. takie, że recovery z regóły zawiera dodatkowe oprogramowanie instalowane przez producenta, a przede wszystkim dlatego, że taki preinstalowany system jest już fabrycznie aktywowany - po jego przywróceniu nie trzeba go ponownie aktywować. Bardzo często klucz licencji jest odrzucany przez typowe OEMowe nośniki (przynajmniej z XP tak miałem dosyć często) - można wtedy użyć klucza zgodnego z nośnikiem a potem zmienić klucz odpowiednim oprogramowaniem ale tak jak pisałem - zdaniem Microsoftu jest to nielegalne.

Z tego właśnie powodu wszystkim świerzo upieczonym nabywcom notebooków sugeruję przygotowanie sobie własnej płytki recovery za pomocą oprogramowania dostarczonego z notebookiem albo jakiegoś innego (Norton Ghost czy też jednego z wielu darmowych aplikacji tego typu).

:roll: