Czy vista dalej bedzie legalna?

Witam,

Do laptopa dostalem nośniik recovery z Vista Home Premium, instaluje system od razu ze sterownikami i niepotrzebnymi dla mnie programami i teraz pytanie czy jesli sciagne viste z neta i wpiszcze moj klucz ktory dostalem do laptopa to czy system nadal bedzie oryginalny?

Obawiam się, że Twój klucz nie będzie pasował do tej wersji ściągniętej z Netu, ale pytanie po co chcesz sobie utrudniać życie? Można przecież zbędne rzeczy usunąć

tylko,że np gdy odinstaluje tego dennego Nortona to wogole Firefox nie chce mi dzialac.

przerób płytke nlite-m

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … te+1.4.9.1

Dziwne. Wielokrotnie odinstalowywałem pakiet trial Nortona i nigdy nie było problemów z żadną przeglądarką

jeżeli chodzi o nLite to:

-info z vortalu (opis programu)

Do przeróbek Visty raczej można zastosować vLite, ale nie wiem jak sobie radzi z “dodatkami” typu Norton, etc.

grand masz racje nie do czytałem…

Siostra miała ang vistę (recovery) i klucz do niej na laptopie.

Pożyczyłem od kolegi vistę HP 32bit, zintegrowałem z SP1 i z tej płytki zainstalowałem siostrze.

Klucz został przyjęty, niemożliwa zaś była aktualizacja przez internet, ale za to przez telefon tak.

Oczywiście system został zaaktywowany telefonicznie i działa.

EDIT: Wiem, że nie powinienem, bo to forum o legalnym oprogramowaniu, ale jeżeli już będziesz chciał sciagać obraz to zwróć uwagę, aby był to czysty obraz, bez zintegrowanych cracków, seriali i zdjętych blokad.

Na proste pytanie prosta odpowiedź.

Jeśli ściągniesz vistę jako czysty obraz bez cracków itp to system będzie jak najbardziej legalny !

Zeby bylo jasniej - na infolinii mozna dowiedziec sie roznych rzeczy (na moj email z identycznym pytaniem odpowiedziano, ze system bedzie nielegalny i ze instalacje mozna przeprowadzic tylko i wylacznie z nosnika, jaki zostal dostarczony z komputerem!).

Na stronie http://www.purepc.pl/oprogramowanie/vis … c?page=all mozna jednak przeczytac:

"6. Sposób nabycia nośnika w alternatywnej wersji?

Istnieją dwie drogi nabycia nośnika w alternatywnej wersji:

Pierwsza z nich dotyczy nabycia alternatywnego nośnika dla pełnych produktów paczkowych:

Procedura ta jest opisana na stronie http://www.microsoft.com/windowsvista/1 … fault.mspx

Druga z nich dotyczy licencji OEM i jest realizowana poprzez partnerów OEM Microsoft System i jest to procedura wymiany nośnika OEM. Procedura ta jest znana Partnerom i jest realizowana za ich pośrednictwem.

Zalecanymi sposobami jest nabycie nośnika za pomocą procedur powyższych. Teoretycznie dopuszczalne jest również pożyczenie właściwego, oryginalnego nośnika od innego użytkownika, ale rozwiązanie zalecanym jest nabycie nośnika za pośrednictwem producentów systemów OEM."

Mysle, ze przydaloby sie po prostu wyslac email do Microsoft, zachowac go na dysku/na koncie pocztowym i w razie problemow podczas kontroli pokazac oficjalna odpowiedz firmy Microsoft (w koncu infolinia to jej czesc).

Powyzszy opis rozumiem nastepujaco:

  • posiadacze wersji BOX moga wykupic nosnik ( jak tutaj - http://www.twenga.pl/cena/22001621.html ) - cena bez przesylki wynosi zwykle ok. 2,50 zl.

  • posiadacze wersji OEM (a takie instalowane sa standardowo w nowych laptopach) moga prosic producenta o sprzedaz nosnika (wiec jest na nim takie samo szambo jak w przypadku partycji recovery - okropienstwo …).

  • wszyscy (zarowno OEMowcy, jak i BOXowcy) moga pozyczyc od innej osoby nosnik (a moze sciagnac go z Internetu?) i uzyc go w legalny sposob (korzystajac z wlasnego klusza) do instalacji systemu.

W komputerze Taty producent (HP) zainstalowal fabrycznie Viste Business z masa smieci, ktore nawet po odinstalowaniu pozostawialy niepotrzebne pliki.

Sciagnalem z MSDNa (studiowalem wtedy jeszcze na PWr) identyczna wersje Visty Business, zainstalowalem ja i wprowadzilem klucz naklejony na komputerze przez HP.

Aktywacji system juz nie przeszedl - musialem zainstalowac z powrotem smieciowata wersje Visty z Recovery DVD (pierwszym krokiem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian bylo nagranie Recovery DVD i zlikwidowanie partycji Recovery). Mail do Microsoftu nie dal niestety pozytywnych informacji. Moze cos sie zmienilo lub ustalili w koncu ostateczna, oficjalna wersje (wszystko dzialo sie w kwietniu 2007)?

W swoim komputerze (IBM/Lenovo) bylem w identycznej sytuacji - producent wrzucil tyle smieci, ze nie dalo sie z systemu normalnie korzystac. Po odinstalowaniu 95% aplikacji wydajnosc Visty wzrosla niesamowicie, niemniej widze duza roznice po zainstalowaniu czystej kopii (mam wersje Vista Ultimate BOX) - w systemie ‘od producenta’ mimo dezinstalacji niepotrzebnych aplikacji, pozostaja smieci.

No wiec, napisalem email do Microsoft …

Tutaj jego czesc (pomijam nieistotny wstep):

"…

Moje pytanie:

W wielu sklepach dostępny jest zestaw “Microsoft Media Set Vista SP1 32bit/64bit PL OEM X14-54131” (przyklad tutaj : http://www.morele.net/produkt/162604/ ).

We wspominanym notebooku HP producent zainstalował wersję “MS Vista Business 32 OEM PL”.

Czy korzystając z legalnego klucza (dostarczonego przez HP) i nośnika zakupionego np. w podanym wyżej sklepie mogę zainstalować ‘świeży’ system i aktywować go - a system zainstalowany na tym komputerze pozostanie legalny?

Na stronie http://www.purepc.pl/oprogramowanie/vis … c?page=all można przeczytać:

"6. Sposób nabycia nośnika w alternatywnej wersji?

Istnieją dwie drogi nabycia nośnika w alternatywnej wersji:

Pierwsza z nich dotyczy nabycia alternatywnego nośnika dla pełnych produktów paczkowych:

Procedura ta jest opisana na stronie http://www.microsoft.com/windowsvista/1 … fault.mspx

Druga z nich dotyczy licencji OEM i jest realizowana poprzez partnerów OEM Microsoft System i jest to procedura wymiany nośnika OEM. Procedura ta jest znana Partnerom i jest realizowana za ich pośrednictwem.

Zalecanymi sposobami jest nabycie nośnika za pomocą procedur powyższych. Teoretycznie dopuszczalne jest również pożyczenie właściwego, oryginalnego nośnika od innego użytkownika, ale rozwiązanie zalecanym jest nabycie nośnika za pośrednictwem producentów systemów OEM."

Z tekstu tego wynika (a cytat jest odpowiedzią firmy Microsoft na zadane przez dziennikarza pytanie), że mógłbym wykorzystać dowolny nośnik (nawet ściągnąć kopię oryginalnego systemu Windows Vista z Internetu) i po wprowadzeniu własnego, oryginalnego klucza seryjnego, nie byłoby problemu z aktywacją i z legalnością systemu.

Czy tak jest w rzeczywistości?

Z góry dziękuję za precyzyjną odpowiedź.

Pozdrawiam,"

Odpowiedz MS:

"Szanowny Panie,

Dziękujemy za skontaktowanie się z Centrum Obsługi Klienta Microsoft.

Niektóre firmy takie jak np. HP, IBM, Toshiba, Compaq sprzedając komputery z oprogramowaniem OEM mogą postąpić na trzy sposoby:

- załączyć płytę CD z kopią zapasową programu i Certyfikat Autentyczności (COA),

- załączyć kopię zapasową programu na dysku twardym oraz Certyfikat Autentyczności,

- załączyć tylko Certyfikat Autentyczności.

Systemy operacyjne dostarczane przez partnerów Direct OEM są ściśle powiązane z konfiguracją sprzętową zestawu komputerowego np. biosem danego komputera, dlatego w celu uzyskania/odtworzenia nośnika instalacyjnego, reinstalacji oprogramowania, pomocy technicznej dotyczącej preinstalowanego produktu, należy zwracać się do Producenta komputera.

Instalacja systemu preinstalowanego z innego nośnika powoduje problemy z aktywacją i aktualizacją produktu."

Tlumacząc odp. z M$. Twój komp ma specjalny marker w biosie, który odpowiada marce Twojego laptopa, żeby aktywować system na tym laptopie potrzebny jest jeszcze oryginalny klucz i o czym wspomina wiadomość specjalny marker, który jest implementowany przez producenta OEM do obrazu lub DVD dostarczonego z kompem.

Oczywiście możesz zrobić sam sobie taki dedykowany system dodając do czystego OEMa ten marker ale nie wiem czy jest to legalne - chodzi o taką samoróbe :smiley:

marker nie jest konieczny w większości przypadków.

Jeśli użytkownik ma oryginalny klucz może korzystać z dowolnej instalki - zgodnej z wersją przypisaną do klucza.

Najważniejszy jest klucz.

Wychodzi na to, ze tak nie jest :expressionless:

Wlasnie otrzymalem (30 wrzesnia 2008) odpowiedz na dalsza czesc mojego emaila z firmy Microsoft:

"Nie ma możliwości wykonywania instalacji z pożyczonych nosników. Firma Microsoft dopuszcza możliwość instalacji z nośnika , którego klient jest właścicielem (np.posiada taką samą licencję na innym komputerze).

Niestety czasami instalacja systemu z innego nośnika może spowodować problemy z aktywacją i aktualizacją produktu."

Jak dla mnie - wychodzi na to, ze mozna po prostu kupic dodatkowy nosnik sprzedawany przez MS (wspominany wyzej - w cenie 2,50 zl) i nie powinno byc wtedy problemow z legalnoscia.

No coz, nie podoba mi sie za bardzo zaciemnianie odpowiedzi przez Microsoft (odpowiedzieli tylko na czesc pytan zadanych w trzech emailach, pomijajac np. kwestie legalnosci instalacji systemu z zakupionego nosnika z wlasnym kluczem - takie pytanie zadalem trzeci raz i czekam na odpowiedz).