Czy w Ubuntu jest ograniczenie max RAMu?

Czy są jakieś ograniczenia wykorzystania RAMu w Ubuntu? Chodzi mi o coś takiego, że np. max 8GB, a więcej nic nie daje.

Chodzi mi o coś takiego, że w Winn8 32bitowe nie wykorzystuje więcej niż 4GB. Czy coś podobnego jest w Ubuntu?

Każdy system operacyjny 32 bitowy potrafi zaadresować do 4GB pamięci. Jest na to sposób: kernele pea. Poczytaj tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension

Dodane 21.05.2013 (Wt) 8:37

Zapomniałem dodać jak to jest z systemami 64 bitowymi. Jest tak: potrafią obsłużyć tyle pamięci RAM, że nie masz tak dużo pieniędzy aby tę pamięć kupić. :smiley:

To też zależy,Windows 7 Home Premium 64 bit ma ograniczenie do 16 GB ram,tyle maksymalnie obsłuży,musiałbyś kupić Ultimate Edition 64 bit,a to jest drogi Windows,ten może chyba obsłużyć ponad 190 GB jeśli dałoby się fizycznie tyle ramu zamontować,w zwykłym 64 bitowym Linuxie nie ma takich ograniczeń,w 32 bitowym Ubuntu też jest Limit 4GB,to zależy od starej 32 bitowej architektury,to jest jej ograniczenie nie systemu.

http://www.zdnet.com/blog/hardware/max- … ows-7/4254

Obecne Linuksy dzięki PAE obsługują ponad 4GB.

Linux to nie Windows a Windows to nie linux. W jądrze linuxa nie ma czegoś takeigo jak ograniczenie na liczbe pamięcie w zależności od architektóry. Tak jest jak piszesz na windowsie ale na linixie nie. Kwestia ubuntu - ubuntu jest oparte na jądrze linixa (przynajmenij jak narazie) i jeśli ludzie którzy tworzyli ubuntu nie wprowadzili jakiegoś ograniczenia to możesz mieć wiecej ramu niż tylko 4 GB. A ile konkretnie to zależy już od danej wersji jądra ale są to napewno duże ilości.

Powyrzsza wypowiedz nie jest również do końca zgodna z prawdą ‘Każdy system operacyjny 32 bitowy potrafi zaadresować do 4GB pamięci.’ Dokłądniej każdy system 32 bitowy obsłługuje domyślenie słowa adresowe o długości pozwalającej zalokować 4GB Ram. A sprawa wygląda w linuxie tak żę jądro używa pamieći virtualnej (z podziałem na tzw. strony). System tak naprawde nie wie czy korzysta z ramu czy z swapa. Jak nagle linux tak bardzo zwoli że nie da się na nim uruchomić nawet koncoli i ciągle jeździ po dysku tzn. że część ważnych stron z pamiecią z powodu braku ramo zostało przenisionych do swap. I opóźnienia w dostepie są tak duże że cały system jest zamulony.

ps.

Jeśli nie mówimy o jakiejś egoztycznej architektórze to na 90% bedziesz miał problem ze znalezieniem sprzętu do którego będziesz wepchnąć tyle ramu ile może obsłużyć jądro niż odwrotenie.

A przede wszytskim sprawdź jakią wersję jądra będzie miał system który będziesz instalował, i ile możę obsłużyć ramu a reszta to kwestia konfiguracji systemu.

W 32 bitowej wersji około 4GB na proces jeżeli korzystasz z kernela z PAE, w 64 bitowej edycji praktycznie nie ma ograniczeń co do ilości pamięci.