Czy w Windows 8.1 działa TRIM w RAID 0?

Hej!

Mam takie pytanie:

Czy będę miał, realizowaną przez system Windows 8.1, funkcję TRIM na dwóch dyskach SSD połączonych w macierz RAID 0 do kontrolera AMD SB710? Ewentualnie mogę je podłączyć jako JBOD, ale również nie wiem, czy TRIM będzie wtedy dostępny.

Domyślnie- nie

http://www.overclock.net/t/787755/trim-support-on-single-ssd-raid0-array-using-amd-sb710 Poczytaj, coś można wywnioskować :slight_smile:

Poczytałem, ale tamten temat jest sprzed 4 lat, nie ma mowy o Windows 8, może od tamtego czasu coś się jednak zmieniło?

Nie, Trim jest obsługiwany przez chipset, obecnie chyba tylko, Z87 Intela zapewnia TRIM na RAID 0 + Windows 8

BTW> Jakie dyski SSD chcesz spinać w macierz?

To kiepsko.

A może podłączenie dysków w JBOD (czyli zwykłe podwojenie, bądź potrojenie pojemności, bez RAID 0, z tym że też realizowane przez chipset) mogłoby rozwiązać sprawę?

W moim przypadku TRIM jest raczej konieczny, gdyż dyski nie mają żadnej technologii samoczyszczenia się. A zależy mi na partycji systemowej w SSD z wiadomych powodów.

Mam w szufladzie kilka małych dysków SSD Kingstona z serii SSDNOW V 30GB i myślę, że połączenie np. 3 w RAID 0 dałoby niezłe efekty (pojemność 90 GB i niezła szybkość). Równie dobrze mogę pójść na JBOD (90 GB), bez dodatkowego przyrostu prędkości, ale pojedyncze 30 GB już mi się nie uśmiecha.

W komputerze z którego piszę mam znacznie większego SSD Kingstona z serii SSDNOW V+ i tu TRIM nie byłby potrzebny (z resztą teraz go nie ma, bo piszę z XP), ale chodzi o inny komputer.

To co, JBOD ma szansę na TRIM, czy też odpada (nic, a nic w googlach na ten temat nie mogę jakoś znaleźć).

http://www.bit-tech.net/hardware/storage/2010/02/04/windows-7-ssd-performance-and-trim/comments/2

Tu koleś twierdzi, że JBDO wspiera TRIM, ja też tak myślę, to jest tylko spięcie powierzchni.

W innych miejscach znajduję odpowiedzi, że dyski w JBOD nie będą wspierały TRIM, bądź, że nic na ten temat nie wiadomo (np. tu)