Czy warto coś z tym sprzętem robić?

Witam. Jest taki komputerek:
Intel Core 2 Duo E6400 (2M Cache, 1.86 GHz)
Mobo Asus P5G41T-M
Gigabyte GeForce 8400GS, 512MB GDDR2
DDR3 3GB PC1333 CL9
Dysk HDD Sata 500GB
Windows 10 64bit

I czy warto tutaj wymieniać procesor na coś lepszego? Widzialem że można na allegro kupić za 50-70 4 rdzeniowe Quady albo Xeony z dużo lepszymi parametrami. Ktoś by polecił jaki procek dokupić? Bo raczej ten tutaj jest dość wąskim gardłem. Komp służy głownie do przegladnia internetu i już troche dogorywa. Mam również możliwosć dostać ASRocka Q1900M z zintegrowanym Celeronem J1900
http://www.asrock.com/mb/Intel/Q1900M/
Myślicie że co będzie lepsze? Przy wymianie płyty chyba trzeba bedzie robić format?
Chodzi o jak najtaszą inwestycje, byle nadawał się jeszcze do internetu.

Lista obsługiwanych procesorów:
https://www.asus.com/pl/Motherboards/P5G41TM/HelpDesk_CPU/

A czy warto? Jak przeznaczenie jest taki, jakie wskazałeś, to nie warto. Bo po co?
Taki komputer operacje typowo biurowe uciągnie bez problemu. A jeżeli jest jakieś zwolnienie, to trzeba zająć się systemem i rozważyć zakup dysku SSD, a talerza przenieść jako magazyn :slight_smile:

Myślę że chodzi raczej wolno z powodu procesora i karty graficznej. Dysk nie jest SSD ale byl wymieniany nie tak dawno, nie pamiętam modelu ale jest porządny.

Może trzeba wyczyścić chłodzenie na CPU i grafice, zmienić paste termoprzewodzaca na procesorze bo się przegrzewa jak chłodzenie BOX-owe i pasta kleik była, a nie własna pasta. Ten kleik mógł się wygrzać, wyschnąć i się procesor przegrzewa.

Procesor oraz pozostałe podzespoły mają wystarczające parametry do płynnego działania tego komputera. Jeżeli system działa wolno, to przyczyny należy szukać gdzie indziej.

OK. Przyjrze się nastepnym razem.
Ale ogólnie to opłaca się coś tam wymieniac za taką kwotę?
Bo jednak wydać te 70 czy 100zł jakby sprzęt miał chodzic jakos szybciej to można wydać

Jeżeli bardzo Ci zależy, to możesz zmienić procesor na lepszy - nie koniecznie prądożernego quada. Uważam jednak, że te 100zł możesz odłożyć i dozbierać drugie tyle, a następnie zakupić dysk SSD. Wtedy odczujesz ogromną różnicę. Oczywiście możesz na próbę zainstalować sobie Windows 7. Wtedy też odczujesz różnicę. To bajka, że Windows 10 przywraca stare komputery do życia. Tak naprawdę zamula, bo w przeciwieństwie do Windows 7, mieli zasobami jak potrzaskany.