Czy warto dokonać takiej rozbudowy mojego komputera?

(Aaa00000) #1

Witam

Obecna specyfikacja:

Płyta: Gigabyte GA-946GM-S2

procesor: intel e2180 2ghz

pamięć ram: 2gb ddr2

grafika: Radeon hd 4850 1gb

zasialacz: chieftec 450w

win xp

Mam okazję nabycia używanego intela q6600 2.4 ghz w okazyjnej cenie 150 zł (sprawny, nie kręcony).

Czy zmiana procesora, dołożenie 2gb ramu i zakup windowsa 8 to będzie dobre wyjście, czy lepiej składać na całkiem nowego kompa?

Komputer będzie służył do przeglądania internetu i okazjonalnie gry w LoL'a.

(Awiechoczek) #2

Zależnie ile chcesz zainwestować. Jeśli niekoniecznie dużo to zawsze możesz faktycznie wymienić procesor (o ile będzie pasował do płyty głównej - nie sprawdzałem specyfikacji).

Dodać tego RAM-u (właściwie tylko na potrzeby LoL-a) po sprawdzeniu ile system alokuje pamięci z odpaloną grą.

Wówczas będziesz widział czy ma to sens.

I spokojnie sobie dalej użytkować Windows XP.

No chyba że zależy Ci na IE10 i kafelkach..

Pozdrawiam

AdamW

(Pablo_Wawa) #3

Chyba warto - jeśli masz takie właśnie oczekiwania (nie grasz intensywnie w wymagające gry).

Zwróc uwagę, że Twoja płyta główna obsłuży maksymalnie 4 GB pamięci RAM:

, sprawdź w specyfikacji, czy obsługuje ona kości po 2 GB czy tylko 1 GB (te 2 GB masz w 2 czy 1 kości?).

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2561#sp

(freedom) #4

Q6600 za 150 zł jak najbardziej warto (bardzo dobra cena), do tego wspomniane 2 GB RAM i jeszcze chwile sprzęt pociągnie. Z tym, że na tym opcje upgradu się właściwie kończą i w dłuższej perspektywie zostanie już tylko wymiana platformy.

(Aaa00000) #5

Obecnie mam jedną kość 2gb 667mhz cl 5, buffalo select mianowicie.

Zastanawiam się, czy jeśli jednak nie zdecydowałbym się na upgrade systemu to warto dokładać 2gb ram'u czy wystarczy dodatkowe 1 gb i jak się będzie się miała sprawa z trybem dual-channel.

(Volume122) #6

Bierz 2GB co Ci zależy...

(witek-pl) #7

Tego quadro oczywiście podkręć, bo szkoda potencjału, nawet po podniesieniu do zaledwie 2.7 jest widoczna różnica...

(Pablo_Wawa) #8

Win XP (32-bitowy) zobaczy/obsłuży coś około 3.25-3.5 GB.

Tryb dual channel nie daje aż takiego przyspieszenia, jakby się wydawało/chciało - jakieś max 5%.

Poza tym inwestowanie w przestarzałe kości DDR2 jest problematyczne - są dużo droższe niż DDR3 (kiedyś było odwrotne :P), poza tym już ich w nowym sprzęcie (płycie głównej) nie wykorzystasz.

Zatem jeśli różnica w cenie 1 a 2 GB jest spora, może nie warto tych 2 GB kupować? Ale jeśli jest nieduża (do zaakceptowania), to kup 2 GB, zawsze będziesz mógł sobie Win 8 zainstalować i potestować na 4 GB RAM.