Czy warto dokonać takiej rozbudowy mojego komputera?

Witam

Obecna specyfikacja:

Płyta: Gigabyte GA-946GM-S2

procesor: intel e2180 2ghz

pamięć ram: 2gb ddr2

grafika: Radeon hd 4850 1gb

zasialacz: chieftec 450w

win xp

Mam okazję nabycia używanego intela q6600 2.4 ghz w okazyjnej cenie 150 zł (sprawny, nie kręcony).

Czy zmiana procesora, dołożenie 2gb ramu i zakup windowsa 8 to będzie dobre wyjście, czy lepiej składać na całkiem nowego kompa?

Komputer będzie służył do przeglądania internetu i okazjonalnie gry w LoL’a.

Zależnie ile chcesz zainwestować. Jeśli niekoniecznie dużo to zawsze możesz faktycznie wymienić procesor (o ile będzie pasował do płyty głównej - nie sprawdzałem specyfikacji).

Dodać tego RAM-u (właściwie tylko na potrzeby LoL-a) po sprawdzeniu ile system alokuje pamięci z odpaloną grą.

Wówczas będziesz widział czy ma to sens.

I spokojnie sobie dalej użytkować Windows XP.

No chyba że zależy Ci na IE10 i kafelkach…

Pozdrawiam

AdamW

Chyba warto - jeśli masz takie właśnie oczekiwania (nie grasz intensywnie w wymagające gry).

Zwróc uwagę, że Twoja płyta główna obsłuży maksymalnie 4 GB pamięci RAM:

, sprawdź w specyfikacji, czy obsługuje ona kości po 2 GB czy tylko 1 GB (te 2 GB masz w 2 czy 1 kości?).

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2561#sp

Q6600 za 150 zł jak najbardziej warto (bardzo dobra cena), do tego wspomniane 2 GB RAM i jeszcze chwile sprzęt pociągnie. Z tym, że na tym opcje upgradu się właściwie kończą i w dłuższej perspektywie zostanie już tylko wymiana platformy.

Obecnie mam jedną kość 2gb 667mhz cl 5, buffalo select mianowicie.

Zastanawiam się, czy jeśli jednak nie zdecydowałbym się na upgrade systemu to warto dokładać 2gb ram’u czy wystarczy dodatkowe 1 gb i jak się będzie się miała sprawa z trybem dual-channel.

Bierz 2GB co Ci zależy…

Tego quadro oczywiście podkręć, bo szkoda potencjału, nawet po podniesieniu do zaledwie 2.7 jest widoczna różnica…

Win XP (32-bitowy) zobaczy/obsłuży coś około 3.25-3.5 GB.

Tryb dual channel nie daje aż takiego przyspieszenia, jakby się wydawało/chciało - jakieś max 5%.

Poza tym inwestowanie w przestarzałe kości DDR2 jest problematyczne - są dużo droższe niż DDR3 (kiedyś było odwrotne :P), poza tym już ich w nowym sprzęcie (płycie głównej) nie wykorzystasz.

Zatem jeśli różnica w cenie 1 a 2 GB jest spora, może nie warto tych 2 GB kupować? Ale jeśli jest nieduża (do zaakceptowania), to kup 2 GB, zawsze będziesz mógł sobie Win 8 zainstalować i potestować na 4 GB RAM.