Czy warto instalować RAMdisk?

Witam.

Natknąłem się dzisiaj na program RamDiskPlus do wypróbowaniahttp://www.raxco.com/home/ramdiskplus_workstation.aspx#.Wcześniej coś słyszałem o RAM dyskach,ale nie interesowałem się tym.

Zainstalowałem na próbę,teraz nie bardzo wiem,jak to wykorzystać,bo coś konfiguracja mi nie wychodzi i nie wiem,czy jest to w ogóle przydatne.

Czytałem,że przerzucenie niektórych rzeczy np.przeglądarki i jej cache(?)na ten dysk zmniejsza ilość zapisów na SSD,przez co wydłuża ich żywotność

Ja mam właśnie SSD OCZ Vertex 2, RAM 8GB,jest dosyć szybki,ale chodzi mi głównie o tą jego oszczędność,nie wiem,czy to prawda.

Proszę o poradę i ew.instrukcje,jak dobrze skonfigurować ten program i co warto “przerzucić”.

Po co korzystać z płatnego RAMdisku, skoro jest dobra i bezpłatna alternatywa?

http://www.dobreprogramy.pl/RAMDisk,Pro … 23779.html

Przeglądarki nie przerzuca się na RAMdisk. Jedynie pliki tymczasowe (temp, temporary, cache, opcache). To znacznie zmniejsza ilość cykli zapisu/odczytu na dysku.

Dysk SSD jest szybki, ale pamięci RAM i tak nie dorównuje. Osobiście tworząc duże pliki graficzne robię to właśnie z poziomu RAMdisku. Generowanie dużych plików graficznych potrafi trwać długo, a korzystając RAMdisku jest to zaledwie chwila.

Dzięki bardzo za poradę.

Tylko jak mam przerzucić te pliki(temp,cache,opcache)na RAMdisk ? Korzystam z przeglądarki Firefox.Przez internet łączę się aplikacją Cyfrowy Polsat LTE,czy jej przerzucanie coś zmieni?

Jeszcze raz. Żadnej aplikacji nie przerzucasz na RAMdisk. Restart komputera i jej nie masz, a w rejestrze zostaje syf.

O ramdisku i sposobach jego wykorzystania pisałem na forum już nie raz

czy-jest-sens-ramdisk-win7-t450073.html?hilit=ramdisk#p2850564

usuniecie-zbednych-programow-producenta-systemu-win-t447229.html?hilit=ramdisk#p2832806

wylaczanie-pamieci-dyskowej-cache-google-chrome-t425692.html?hilit=ramdisk#p2709266

To tak na szybko co wyskubałem z moich wpisów na forum. Jeśli chcesz poczytać więcej otwórz mój profil, kliknij w “pokaż wpisy użytkownika”, a następnie w polu przeszukiwania wyników wyszukiwania wpisz “ramdisk” i/lub “junction”.

Ja osobiście polecam używanie hardlinków. Wszystko robi się na jedno kopyto i nie trzeba indywidualnie podchodzić do każdej przeglądarki czy programu.

A czy ktoś mógłby napisać,jak krok po kroku przenieść cache Firefoxa i TMP,TEMP na RAMDisk?

Może to nie trudne,bo wszędzie,gdzie szukam napisane jest,że wystarczy tylko przenieść,w zmiennych środowiskowych itp.itd.

A dla mnie nie jest to takie jasne.

Co do @kamil_w to “junction” to dla mnie kosmos #-o Nie można prościej?

Proszę o konkretną instrukcję,może innym też się to przyda,nie każdy w końcu jest taki biegły.

Będę wdzięczny.

Noż kuźwa napisałem co masz zrobić.

Instrukcję krok po kroku też tam znajdziesz. Z tego co pamiętam to podawałem to temacie odnośnie przenoszenia katalogu instalacyjnego dla platformy Steam.

Nie wściekaj się @kamil_w,przeczytałem twoje posty i widzę,że sam miałeś z tym problemy.

W 2009 w tym temacie któryś użytkownik napisał do Ciebie

Także nie rozumiem Twojego wzburzenia,ale dzięki za zainteresowanie

Nigdzie nie znalazłem jak to zrobić krok po kroku,chyba że źle szukam.

Cóż,będę szukał dalej. :slight_smile:

Nie wściekam się. Uniosłem się trochę, to wypadałoby nauczyć się korzystać z wyszukiwarki (zwłaszcza, że podałem słowa kluczowe - junction, steam) :wink:

jak-zmienic-miejsce-instalacji-gier-programu-steam-t464068.html?hilit=steam#p2933025

Dzięki,zapoznałem się,ściągnąłem Junction Link Magic ale nie udaje mi się połączyć C:\Users\Admin\AppData\Local\Mozilla\Firefox\Profiles\4obl1zz4.default\Cache z folderem na dysku R(RAMDisk).Nie mogę dojść,co robię źle,bo niby program jest prosty w obsłudze.W Junction point,jak zaznaczę tą ścieżkę,to po zaznaczeniu ścieżki R:\Mozilla Firefox cache,zaznaczenie z junction point znika.Klik “create” jest nieaktywny. #-o

Widzę dwie możliwości:

  1. Partycja z katalogiem źródłowym jest sformatowana jako FAT32 zamiast NTFS,

  2. Katalog źródłowy NIE jest pusty (zauważ, że napisałem tam, żeby tworzenie junkcji zacząć od przeniesienia plików w wybrane przez nas miejsce).

Dodam jeszcze takie informacje:

  • korzystając z programu RAMdisk dostępnego na portalu DobreProgramy.pl warto zajrzeć do zakładki Load and Save, włączyć tworzenie katalogu Temp i ustawić wrzucanie wszystkich plików tymczasowych właśnie do tego katalogu,

  • Firefox jest dziwny. Podczas czyszczenia pamięci podręcznej zamiast usuwać zawartość katalogu cache usuwa cały katalog, czego konsekwencją jest to, że po każdym wyczyszczeniu pamięci podręcznej niszczone jest dowiązanie junkcji. Rozwiązanie? Nie czyścić pamięci podręcznej. Z resztą i tak wraz z restartem komputera zbędne pliki znikną.

@kamil_w chyba mi się udało.Faktycznie zapomniałem przenieść zawartość na RAMdisk przed tworzeniem junkcji.

Nie jestem jeszcze tylko pewien,czy to działa,bo po utworzeniu junkcji i skanowaniu w programie Junction Link Magic nie wyświetla mi się ta junkcja…

Jako junction point(host folder) wybrałem : C:\Users\Admin\AppData\Local\Mozilla\Firefox\Profiles\4obl1zz4.default\Cache ,a folder docelowy nazwałem R:\Mozilla Firefox cache.

Na razie wszystko działa,ale czy jest jakieś przyspieszenie w przeglądarce to nie wiem,może jak dłużej posurfuję to zobaczę różnicę. :wink:

A może ta junkcja nie jest prawidłowo utworzona,skoro nie wyświetla się w wynikach skanowania?

I jeszcze,co do przenoszenia TMP,TEMP.Rozumiem,że w zmiennych środowiskowych,przy edycji ma być nazwa zmiennej:

TEMP i TMP,a wartość zmiennej to ścieżka R:\TEMP data i R:\TMP data(utworzyłem takie foldery na RAMdisk)?

Co do zakładki Load and Save,to nie pamiętam,czy przy tworzeniu dysku zaznaczyłem tę opcję,ale chyba tak.Dysk jest utworzony(998MB) i jest rozpoznawalny przez system.

Mogę najwyżej usunąć go i jeszcze raz utworzyć,żeby być pewnym,co o tym myślisz?

Bez sensu. host folder ustaw na katalog cache z profilu Firefoxa, a katalog docelowy na R:\temp (o ile włączyłeś tworzenie katalogu temp w zakładce Load & save. Jeśli nie, to katalog docelowy ustaw na R:. Zauważ, że po restarcie systemu ramdisk jest czyszczony więc katalog docelowy jest usuwany, a co się z tym wiąże - dowiązanie również.

W przypadku SSD różnicy nie zauważysz, ale twój dysk będzie ci wdzięczny :wink:

Jeśli przeskanujesz system i junkcje nie zostaną wykryte to znaczy, że nie zostały utworzone.Może się tak zdarzyć np. gdy dany katalog lub jakiś plik, który się w nim znajduje będzie otwarty.

Obie zmienne środowiskowe ustaw na R:\Temp albo R:\ (czemu? - patrz wyżej)

Jak już zrobisz dowiązania i ustawisz na ten dysk ścieżki dla zmiennych środowiskowych, to już ramdisku nie wyłączysz. Dopóki będzie on podpięty pod zmienne środowiskowe system nie pozwoli ci go odmontować.

Chyba już wszystko zrobiłem,jak potrzeba,zgodnie z Twoimi instrukcjami. :slight_smile:

Połączyłem C:\Users\Admin\AppData\Local\Mozilla\Firefox\Profiles\4obl1zz4.default\Cache z R:\Temp i w zmiennych środowiskowych też R:\Temp

Nie wiem,czy to istotne,ale przed skanowaniem w Junction Link magic dysk R nie jest obsługiwany “Fixed drive,does not support junction links”.

Ale po skanowaniu widnieje połączenie cache Firefoxa z R:\Temp,czyli chyba dobrze :smiley:

A dysku R:\ chyba nie muszę póki co wyłączać…bo po co go włączałem…

Dziękuję Ci bardzo za porady i cierpliwość.

Pozdrawiam.

Może się okazać, że ten dysk będzie z jakiegoś względu za mały. Jeśli zajdzie konieczność jego zwiększenia (lub zmniejszenia) będzie trzeba zmienne środowiskowe tymczasowo podpiąć pod inną lokalizację.

Ramdisk jest sformatowany jako FAT. To, że nie obsługuje junkcji nie ma znaczenia. Miałoby znaczenie, gdyby dowiązania były kierowane z niego, a nie na niego.

Dzięki bardzo za wszystkie wskazówki. :slight_smile: