Czy warto inwestować w fundusz Pioneer?


(Marekglapa) #1

W kwietniu założyłem 2 fundusze "PIONEER AKCJI POLSKICH FIO" i PFG "SFIO - PIONEER AKCJI MAŁYCH I ŚREDNICH SP. RYNKÓW ROZW." Na pierwszy wpłaciłem 2000zł a na drugi 3000zł. I mam pytanie czy to normalne że na początku "zeżarło" z obu po ok 400zł? Teraz bardzo powoli (wręcz niezauważalnie) rośnie. Czy warto było zakładać te fundusze, czy tylko przynoszą straty? Bo np. w wakacje kwota na nich malała. Proszę kogoś o odpowiedź na nurtujące mnie pytania.

Pozdrawiam

P.S Duże litery na początku postu to tekst kopiowany ze strony mojego konta nie użyłem ich po do żeby krzyczeć :slight_smile:


(Fingerboarding) #2

Fundusz to inwestycja na kilka lat , więc czekaj cierpliwie na pewno jeszcze podrośnie. :slight_smile:


(Monczkin) #3

dzikimuflon

Czytałeś prospekt przed inwestowaniem.

A prowizja ??

A to, że wycena jednostek dokonywana jest nie w dniu zlecenia, a w określonych sesjach - wahania kursów.

Zainwestowałeś w kategorię funduszy agresywnych. Duży zysk albo szybka klapa :stuck_out_tongue:

Chyba trzeba było zacząć od teorii, a ta mówi, że nie inwestuje się całej kasy w jeden produkt. Czekaj, aż odrobisz straty.


(StG 44) #4

Czyli na samej górce,będziesz miał zysk tylko wtedy kiedy będzie hossa na giełdach,a według mnie najlepsze czasy dla posiadaczy akcji i funduszy akcyjnych już się skończyły na jakiś czas,wszystkie giełdy na świecie (w tym GPW) idą w ślad za giełdami amerykańskimi ,a w Stanach nie dzieje się ostatnio najlepiej,spada ilość budowanych i sprzedawanych domów,zmniejszono prognozę wzrostu gospodarczego w 2008 r ,itp. ,ale to Twoje pieniądze i musisz sam decydować. :!:


(Marekglapa) #5

Chodzi Ci o to że mam wycofać te pieniądze z funduszy?


(steemm) #6

zacznijmy od tego że w wakacje indeksy giełdowe na GPW jak i innych rynkach miały sporą korektę i taki WIG20 był bliski zejścia poniżej poziomu wsparcia rynkowego, na szczęście sie oparł spadkom i nie doszło do krachu, wakacje były niezbyt dobrym momentem na inwestycje ,ale teraz znowu zaczęła sie zwyżka więc w końcu powinieneś wyjść na swoje, co do prowizji to może ona sięgać 5% wiec policz sobie to razy dwa :slight_smile:


(Zbiwis) #7

Też włożyłem w Pioniera (czerwiec) w Akcje Polski i w zrównoważony.

Wzrost ceny od stycznia który obserwowałem był zadowalający, ale niestety kryzys na giełdzie równa się spadek i teraz następuje powolny wzrost, niestety za mały i jeszcze nie mam tyle ile włożyłem (prowizje) ale długofalowo jet raczej korzystnie.


(Monczkin) #8

Na pewno nie sprzedawać.

Jak ktoś jest zainteresowany, to w dzisiejszym dzienniku jest dość fajny poradnik - Vademecum funduszy.


(rad @ interia.pl) #9

Na money.pl jest napisane o funduszach, poczytaj.

Gdybyś kupował przez net np. Fortis akcji to byś nie płacił prowizji.

Teraz musisz czekać i to długo.