Czy warto kupić dysk SSD?


(matty24) #1

Witam.

Mam pytanie do posiadaczy dysków SSD lub osób które orientują się w temacie. Zamierzam wymienić komputer i rozważam kupno dysku SSD. Zastanawiam się tylko czy rzeczywiście system zainstalowany na takim dysku działa szybciej? Jak z awaryjnością? Opłaca się w niego inwestować? Nie zależy mi specjalnie na pojemności bo drugi zwykły dysk też bym kupił. Sądzę, że 64GB dla 7 i programów wystarczy?

Dzięki za pomoc :slight_smile:


(Lufcik) #2

Moim zdaniem warto. Przeniosłem system na SSD ocz vertex 2 60GB z macierzy RAID-0 i sobie to chwalę. Co do awaryjności to nie masz się czego obawiać. 64 GB na system i programy w zupełności wystarcza. Ja się mieszczę nawet w 35. Chciałem kupić dysk 40 GB, ale niestety nie mogłem znaleźć.


(drivtom) #3

@matty24

Witam na początek 64 Gb starczy na sam system i kilka programów z pewności system pracuje bardzo płynnie świetna prędkość kopiowania danych, ja akurat mam podzielony 64 Gb na połowę i kopiowanie na drugą partycję przebiega błyskawicznie !!

POZDRAWIAM.

DrivTom.


(blackdaro) #4

Zdecydowanie na Tak.Pomimo wpadki jakie zaliczyły firmy z błędami firmware dysku.Wszystko znajdziesz w necie np.optymalizacja dysku ssd.Są rzeczy które trzeba włączyć i takie które należy wyłączyć.Kup a zobaczysz jak to śmiga.


(sla17) #5

Poczytaj o SSD i poczytaj o spięciu dwóch dysków w RAID0 - osobiście wolałbym to drugie rozwiązanie, bo będzie dłuższa żywotność, nie trzeba się bawić w jakieś wyłączanie funkcji, żeby przedłużyć żywotność i można sobie dokładać dyski do macierzy :wink:


(matty24) #6

Dzięki wszystkim za porady. Z tego co czytałem to macierz odpada bo nie pracuję na dużych plikach ani nie kopiuję dużej ilości danych. Komputera używam tylko do oglądania filmów i do internetu. Zdecyduję się na SSD tylko czy możecie polecić mi jakiś konkretny, sprawdzony model? Tak jak pisałem 64GB.

Dzięki za odpowiedź.


(sla17) #7

Crucial M4, albo Samsung 830.


(Michal Kolatek) #8

Dodał bym jeszcze Patriot Pyro, problemów puki co z tymi dyskami nie było.

Sam od niedawna używam SSD, system się odpala szybko, nic nie muli i dodatkowo komp jest już prawie nie słyszalny. Warto kupić SSD, poużywasz trochę i do starego dysku nie będziesz chciał wracać :slight_smile:


(freedom) #9

Jak wypada przy nich OCZ Vertex 3? Sporo ludzi go poleca, może ktoś coś więcej wie na jego temat. Sam przymierzam się powoli do zakupu SSD, mój dysk sprzed 5-6 lat jest dość wolny i zostawiłbym go tylko jako magazyn.


(Lufcik) #10

OCZ Vertex 3 pewnie działa tak jak wersja 2, z tym że jest na SATA 3, więc może dorzucę coś od siebie. JEDYNY problem jaki miałem z tym dyskiem to źle działający firmware, bo bios nie zawsze go wykrywał. Ale po upgradzie do 1.35 nie ma żadnych problemów. I podejrzewam, że ta wersja jest już praktycznie w każdym nowo wyprodukowanym dysku, więc nie będziesz mieć z nim żadnego problemu.