Czy warto kupić nowy komputer DELL z serii OptiPlex?

Serdecznie witam wszystkich czytających!

Przymierzam się do zakupu komputera na potrzeby działalności firmowej. Przejrzałem dziesiątki ofert, zarówno nowych, jak i poleasingowych komputerów. Wszystkie oferty mają swoje plusy i minusy. Jeden z lokalnych sprzedawców skierował moją uwagę na komputery serii OptiPlex marki DELL. Rozejrzałem się i zawęziłem moje poszukiwania do dwóch modeli: DELL OptiPlex XE2 oraz DELL OptiPlex 7050.

Czy ktoś z Was miał do czynienia z tymi komputerami? Czy warto kupić nowy sprzęt tej klasy? Wszystkie oferty, które znalazłem, pochodzą z serwisu alle… Komputery, według zapisu oferty, są nowe, na gwarancji NBD. Czy kupno takiego komputera przez platformę sprzedażową gwarantuje warunki gwarancji? Czy kupno takiego komputera poza oficjalną dystrybucją partnerów DELL jest w ogóle opłacalne i bezpieczne? Wiem, że to wiele pytań. Za wszelką pomoc dziękuję bardzo.

Pozdrawiam!

Optiplexy to konie robocze do pracy. Ten pierwszy jest dodatkowo zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami (zapylenie, temperatury). To komputery na lata, bardzo trwałe o wystarczających możliwościach do pracy w biurze.

Czy są opłacalne? To zależy.

Lepiej napisz do czego potrzebujesz komputera, jak bardzo jest Ci niezbędny do pracy, ile stanowisk i jakieś dodatkowe wymagania + budżet.

1 polubienie

Dziękuję za odpowiedź, @hindus. Komputer będzie działał praktycznie bez przerwy, wykonując obliczenia związane z branżą meblarską. Dodatkowo będę na nim projektował wnętrza. Do tej pory korzystałem z DELL Precision, ale jest już w opłakanym stanie.

Komputer na jedno stanowisko. Kwota do wydania 6000zł. Bez peryferiów - te mam całkiem nowe i całkiem dobre. Zależy mi na dobrym supporcie (serwis w razie potrzeby). Chciałbym uniknąć komputerów gamingowych oraz marketowych składaków.

Wiem, że komputery DELL wykorzystywane są w fabrykach i spisują się świetnie przez lata. Na alle… są oferty z tak zwanych Outletów. Jest to coś warte? Czy gwarancja NBD naprawdę wtedy obowiązuje?

Pozdrawiam!

Zacznę od końca :slight_smile: Niestety nie odpowiem na pytanie o obowiązywanie NBD, natomiast Outlety najczęściej sprzedają sprzęt poleasingowy, używany, odnawiany albo leżaki magazynowe z firm. Są też oficjalni pośrednicy Della i wówczas nie mam wątpliwości, że jeśli oferują Dellowskie NBD to będzie ono obowiązywać.

W każdym razie skoro komputer ma być dość intensywnie (z tego co piszesz) wykorzystywany, to myślę, że Optiplex będzie dobrym wyborem.

Napisz jeszcze jak krytyczne jest dla Ciebie zapewnienie ciągłości działania systemu. Komputery zazwyczaj padają w najmniej korzystnym momencie… Dobę bez komputera będziesz musiał liczyć tak czy inaczej. Dodatkowo czas potrzebny na przywrócenie danych, programów itd. Być może opcją wartą rozważenia byłoby kupienie… dwóch używanych Optiplexów - i skonfigurowanie ich pod Twoje potrzeby. Jeden z nich czeka jako zapas, drugi jest normalnie użytkowany. W razie awarii głównego, przepinasz co trzeba z drugiego i kontynuujesz prace, a uszkodzoną maszynę odstawiasz do serwisu gdzie może już siedzieć nawet i parę dni (bo skoro masz drugą maszynę, to nie ma już takiego ciśnienia na NBD). Oczywiście nie wszędzie takie rozwiązanie się sprawdzi (np. w kwestiach licencyjnych, to jest już do sprawdzenia) ale jest to jakaś alternatywa.

Musisz wiedzieć, że parametry wydajnościowe przy składanym komputerze będą dużo lepsze niż w gotowcu Della. Natomiast stabilność Optiplexa będzie duużo wyższa - bo te zestawy są intensywnie testowane, podczas gdy własnoręczna konfiguracja to zawsze pewna doza niepewności - czy wszystko zadziała.

1 polubienie

Dziękuję za obszerne odpowiedzi. Rozważałem zakup dwóch komputerów poleasingowych, ale nie potrafię znaleźć miejsca, w którym można dokonać dobrych zakupów, za rozsądną cenę. Wszystkie lokalne sklepy mają ograniczoną ofertę, a sprzedawcy z serwisu alle… prowadzą bardzo ciężką komunikację. Myślałem nad zakupem OptiPlexa 7050 i jednocześnie na zapas 7010 albo 9020. Czy znasz jakieś miejsca na śląsku, gdzie można podjechać, obejrzeć i kupić osobiście takie komputery? Bez dodatkowego oczekiwania na sprowadzenie?

Pozdrawiam!

Zupełnie nie znam. Niestety kupno poleasingowych komputerów to zawsze jest loteria. Rekompensuje to bardzo atrakcyjna cena i zazwyczaj wszystko jest w porządku, ale nie jest to reguła i trzeba się z tym liczyć.
Może poszukaj przez Allegro opcji odbioru osobistego z filtrem na województwo?

1 polubienie

Właśnie otrzymałem odpowiedź od jednego z lokalnych sklepów, że w ofercie nie mają poszukiwanego przeze mnie OptiPlexa, ale za odrobinę mniejsze pieniądze mają na sprzedaż Stację Roboczą DELL PRECISION T7600. Parametry bardzo przyzwoite. Jutro jadę zobaczyć oferowany produkt. Dziękuję Ci za pomoc @hindus - odezwę się po wizycie w sklepie.

Pozdrawiam!

O składkach zawsze jest taka sama opinia :slight_smile: ale moim zdaniem to bardzo dobre maszyny robocze. Hmm z tego co widzę, spokojnie można dostać poza allegro, x-kom ma kilka konfiguracji, pierwsze z brzegu:

1 polubienie

Jaki jest powód, że nie chcesz zamówić w sklepie Della (w zasadzie autoryzowanego partnera) tylko szukasz pośredników?

1 polubienie

Nie wiedziałem, że ten sklep jest autoryzowanym partnerem, a w zasadzie nawet nie wpadłem na jego ogłoszenia. Na chwilę obecną jest to bez znaczenia. Ostatecznie wybrałem stację roboczą DELL Precision T7600 z dwoma XEONAMI na pokładzie. Maszyna działa nieprzerwanie od tygodnia i wszystko jest w porządku. Zdecydowałem się na ten wybór, ponieważ startowe parametry komputera były bardzo dobre, a i gwarancja od lokalnego sprzedawcy wystawiona została na 24 miesiące. Ostatecznie zadecydowało także to, że firma, u której zrobiłem zakupy, jest na naszym lokalnym rynku już przeszło 15 lat. To daje mi pewność, że nie znikną z dnia na dzień.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam Wszystkich.