Czy warto kupować tą grafikę?

Witam. Rozglądam się za kartą graficzną GTX 970 w cenie do 700 zł. Znalazłem na allegro taką kartę MSI G70
Moje pytanie brzmi: Czy warto brać tą grafikę? Czy może to być karta która była używana do kopania kryptowalut? Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

Mogła, a nawet jak nie, to ma 4 lata życia na karku, za 750 można dostać nowego, lepszego rx580.

Cena niw jest dla mnie warta ryzyka :wink:

1 polubienie

@anon7248146 750 to za duża kwota. Mój maksymalny budżet na grafikę to 700 zł. na początku rozglądałem się za 1050 TI ale na testach zauważyłem że pozwala na stabilną grę na detalach średnich więc postanowiłem zacząć rozglądać się za GTX 970

W takim razie podnieś budżet do 1500, bo tyle będzie Cię w ciągu roku-dwóch kosztowała ta karta. :slight_smile:
Sam rozumiesz: bezołowiowe lutowanie czpiu do lamitanitu, 4 lata na karku, brak gwarancji.
Jednysm słowem płacisz 100 zł mniej od nowej a masz 0 gwarancję ile pochodzi - 2-3 lata sprzedawcy/producenta już minęły :wink:

1 polubienie

W tej chwili w świetnych cenach jest RX 570, jak choćby:

Wersja 8GB. Za 649 zł - wersja 4GB.
Karta zjada 1050 Ti, i jest bardzo blisko 1060 3GB, a w niektórych grach nawet i blisko RX580/1060 6GB. Chyba nic więcej nie trzeba pisać… :slight_smile:

Warto zaznaczyć, że z tą kartą dostajesz za darmo dwie z tych trzech gier: The Division 2, Resident Evil 2 albo DMC 5. :wink: I pewność, że nie była używana w koparce. :joy:

2 polubienia

@chomik325 No ta karta mnie zaciekawiła. Będę ją brał dzięki. Jeszcze jedno pytanie. Jako że składałem pierwotnie zestaw pod 1050 TI to postanowiłem wybrać zasilacz Corsair CX450M 450W. Znalazłem lepszy zasilacz w ciekawej cenie Zasilacz Co sądzicie o tym zasilaczu? Jest wart uwagi?

Zdecydowanie. I do tego RX’a [w zależności jeszcze jak reszta peryferiów] 450W, nawet dobre jak od Corsaira, to takie na styk. Tego SPC sam osobiście mam ze swoim RX580 + kręcony Ryzen 5 1600. :wink:

1 polubienie

@chomik325 Dzięki wielkie za pomoc. Taki zestaw planuję zamówić w poniedziałek https://www.x-kom.pl/lista/9azuc6qe8

Ojej…czemu taki…złom? :wink: W tej samej cenie masz taki procesor…poszukaj, poczytaj i dojdź do wniosków. :stuck_out_tongue:


(nakieruję tylko, że jemu bliżej do Core i5-8400… :stuck_out_tongue: )

1 polubienie

@chomik325 Dlaczego złom? Na przykład w tym filmie widać że ten procesor spokojnie wystarczyłby do GTX 1060 i nie ma on problemów w grach na przykład Battlefield 1 czy Assasin’s Creed: Origins
https://www.youtube.com/watch?v=0UNNl-r0kTo&t=201s
Dodam że w niedalekiej przyszłości (Czyt. za 2 lata) Planuję dokupić do tego komputera lepszy procesor i lepszą grafikę. Na razie wiem że będę w przyszłości brał GTX 1070 TI

Owszem…wystarczy, i da radę. Ale po co masz brać gorsze, skoro możesz mieć lepsze w tej cenie? :slight_smile: I bardziej przyszłościowe - jakąkolwiek płytę pod AM4 nie weźmiesz, to wpakujesz nawet przyszłoroczne Ryzeny z 3 generacji.

1 polubienie

@chomik325 Masz rację, ale ja tam jestem sceptycznie nastawiony do firmy AMD. Całe życie miałem w swoich blaszakach procesory niebieskich i nie narzekam tylko teraz już pora na upgrade bo mój obecny PC dokonuje żywota

Chomik dobrze Ci radzi.
W obecnych grach 4 rdzenie to minimum, minimum minimorum;) Popatrz, że nawet Athlony czy G4xxx obsługują po 4 wątki. I3 byłby fajny gdyby obsługiwał Ht , czyli 4 fizyczne 8 logicznych, dla wielu gier to DUŻA różnica. Fakt rdzeń i3 jest nieco lepszy od ryzenowskiego, ale brak odpowiedniej liczby watków 8 logicznych lub 6 rdzenii fizycznych “boli”, a w kolejnych latach zaboli bardziej ;:wink:

1 polubienie

Bo ciężko, żeby osoba z głową na karku przez ostatnie niemal 10 lat miała w gamingowym komputerze procesor AMD. :wink: Po czasach Phenomów drugiej generacji po właśnie aż Ryzeny, AMD nie istniało w segmencie powyzej Core i3. Jednak już od ponad roku sytuacja nieco się zmieniła, a od ładnych miesięcy - jest odwrotna. :stuck_out_tongue: Przez chore ceny procesorów Intela, nie ma sensu wręcz ich brać po prostu.

1 polubienie

@chomik325 W takim razie muszę się zastanowić nad tym CPU. A powiedz mi jak z jego temperaturami podczas grania na boxowym coolerze? Nie są za wysokie? I jak z kulturą pracy? Komputer na filmie który podlinkowałem wyżej jest bardzo cichy. Czy ten Ryzen też jest tak cichy na boxowym coolerze?

Akurat Ryzen 5 1600X nie ma boxowego coolera. :slight_smile: To jest procesor z technologią XFR, tak wiec turbo jest skalowane na bieżąco, w zależności od m.in. właśnie temperatur. Stąd im lepszy cooler zafundujesz - tym lepsze [i dłużej wytrzymujące] turbo będziesz miał. Wystarczy jakiś Pure Rock Slim za 95 zł. Możesz zjechać w RX 570 na wersję z 4GB RAM, zeby Cie było na niego stać. Te dodatkowe 4GB i tak niewiele Ci da, bo to nie jest karta na wyższe rozdzielczości niż Full HD, a najbardziej wymagających gier i tak na Ultra na niej nie odpalisz = nie potrzeba więcej jak 4GB. Ja w swojej RX580 rzadko widzę większe użycie niż 5-6GB RAM a gram w 1080p. :stuck_out_tongue:

1 polubienie

@chomik325 Skoro doradzasz mi na przejście do drużyny czerwonych, tak zrobię. Wybrałem Ryzena 1600X i tą płytę główną MOBO
Ta płyta będzie dobra?
Wybrałem jeszcze chłodzenie SPC Fera 3

Ogólnie jest dobra ale na chipsecie 1 generacji. Druga generacja (B450) jest właściwie w tych samych cenach, a zawsze to nowsze + obsługa technologii dla drugiej generacji procesorów. :slight_smile: Jak zachcesz kiedyś wymienić na Ryzena 2gen też z “X” na końcu - grzech nie mieć płyty z chipem pod 2nd gen. Nie miałbyś obsługi XFR 2.0 i Precision Boost 2.0.

Tu nawet w promocji jest bardzo dobra płyta, w tej samej cenie. :slight_smile:

Chłodzenie jak najbardziej ok. :slight_smile:

Z góry też - Ryzen jest bardzo wybredny na RAM, tzn. na prędkości. Im szybszy RAM, tym lepsze osiągi, także lepiej zaś wziąć o np. 50 zł tańszą płytę i nieco gorsze chłodzenie, a RAM 3000 MHz (najlepiej coś marek G.Skill czy A-Data).

1 polubienie

@chomik325 Dzięki wielkie za pomoc. Mój końcowy zestaw jest taki https://www.x-kom.pl/lista/aprqjc5qr
Będę go zamawiał w poniedziałek.

Weź te pamięci, 100 zł droższe a dadzą Ci po ładne kilka FPS więcej:

I jeżeli te 100 zł nie jest do przeskoczenia to masz dwa wyjścia:

RX 570 w wersji 4GB, np. ten:

O jakieś 50 zł tańszą płytę główną + tańsze chłodzenie, np. takie:


1 polubienie