Czy warto postawić RAID1 w komputerze domowym - Win7

Witam,

Na dysku przechowuje cenne dane, które cały czas się zmieniają. Chcę je zabezpieczyć. Zastanawiam się czy postawić RAID1 czy lepiej jest robić kopie jakimś programem? A może macie jakieś inne rozwiązanie?

Po przeczytaniu podstawowych informacji o raid wybrałem własnie RAPID1. Natchnąłem się też na info, że czasami sprawia to problemy.

Robiliście już to kiedyś? Co polecacie?

Jeśli dane są cenne, to możesz zastosować macierz RAID1, ale bez robienia backupów i tak się nie obędzie, bo co zrobisz, jak awaria zasilacza komputera spali oba dyski naraz? RAID1 jest dobre, jak w trakcie pracy komputera posypie się jeden dysk - masz wtedy czas przygotować sobie dysk zastępczy. Ale robienie regularnych kopii jest bardzo ważne. I powiem więcej - warto też mieć jakąś kopię poza daną lokalizacją (różnie to się może stać - kradzież, pożar, itp.).

Proponuję dużo droższe RAID 1+0 http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID#RAID_1.2B0

Trzeba rozważyć dwie kwestie: czy zależy ci tylko na danych (plikach), czy na ciągłości pracy systemu wraz z plikami ? Jeśli tylko na kopii zapasowej ważnych plików - to lepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie dodatkowego dysku na dysk kopii zapasowych (BEZ RAID). Dobrym rozwiązaniem są zewnętrzne kieszenie na dyski, lub wręcz dyski sieciowe (NAS). Jeśli zależy ci na ciągłości pracy - to warto rozważyć uruchomienie macierzy. Jakiego poziomu - to już zależy od kasy, możliwości technicznych kontrolera i oczekiwań użytkownika. Jednak należy pamiętać, że kontrolery RAID zintegrowane na płytach głównych potrafią przyprawić o ból głowy. Krytycznym momentem jest np. wymiana płyty głównej.

I na koniec coś od siebie: przez lata używałem różnych konfiguracji RAID. Z różnym skutkiem. Obecnie doszedłem do rozwiązania które moim zdaniem jest optymalne :

1 dysk systemowy

1 dysk na pliki bieżące

1 dysk na “śmieci” (pliki o niskim poziomie znaczenia, jak np. gry, instalatory programów itp.) oraz na obrazy dysku systemowego.

1 2-dyskowy serwer NAS na bieżąco monitorujący zmiany wskazanych folderów, oraz przechowujący kopie zapasowe sterowników i co najmniej 1 pełny obraz dysku systemowego (zazwyczaj z początku miesiąca).

Bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi.

Rezygnuję w takim razie z RAID1 ze względu na problemy i trudności w odzyskaniu danych. Myślę robić na osobny dysk przy pomocy programu Acronis True Image Home i wykorzystaniu funkcji “Non Stop Backup”. Z tego co piszą to co 5 minut monitoruje zmiany na wskazanych dyskach/partycjach i tworzy kopię przyrostową, czyli mamy możliwość odzyskania danych (w tym systemu) z dowolnej godziny czy dnia. Zastanawiam się tylko czy nie będzie spowalniał systemu. Co o tym myślicie?

Programy Acronisa są bardzo dobre (sam przez wiele lat używałem TrueImage). Co do obciążenia - wszystko zależy od ilości danych (nie tylko w sensie wagi pliku, bo wiele małych plików potrafi równie dociążyć podsystem dyskowy co jeden olbrzymi plik). Z obciążeniem można jednak dość skutecznie walczyć rozbijając jedną wielką operację na kilka mniejszych. Moim zdaniem - o wiele ważniejszą kwestią jest wygoda i szybkość przywracania danych. Nie chcę czegoś tu reklamować czy sugerować, ale poza Acronisem wypróbowałbym na twoim miejscu jeszcze kilku innych programów (jeśli zależy ci na małym obciążeniu - może dobrym i tanim rozwiązaniem byłby FerroBackup).