Czy warto postawić RAID1 w komputerze domowym - Win7


(1q2w3e4r) #1

Witam,

Na dysku przechowuje cenne dane, które cały czas się zmieniają. Chcę je zabezpieczyć. Zastanawiam się czy postawić RAID1 czy lepiej jest robić kopie jakimś programem? A może macie jakieś inne rozwiązanie?

Po przeczytaniu podstawowych informacji o raid wybrałem własnie RAPID1. Natchnąłem się też na info, że czasami sprawia to problemy.

Robiliście już to kiedyś? Co polecacie?


(Pablo_Wawa) #2

Jeśli dane są cenne, to możesz zastosować macierz RAID1, ale bez robienia backupów i tak się nie obędzie, bo co zrobisz, jak awaria zasilacza komputera spali oba dyski naraz? RAID1 jest dobre, jak w trakcie pracy komputera posypie się jeden dysk - masz wtedy czas przygotować sobie dysk zastępczy. Ale robienie regularnych kopii jest bardzo ważne. I powiem więcej - warto też mieć jakąś kopię poza daną lokalizacją (różnie to się może stać - kradzież, pożar, itp.).


(Lewanxd) #3

Proponuję dużo droższe RAID 1+0 http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID#RAID_1.2B0


(Veers) #4

Trzeba rozważyć dwie kwestie: czy zależy ci tylko na danych (plikach), czy na ciągłości pracy systemu wraz z plikami ? Jeśli tylko na kopii zapasowej ważnych plików - to lepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie dodatkowego dysku na dysk kopii zapasowych (BEZ RAID). Dobrym rozwiązaniem są zewnętrzne kieszenie na dyski, lub wręcz dyski sieciowe (NAS). Jeśli zależy ci na ciągłości pracy - to warto rozważyć uruchomienie macierzy. Jakiego poziomu - to już zależy od kasy, możliwości technicznych kontrolera i oczekiwań użytkownika. Jednak należy pamiętać, że kontrolery RAID zintegrowane na płytach głównych potrafią przyprawić o ból głowy. Krytycznym momentem jest np. wymiana płyty głównej.

I na koniec coś od siebie: przez lata używałem różnych konfiguracji RAID. Z różnym skutkiem. Obecnie doszedłem do rozwiązania które moim zdaniem jest optymalne :

1 dysk systemowy

1 dysk na pliki bieżące

1 dysk na “śmieci” (pliki o niskim poziomie znaczenia, jak np. gry, instalatory programów itp.) oraz na obrazy dysku systemowego.

1 2-dyskowy serwer NAS na bieżąco monitorujący zmiany wskazanych folderów, oraz przechowujący kopie zapasowe sterowników i co najmniej 1 pełny obraz dysku systemowego (zazwyczaj z początku miesiąca).


(1q2w3e4r) #5

Bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi.

Rezygnuję w takim razie z RAID1 ze względu na problemy i trudności w odzyskaniu danych. Myślę robić na osobny dysk przy pomocy programu Acronis True Image Home i wykorzystaniu funkcji “Non Stop Backup”. Z tego co piszą to co 5 minut monitoruje zmiany na wskazanych dyskach/partycjach i tworzy kopię przyrostową, czyli mamy możliwość odzyskania danych (w tym systemu) z dowolnej godziny czy dnia. Zastanawiam się tylko czy nie będzie spowalniał systemu. Co o tym myślicie?


(Veers) #6

Programy Acronisa są bardzo dobre (sam przez wiele lat używałem TrueImage). Co do obciążenia - wszystko zależy od ilości danych (nie tylko w sensie wagi pliku, bo wiele małych plików potrafi równie dociążyć podsystem dyskowy co jeden olbrzymi plik). Z obciążeniem można jednak dość skutecznie walczyć rozbijając jedną wielką operację na kilka mniejszych. Moim zdaniem - o wiele ważniejszą kwestią jest wygoda i szybkość przywracania danych. Nie chcę czegoś tu reklamować czy sugerować, ale poza Acronisem wypróbowałbym na twoim miejscu jeszcze kilku innych programów (jeśli zależy ci na małym obciążeniu - może dobrym i tanim rozwiązaniem byłby FerroBackup).