Czy warto przejść z 8GB RAMu na 16?

Procesor i5-6600
GF 1060 6Gb
8GB RAM 2133 MHz
Czy w grach odczuwalna będzie różnica, jak dorzucę dodatkowe 8GB?

Zależy od gry:

Dziwne, zazwyczaj w RAMie siedzi o 0,5GB więcej danych, co odciąża procesor, ale nie zawsze.
Mam plik stronicowania ustawiony na SSD, na 6GB, ciekawe jak wpływa dynamiczna zmiana rozmiaru na rezerwowanie pamięci.

W czym odczuwalna? Mi już chipset nie pozwala na więcej (32GB) a chętnie bym dorzucił :slight_smile:

Na VMki brakuje?

Da :slight_smile:

Jeżeli masz obecnie tylko jedną kość RAM to dorzucenie drugiej da na pewno dobry efekt, gdyż pamięć zacznie pracować w trybie DualChannel. Co do wydajności powiązanej z ilością pamięci. Różnica występuje w tytułach, w momencie gdy ogólne wykorzystanie RAM jest w okolicach 80% . Przy tej ilości zaczyna się powoli wyrzucanie zbędnych danych z pamięci co czasem daje nieduże spadki FPS - w praktyce jest to dość mało odczuwalne i widoczne. Większy problem zaczyna się gdy przekroczymy jakieś 90%. W tym momencie system stara się nie dopuścić do zapełnienia pamięci i wywala dość dużo danych. To już może być dosyć mocno odczuwalne, bo gra co chwila musi dane sobie dociągać.

Oczywiście gry są tak robione (a może raczej ich silniki), że dostosowują sobie ilość potrzebnej pamięci do ilości zamontowanej w systemie. Tak jak na filmiku od @deadinhollywood w przypadku gry Call Of Duty WWII. Gra spokojnie się mieści w 8GB zapychając dostępną pamięć do ok. 6GB, ale mając już do dyspozycji 16GB nie oszczędza, tylko zapycha nawet 12. Nie wykonuje tylu operacji czyszczenia pamięci co w przypadku 8GB więc nie ma strachu o jakieś dropy FPS czy zmniejszoną płynność.

Co do gier jak pisał kolega wyżej gry zapychają tyle ramy ile mogą ja mam 4 GB ( wiem mało ) gra np Starcraft 2 je cały ram Factorio z modami już mu brakuje ramu