Czy warto przesiadać się z XP na 7?

Witam

Chciałem się dowiedzieć, czy w moim przypadku warto w ogóle przesiadać się z XP na Windows Seven? Komputera używam głównie do przeglądania stron, czasami pogram sobie w Queke live, oglądam jakiś film czy zgram to i owo…

Po co w ogóle przesiadać się na 7? Jest szybszy? Ok, ale na moim XP’ku wszystko szybciutko działa…

Prosiłbym o opisanie, w czym Windows 7 lepiej się sprawuje od XP (oprócz gier).

Podaj konfigurację komputera,to zależy od ciebie,czy chcesz grać w gry na DirectX 10 czy 11,do nowego komputera XP już się nie opłaca,ale to znowu zależy od użytkowników i od dostępności sterowników

Przecież napisał, że oprócz gier -.- Win 7 nie jest szybszy ani wolniejszy - ale nie zwalnia z czasem i nie trzeba formatować, sam defragmentuje za ciebie dysk, obsługuje nowinki techniczne(starożytności też ;]), ma ciągłe wsparcie ms, jest sam z siebie bezpieczniejszy, moim zdaniem wygodniejszy i bardziej intuicyjny, lepiej wygląda, uruchomisz na nim najnowsze programy, sam posiada już wiele przydatnych narzędzi, których nie trzeba ściągać z neta itd. itp. chcesz jeszcze? :stuck_out_tongue_winking_eye:

osobiście wolę xp, na nowym lapku 64 bit wind 7 - baardzo wolno się odpala, nie zauważyłam żeby xp w czymś odbiegał( o dziwno xp na moim komputerze PC chodzi o wiele szybciej )jeśli chodzi o szybkość i wydajność pracy,otwierania stron internetowych ,czy grania. 7 sobie sama coś tam aktualizuje,coś się w tle dzieje :P,myślałam o oddaniu laptopa do serwisu w celu zdiagnozowania błędów systemu,bo jeśli tak ma wyglądać 64 bit i wind 7 to ja zdecydowanie wolę XP na AMD Athlon Proc. LE-1640 , 2.71 GHz 1.93 GB RAM ( Serwis Pack 3 ) i Net Framework 4.

Taki komputer jest za słaby do wydajnej pracy na Win 7 a tym bardziej edycji 64-bit, która zeżera 2GB RAM + zakładając, że twój laptop jest gorszy… pora na zmianę sprzętu :stuck_out_tongue:

XP na nowiutkim kompie będzie chodził tak jak na tym z przed dwóch lat a wydajność win 7 rośnie proporcjonalnie do możliwości komputera gdyż jest on w stanie wykorzystać nowe komponenty. Znaczy ja nie narzekam ale ja się nie liczę(spójrzcie na mój komputer) - ktoś tu ma słabszy i może potwierdzić? ;]

To jeszcze sobie poczekam na przesadzę. Za jakiś rok, kupię sobie cały nowy komputer, i wtedy pomyślę… (pewnie kupie sobie Win7Upgrade)

Jaką wersję Windows 7 polecacie (do domu)? Czym różnią się od siebie aktualne wersję?

PS.Czy gry uruchamiane na DirectX10/11 mają w jakimś sensie lepszą grafikę (czy coś) niż na DirectX9?

PS2.Jeżeli nie gram w żadne gry, oprócz Queke live (gra przeglądarkowa 3D), to potrzebny mi jest DirectX? To znaczy, czy muszę go instalować?

Direct i tak ci potrzebny chociażby do wygaszacza ekranu w 3d ;] Ja widzę ogromną różnicę pomiędzy DX11 a DX9 w BF Bad Company 2, po prostu nie da się porównać.

Co do Windows-a to jeśli nie masz kupy szmalu i komputer wykorzystujesz jak przeciętny user to Home Premium będzie odpowiednia; jeśli jednak trochę zielonych się znajdzie to do sklepu po Ultimate ;]

Odpowiem na P.S2

DirectX jest w każdym windows i bez niego winda nie działa więc nie musisz instalować DirectX. Jeżeli jakiś program do działania będzie wymagał nowszej wersji DX to albo ją sam zainstaluje, albo poinformuje cię o tym, albo po prostu nie będzie działać lub będzie działać niepoprawnie.

Zobacz też http://pl.wikipedia.org/wiki/Directx

Jeżeli masz na dysku wolne 20 G to możesz postawić na nim nową partycję i zainstalować na niej Win7 w wersji Trial. Można ją pobrać tutaj http://technet.microsoft.com/en-us/evalcenter/cc442495.aspx. Po instalacji dociągasz sobie paczkę z językiem polskim z windows update. Jeżeli nie masz ochoty tworzyć partycji a masz miejsce na dysku możesz postawić system na wirtualnym dysku (plik *.vhd) instrukcje masz tu http://www.techit.pl/Artykuly/Instalacja-Windows-7-na-wirtualnym-dysku-VHD,3972.html. System na wirtualnym dysku ma niezauważalnie mniejszą wydajność i nie możesz przetestować w nim wydajności systemu operacyjnego, po za tym działa normalnie, ma bezpośredni dostęp do wszystkich urządzeń komputera. Nie licz jednak na to że po zainstalowaniu win7 wzrośnie ci wydajność sprzętu, słaby komputer będzie działał wyraźnie wolniej niż na XP. Win7 ma większe wymagania niż XP, a zatem zjada więcej zasobów dlatego bardziej obciąża komputer.

Jednak Seven :slight_smile:

Oczywiście pytam się ‘na zapas’. Dopiero w przyszłym roku kupię sobie nowy komputer (ojj będzie miał kopa), i wtedy pomyślimy…

Czy opłaca w ogóle kupować się Windows 7 Ultimate? Z tego co patrzyłem, jedyną funkcją, której nie ma w Home Premium (a mnie interesuje) jest Tryb XP.

Jak wygląda instalacja Win7 Upgrade? Podczas instalacji trzeba podać kod seryjny XP’ka?

Co do trybu XP to nie masz czego zazdrościć mi i innym szpanerom zapychającym se tym dyski twarde… Jedynie 16-bitowa głębia kolorów, bardzo niska wydajność i brak akceleracji 3d :? Polecam VirtualBox’a - jest do tego o wiele lepszy :wink:

Zgadzam się z WOJTEK64, XP mode nadaje się tylko do uruchomienia urządzeń niekompatybilnych z Win 7 i do tego właśnie ma służyć. U mnie się przydaje tylko do uruchamiania skanera choć nie jest konieczny bo mam zainstalowany XP i win 7 ale mam grubo ponad 2 Terrabajty miejsca na dyskach więc no problem. #-o

Odpowiedź jest prosta - masz nowszy sprzęt - 7 starszy - XP.

Instalujesz na czysto, seriala z XP nigdzie nie wpisujesz ale trzymasz nalepkę COA jak dowód legalności.

Jak sobie kupisz cały nowy komputer to jak chcesz niby zainstalować Win7Upgrade, no chyba że masz system w wersji BOX.O ile dobrze pamiętam, to jeżeli kupisz Win7 Pro lub wyższy możesz zrobić sobie downgrade do WinXP Pro za free(dotyczy tylko wersji OEM).

Może się Ci przyda:

http://www.microsoft.com/oem/en/licensing/sblicensing/pages/downgrade_rights.aspx

http://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-o-instalacji-windows-7-upgrade.html

http://www.dobreprogramy.pl/Uaktualnienie-do-Windows-i-Anytime-Upgrade,Artykul,11430.html

Ja mając Athlon x3, Geforce gtx460 imo błędem było by mi siedzieć na xp’eku. Na 7 mogę odpalić gierki w dx11 np Dirt2, w dx10 Crysis itp. a windows xp takich możliwości nie oferuje(no wiem crysis akurat się uruchomi w dx10 na xpeku po instalce specjalnej wersji dx i zrobieniu paru rzeczy) . Nawet 2GB jakie mam starcza na 7kę.

Pamiętam jak kiedyś na starym kompie 30dniową zainstalowałem na socket A z 1,5gb ram. To procesor sobie nie dawał rady z windowsem i z uruchamianymi programami/grami. Bo sam procesor był zjadany przez windows ok 20% a ten teraz 3rdzeniowy jest praktycznie tak samo jak ten 1rdzeniowy stary na xpeku. Jeśli nie masz 2rdzeni, 2GB i bardzo dobrej grafiki to nie ma po co przesiadać się.

Na siódemce jak na razie wszystko mi działa nawet stare gierki czy inne programy, nie ma problemu, nawet z instalacją modemu Huawei. Windows 7 to taka Vista z wyglądu + z wydajnością Xpeka.

nie warto. XP wystarczy do przeglądanie netu. Do tego CIS+Avast.

A ja wam powiem że ten wasz cały XP to trup. Gdy mamy jakiegoś Pentium-DualCore albo Phenoma to możemy spokojnie stawiać Lubuntu/Minta ze Fluxem.

Wtedy wasz cały XP będzie wręcz ślamazarny. A w gry możemy pograć spokojnie przez Wine na wysokich detalach.

Do takich zajęć to XP. Jak dla mnie głupotą jest kupowanie systemu za cztery stówki, żeby sobie przeglądać internet w szklanej oprawie :wink:

Najlepiej Linux, ale jeśli chcesz Windowsa - to zostałbym przy XP, chyba, że masz dobry sprzęt i pieniądze to 7.