Czy warto się przenieść teraz na Windows 10?

Pierwszy raz uaktualniłem laptop do Windows 10 w dniu premiery. Jednak sprawiał trochę problemów i po kilku miesiącach zrobiłem format i wróciłem do Windows 8.1. Teraz zaczynam się zastanawiać czy może wrócę do Windowsa 10. Jednak żeby rozwiać moje wątpliwości pytam Was czy Windows 10 zmienił się na lepsze przez ten czas, bo jego popularność ciągle rośnie i rośnie. Słyszałem wiele (np skandal z domyślnymi programami czy samowolnym usuwaniem aplikacji) ale może jest coś jeszcze czego nie słyszałem, coś dobrego. Chcę się po prostu dowiedzieć czy Windows 10 w obecnym stanie nie sprawia wielkich problemów i jest stabilny i czy został wystarczająco dobrze dopracowany by wartym było przesiąść się na niego. Używacie Windows 10? Nie sprawia Wam kłopotów?

Nie sprawia kłopotów, wygląda ładnie, problemy, które były zostały chyba naprawione.

Jest dobrze jeśli chodzi o gry, nie wiem czy śledzisz wiadomości, ale Windows 10 64 bitowy, jest najczęściej używanym systemem na platformie Steam. :slight_smile:

 

Pozdrawiam,

jakubgross

Ja mam stabilną wersję Windowsa 10, czyli z numerkiem 10586.164. Problemów żadnych nie sprawia. Nic się nie wysypało do tej pory. Wg. mnie, system jest stabilny w pełni. 

Czy coś się zmieniło żeby tych problemów nie było? Sprawdź czy są sterowniki pod twój sprzęt.

Sprawia problemy, zdarza się że po aktualizacji aplikacje od ms same się dodają do menu start, pomimo iż zostały wcześniej usunięte. Zdarzyło się też że na jednym z komputerów zmieniły się ustawienia prywatności, oczywiście łatwo się domyślić w jakim kierunku.

Zdarzają się też czasami problemy ze sterownikami, np. w laptopie HP x360 bez powodu padł sterownik dotyku, oczywiście sterwonik z windows update lub dołączony do systemu a więc z tymi wszystkim żałosnymi certyfikatami niezawodności.

 

Jeżeli wybierzesz win 10

Racja jest jak ■■■■, każdy ma swoją.

Ja wszystko zaktualizowałem i wszystko działa jak należy.

W sumie dwa własne komputry i dwa rodziców.

Kilka komputerów znajomych bez problemów, jeden tylko Asus kumpla troche krzaków pokazał.

Widziałem nagłówek :slight_smile:

To w wersji Home jest coś takiego? A nie czekaj ty masz Home czy Pro?

W żadnej edycji nie ma ręcznego trybu aktualizacji, Dostępne są 3 opcje:

  • Automatyczne
  • Odroczone
  • Wyłączone (za pomocą services.msc)

Ja mam wyłączone, włączam raz w miesiącu.

Testowałem Windows 10 trzykrotnie - po premierze, w listopadzie 2015, parę dni temu. Przy pierwszych dwóch podejściach, faktycznie trafiłem na bugi lub błędy. Jednakże ostatnio było już dobrze, także nie trafiłem na jakieś bolączki.

System ogólnie jest ok, choć przyznam, że do mnie ta “rewolucja Microsoftu” nie przemawia. Dodatkowo aplikacje Microsoftu pokroju Kontakty, których nie można normalnie odinstalować… Usunięcie wsparcia dla zabezpieczeń typu SecuROM i SafeDisc, również nie ułatwi odpalenia niektórych gier (klasyków).

Przyznam, że po raz kolejny - z radością wróciłem do Windows 8.1. Jest bardziej tradycyjne i ascetyczne, niż można paradoksalnie przypuszczać. Nie posiada również niektórych bajerów z W10, które były dla mnie kompletnie zbędne (np. tryb tabletu, centrum powiadomień).

Sumarycznie jednakże, to Windows 10 znacznie się poprawił. Używało się go dobrze, nie sprawił mi niespodzianek. Aczkolwiek posiadając boksową wersję W8.1, to nie widzę jakiegoś konkretnego powodu, dla którego miałbym zostać na dziesiątce. W moim przypadku - W10 nie przynosi niczego konkretnego, czego nie mógłbym wykonać wcześniej. Tym bardziej, że nie mam grafiki kompatybilnej z DX12, więc nie skorzystam z “rewolucji dla graczy”.

Ogólnie jestem zadowolony z W10, ale nie czuję jakoś tego systemu. Przynajmniej na ten moment :slight_smile:

Ja raczej przesiadłem się na Windows 8 z sentymentu. To było w 2013 roku, w listopadzie, kończyłem 13 lat i dostałem laptopa Lenovo G505s z Windows 8 którego używam do dziś, i ten system wzbudził we mnie sentyment z tych urodzin, więc wróciłem do W8.1 i nie żałuję :smiley: ale tyle dobrego słyszałem o Win 10 że teraz nie wiem na co się zdecydować :slight_smile:

Pobierz wersję testową i sam sprawdź, jak nowy system nie przypadnie ci do gustu/ nie będzie współpracował poprawnie z twoim urządzeniem to wrócisz do systemu, który działa poprawnie.

Ale szczerze, ja trochę boję się znowu to instalować bo niedawno dzięki sposobom na YouTube przyśpieszyłem sobie laptop, zmieniłem przeglądarkę i AV i wszystko jest git i boję się że jak wgram Win 10 to lapek będzie wolniej chodził a problemów ze sterownikami nie miałem zadnych, wlasciwie nie mialem z Win 10 zadnych problemow. Aha, mialem, nie wiem dlaczego ale usluga Movie Makera odpowiedzialna za przygotowywanie plikow zawieszala sie i przestala dzialac wlasnie na Win 10, wczesniej jak uzywalem Win 10 nie bylo czegos takiego i działało wiec nie wiem co sie stalo moze to przez moje kombinowanie bo wtedy karta sieciowa mi sie popsula tj. nie lapala mojej sieci z drugiego pokoju, ani innej. Ale tak poza tym to wielkich problemow nie mialem a jesli juz to chyba przez eksperymenty bo lubilem eksperymentować i dlatego Win10 wgrałem :smiley:

Szkoda że wcześniej nie pomyślałem, że można zrobić punkty przywracania, może mój laptop by… o, właśnie, przed instalacją Windows 10 zrobię punkt przywracania i jak mi win 10 będzie sprawiał problem wrócę do 8.1 z punktu przywracania a mój laptop będzie w stanie przed instalacja Windows 10 :smiley:

Nie wrócisz do Win 8.1 po aktualizacji za pomocą przywracania systemu, do tego jest specjalna funkcja wbudowana w Win 10.

Przeczytaj (ostatni punkt na dole strony " Powrót do poprzedniej wersji systemu Windows" ) http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-10/windows-10-recovery-options

Szczerze nie polecam. Mój lapek z 2 x 2,2 Ghz, i7, 8 GB RAM zażyna, że ledwo dyszy mimo że na autostarcie nic nie ma. Linux chodzi o wiele lepiej. 

Mam na to tylko 30 dni. Po 30 dniach pozostaje mi tylko format a właśnie nie chcę formatu tylko przywracanie systemu no ale jak nie można to trudno

Mam do Was teraz pytanie z innej beczki: czy systemowa funkcja Oczyszczanie Dysku może stanowić alternatywę dla CCleanera? Słyszałem że Windows 10 kwalifikuje CCleaner jako szkodliwy

Tak 30 dni. I nie zawsze działa sprawnie. Na Twoim miejscu bym zrobił backup obecnej partycji systemowej za pomocą jakiegoś programu, np. Todo Backup.

 

 

Określeniem “formatowanie” opisuję reset komputera do ustawień fabrycznych. To dla mnie ciężkie bo żeby mieć Windows 8.1 muszę zainstalować ok. 100 aktualizacji dla Windows 8 a usługa Windows Update jest jak żółw. Potrzebowałbym programu który sam pobierze aktualizacje systemu i zrobi to szybciej. Tylko nie Advanced System Care bo podobno muli komputer

Nie. Tak sobie tylko wymyśliłeś. https://pl.wikipedia.org/wiki/Formatowanie_dysku

Napisałem powyżej co możesz zrobić aby ponownie nie przechodzić tej czasochłonnej procedury.

Nie wiem jak z Ccleaner bo nie używam tego programu, jednak na pewno Win 10 nie uważa go za szkodliwy tylko ewentualnie za niezgodny z systemem.

Na stronie DP jest podane, że CCleaner jest jednak zgodny z Win 10, MS może nie zalecać używania tego typu programów, bo one potrafią czasami ingerować głębiej i usunąć coś czego nie powinny.

Podobnie jest z programem Speccy tego samego producenta - on to już na pewno by nie mógł być uważany za szkodliwy, bo nie wprowadza żadnej ingerencji w system a jednak jest automatycznie kasowany przy każdej większej aktualizacji systemu Win 10.

Była afera z samowolnym odinstalowywaniem programów przez Windows 10, wśród nich znalazł się CCleaner

Wiem co to format tak naprawdę, nie wymyśliłem tylko tak mi wygodniej.

Mam pytanie: Gdy wykonam uaktualnienie do Windows 10 to czy zainstaluje mi się wersja początkowa z lipca 2015 czy wersja po Jesiennej Aktualizacji, czyli wersja z numerkiem 1511?

Nie wiesz bo znów zamiennie używasz format/formatowanie.

 

Nie wiem czy był na tej liście, nie analizowałem jej, być może CC we wcześniejszej wersji nie był zgodny i Win 10 go kasował. Jak jest obecnie z kasowaniem, nie wiem.

 

Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

  1. uaktualnienie bezpośrednio przez MCT