Czy warto udostępniać wifi


(Oksit) #1

Witam mam w domu siec wifi ze spora anteną bez hasła czy to dobry pomysł ? Czy da się stworzyć jakby stronę startową z jakimś regulaminem korzystania z sieci ?


(Adam Bialek) #2

Jeżeli ktoś podpięty do twojej sieci narozrabia w internecie, to ty ponosisz pełną odpowiedzialność za to. Lepiej zabezpiecz sieć.


(system) #3

No nie, bo są jeszcze logi w routerze, które zdradzą komputer z jakiego zostało to zrobione.

Przynajmniej tak słyszałem :slight_smile:


(kokoxD) #4

Jak ktoś będzie coś ściągał to ty nic nie porobisz bo będzie muliło. Ja bym dał jednak hasło.


(dragonn) #5

Maxim128 większość routerów przechowują logi w pamięci RAM - po restarcie urządzenia się kasują, jedynie droższe modele mają stałe logi.


(system) #6

Ja znałem gościa który miał sieć zabezpieczoną ale nazwa tej sieci brzmiała "OTWARTA(hasło:12345) i normalnie ludzie wchodzili :slight_smile:

Ale nie radziłbym - większość kradzieży na Allegro, włamań jest robiona właśnie z takich sieci.


(Adam Bialek) #7

Źle słyszałeś. Właściciel niezabezpieczonej sieci ponosi odpowiedzialność za udostępnienie narzędzia do popełnienia przestępstwa.


(Dobiesz21) #8

Jeśli jesteś otwarty dla sąsiadów i chcesz ich sponsorować, to czemu nie :smiley:


(somekind) #9

A to jest Twoje twierdzenie, czy jest jakaś podstawa prawna do tego?

Bo idąc tym tokiem, to Ty odpowiadasz za potrącenie przechodnia dokonane ukradzionym Ci samochodem.


(Kpc21) #10

Ukradzionym czy pożyczonym?

Ukradziony samochód można porównać do sytuacji, gdzie ktoś włamałby się do zabezpieczonej sieci (nawet WEP-em, choć to raczej samochód zostawiony otwarty albo z zamkami które daje się otworzyć śrubokrętem).


(Adam Bialek) #11

@somekind, zajrzyj tu: http://imagazine.pl/2013/07/02/jakie-zagrozenia-niesie-za-soba-korzystanie-z-niezabezpieczonej-sieci-wi-fi/


(Michał_misiek) #12

Zabezpiecz sieć,

kolega Dyzio23 dobrze mówi, każdy psikus narobiony w internecie będzie spadał na Ciebie, poza tym ktoś kto podpina się do Twojego routera będzie sprytny i po każdym zalogowaniu się do Twojej sieci będzie restartował urządzenie i po sprawie.

pzdr


(somekind) #13

Z tego tekstu wyraźnie wynika, że przestępstwo popełnia ten, kto korzysta z niezabezpieczonej sieci, a nie ten, kto ją udostępnia. Właściciel może co najwyżej będzie musiał wytłumaczyć się, jeśli ktoś z jego sieci dokona niecnych czynów. Ale jeśli sam się do tego nie przyzna, to nikt mu niczego nie udowodni.


(Tojuzkoniecc) #14

Kolego tylko sobie sprawdź umowę z dostawcą internetu, bo w umowie z np. orange jest zapisane, że ten internet masz tylko pod swoim adresem i nie możesz go np. udostępniać sąsiadom.

Są kary za to przewidziane w umowie, więc takie numery nie są rzadkie.


(system) #15

a po co miałbyś w ogóle je udostępniać?