Czy warto w ogóle uczyć się tych języków?

scripter1

W PHP można napisać setki a nawet tysiące aplikacji, bez znajomości nawet jednej komendy HTML. Aplikacje internetowe to nie tylko przecież tylko “strony internetowe”. PHP to prawdziwy język programowania, w którym można wykonywać skomplikowane operacje na plikach, zarządzać i modelować bazami danych, udostępniać usługi internetowe, symulować działania użytkownika, zarządzać protokołami sieciowymi i tysiące innych rzeczy w których HTML jest niepotrzebny, bo nie musisz wyświetlać wyników działania aplikacji.

Jeżeli twierdzisz że PHP to tylko strony internetowe, to naprawdę nie znasz w pełni możliwości tego języka.

kalamita trzymajmy się tematu :stuck_out_tongue:

kalamita , masz jak najbardziej rację że PHP jest prawdziwym językiem programowania i jego prawdziwa moc ujawnia się w tym czego nie widać (zresztą dokładnie to miałem na myśli pisząc o mechanizmie strony) i nie śmiem tego podważać (byłbym ignorantem jakbym tego nie wiedział).

Ale cały ten wątek dotyczy tworzenia stron www (przeczytaj uważnie pierwszy post) a kolega adrian2 jest zielony w tym temacie, przecież chyba nie zaprzeczysz że HTML jest podstawą przy tworzeniu stron.

scripter1

Owszem zgadzam się w pełni z Tobą co do tego że HTML to podstawa w zrobieniu jakiejkolwiek strony, lecz pisząc : “Osobiście polecam od razu zacząć się uczyć jakiegoś języka programowania - np. wspomnianego tutaj PHP” - znaczy że ucząc się od razu PHP nabierze pewnych doświadczeń i nawyków, których potrzeba w napisaniu jakiejkolwiek interakcyjnej strony. A ucząc się PHP może jednocześnie poznawać znaczniki HTML. I to czego nauczy się w PHP, jak operować danymi, może od razu wykorzystywać , testując na poznanych znacznikach HTML.

Nie umniejszam znaczenia HTML’u zarówno w historii, jak i obecnie, jednak sam HTML, bez znajomości języka programowania, za pocącą którego stworzymy naprawdę fajną aplikację jest w dzisiejszych czasach - oczywiście moim zdaniem - trochę za mało. HTML nie jest skomplikowany i można poznawać znaczniki jednocześnie z nauką PHP.

Tak więc ja gorąco zachęcam do nauki języka programowania, bo to naprawdę może być fajna przygoda

Pozdrawiam :))

kalamita , nie do końca się z tobą zgodzę.

Owszem sam html nie jest skomplikowany ale 99% stron w sieci jest źle napisanych (wrzuć pierwsze z brzegu strony w validator na http://validator.w3.org/) przez to że ludziom html wydaje się zbyt łatwy żeby przywiązywać większą wagę do tego by się go dobrze nauczyć.

Moi wykładowcy na uczelni uczyli że najpierw trzeba poznać dobrze HTMLa a dopiero potem można się brać za kolejne takie jak javascript, PHP czy inne i ja podzielam ich zdanie.

Moi również mieli podobne zdanie, lecz z doświadczenia wiem że ludzie którzy pisali stronki tylko i wyłącznie w HTML’u mieli wielki problem ze zrozumieniem takich idei jak np. kod po stronie serwera, kod po stronie klienta, zmienna, tablice i etc. Bardzo ciężko im było przestawić się z myślenia tylko o wyglądzie strony na myślenie jak ona ma działać. Dlatego uważam, iż dobrze by było od razu niejako “zarazić się” językiem programowania. Ale oczywiście mogę się również mylić.

Pozdrawiam :slight_smile:

Ja osobiście zaczynałem od HTMLa a dopiero potem wziąłem się za inne języki i nie miałem z tym żadnych problemów.

Masz rację że niektórym może sprawiać problem rozróżnienie tego ale myślę że to dlatego że to wymaga myślenia algorytmicznego z czym wiele osób ma poważne problemy.

Z kolei komuś kto potrafi myśleć algorytmicznie łatwo będzie nauczyć języka programowania i z niewielkim wysiłkiem będzie mógł się przerzucać między PHP, PASCAL’em, C itp.

Koledze adrian2 życzymy powodzenia w nauce bo z całą pewnością warto się uczyć skoro go to interesuje.