Czy warto w ogóle uczyć się tych języków?

Witam.

Na początek chciałbym zaznaczyć, że jestem kompletnie zielony i nie mam pojęcia o żadnym języku którym można by było napisać stronę, ale dość już mam szablonów i gotowców.

Chciałbym się nauczyć przynajmniej podstaw jakiś przydatnych języków np. html czy php itp. by móc spróbować samemu napisać jakąś stronkę internetową. Nie wiem czy w ogóle jest sens zabierania się za to. Zdaję sobie sprawę że to nie jest takie proste.

Od czego zacząć? Jakie kursy przestudiować? Czy można takie rzeczy opanować samemu w domowych warunkach czy jest to raczej niemożliwe? Czy na podstawie takiej wiedzy można później zbudować coś sensownego?

Czy to po prostu strata czasu? Prosze o pomoc.

W sieci znalazłem taki kurs: kurshtml.boo.pl. Pobrałem darmowy edytor html Notepad++ (podobno dobry do nauki).

Co to za pytanie “Czy warto”?

Zawsze lepiej jest coś umieć, niż tego nie umieć.

Poza tym, jak najbardziej można to, a nawet więcej samemu opanować. Materiałów w sieci jest od groma o choć by wspomniany kurs na początek, a potem ćwiczyć w praktyce. Tylko musisz chcieć.

Cóż, jak już komuś napisałem programowanie nie jest dla każdego ale jak nie spróbujesz to się tego nie dowiesz.

Na początek zacznij od nauki html bo to jest podstawa, inne odpuść sobie dopóki nie tego nie opanujesz.

Aby poprawnie tworzyć strony należy pamiętać o standardach które są opisane na http://www.w3.org/

Potem musisz poznać podstawy javascript, php zostaw sobie na koniec bo to już wyższa szkoła jazdy.

Co do edytora to mogę ci polecić phpDesigner (jest wersja starsza darmowa i nowsza płatna), jest to edytor tekstowy podobnie jak Notepad++ ale ma funkcje pozwalające na łatwe wstawianie kodu we właściwej składni co znacznie pomaga w nauce (możesz wstawić fragment kodu i podejrzeć jaką powinien mieć składnię).

Oczywiście ma też numerowanie linii, kolorowanie składni i sprawdzanie poprawności składni kodu w wielu językach.

Pozdrawiam, i życzę sukcesów w nauce.

Ja bym nawet opowiedział się za stwierdzeniem, że tego nie da się nauczyć w innych wrunkach (przynajmniej dobrze nauczyć). I tak, na podstawie takie jwiedzy można napisać potem wiele fajnych rzeczy. Kontakt z innymi jest jednak bardzo ważny - zawsze warto poznawać jak najwięcej zdań na różne tematy.

Ze swojego doświadczenia mogę Ci poradzić, żeby na początek nie brać PHP. Jest to język przydatny, ma spore możliwości, jest bardzo popularny itp. Niestety uczy nienajlepszych nawyków, a co gorsza podczas nauki nawet do końca nie zrozumiesz czym są typy danych, a to są podstawy. Polecam Pascala (może być Delphi). Ma fajną i zrozumiałą składnię i bywa darmowy :P(FreePascal + Lazarus).

Sidhmor , tylko że to jest dział “webmastering” a Pascal nie jest językiem stosowanym na stronach - uważniej przeczytaj o czym jest ten wątek.

Jeśli chce php jak już musisz polecać język inny niż php niech się uczy c bo składnia podobna ;p

ps php jest jednym z łatwiejszych języków ja polecam zaczynać programowanie od niego ;]

drobok , ty też chyba nie czytasz zbyt uważnie.

C to też nie jest język na strony www.

Przestańcie koledze adrian2 , mieszać w głowie.

Jak chce robić strony www (co wyraźnie napisał) to musi zacząć od nauki HTMLa i nie ma innej możliwości.

Ja tylko skomentowałem Sidhmor’a, imo php jest językiem programistycznym. Sidmor polecił pascala chodź jego składnia koło php nawet nie stała.

Php nie nauczysz się bez html, ba nawet kalkulatora nie napiszesz. I tego nie podważam jednak jeśli chodzi od zaczęcia programowania to c byłoby dość dobrym początkiem dla javascripta i php. Nie narzucam oczywiście by gość uczył się c, jeśli nauczy się javascripta to z php będzie miał łatwiej i odwrotnie. Jak chce tworzyć strony to najlepiej w kolejności >> xhtml>> php >> javascript >> ajax >> jquery. Ew można by iść w przyszłość i nauczyć się html5 jednak nie wiadomo czy wejdzie w życie.

Na start HTML + CSS, bo na tym się wszystko opiera. Strona, którą podałeś jest jak najbardziej odpowiednia (mam na myśli http://www.kurshtml.boo.pl/), ale ja polecam jeszcze tą http://www.w3schools.com/. Jak zapoznasz się z HTML i CSS (podstawami) to możesz zacząć myśleć nad wyborem jakiegoś języka programowania po stronie serwera. Może to być PHP, a być może zainteresuje Cię coś innego. W między czasie możesz też zapoznać się z JavaScript, czyli językiem programowania po stronie klienta.

Specyfikacja html5 nie jest jeszcze dopracowana i prawdopodobnie nie wejdzie jeszcze przez rok.

Na początek tworzenia stron to tylko HTML+CSS (słuszna uwaga kolego matzu , dla nas to oczywiste ale nie dla wszystkich).

Jak już poznasz HTML i CSS to czas na JavaScript (czyli js) a dopiero potem jakiś język typu php bo bez js to nie da się zbyt wiele zdziałać nawet z php.

I koniecznie zgodnie ze standardami, bo za dużo jest w necie stron które w kilku linijkach kodu mają dziesiątki błędów.

Po nauce (x)html/css wybierz do dalszej nauki ten język, który będziesz używał.

Wiele osób przed przystąpieniem do nauki php/js wcześniej zapoznawała się z innymi językami programowania (mówię tutaj o podstawach tych języków) co bardzo ułatwia naukę php/js. adrian2 oczywiście możesz zacząć od php/js (po nauce (x)html/css), ludzie różnie przyswajają sobie konkretną wiedzę, ale osobiście polecam wpierw poznanie podstaw np. c++ ( scripter1 i nie nazwałbym tego typu porad “głupimi” czy mieszającymi komuś w głowie).

Dziękuję za odpowiedzi.

Więc zacznę od HTML-a i CSS-a. Jeśli uda mi się coś przyswoić, to spróbuję JS lub PHP. Mam nadzieję, że z tym już coś by się zrobiło konkretnego. :wink:

Jeszcze zapytam przy okazji, w czym są najczęściej pisane, przykładowo te najbardziej znane w sieci portale informacyjne?

pozdrawiam

Już w samym HTML i CSS możesz zrobić bardzo ładną stronę. Języki programowania (i te po stronie klienta, i te po stronie serwera) stosuje się głównie po to, żeby możliwa była interakcja z użytkownikiem.

Co do drugiego pytania to nie wiem … Ale oprócz PHP możesz nauczyć się np. ASP .NET, Java, Python, Silverlight, czy też FLash-a i pewno czegoś jeszcze czego nie wymieniłem. Prawdopodobnie PHP jest z nich najpopularniejsze, ale to tylko moje przypuszczenia, bo nie znam żadnych statystyk.

W wielkim skrócie pare divów, php + mysql do bazy np. artukułów, wyszukiwarka php + jquery (wyszukiwanie wyników na bierząco), ogólnie ajax do zmiany zawartości stron bez przeładowania ;]

Dodane 14.10.2010 (Cz) 18:20

Imo w flashu najlepiej robić coś tupu portfolio, do niczego innego prócz gierek mało się nadaje. Jest to dość “ciężki” sposób na zrobienie strony.

O właśnie zupełnie zapomniałem chociażby o Ajax. Gdy będziesz czytać o JavaScript możesz też zerknąć na to czym jest Ajax.

@drobok

We Flash-u bardzo często robione są całe strony. Głównie wtedy, gdy pojawia się jakiś nowy film, bądź nowa gra. Powód tego wydaje się być oczywisty. To może się zmienić biorąc pod uwagę rosnąco popularność Silverlight no i nadchodzący HTML 5, ale póki co przeważa w tej dziedzinie Flash. Przynajmniej ja tak zaobserwowałem.

No niestety ta praktyka jest stosowana co po niektórych. Głównie wśród producentów “bo zainteresowany i tak musi wejść”. Niestety popularność strony o niczym (czyt takiej jakich wiele w necie) spadnie jeśli będzie robiona we flashu. Trzeba też dodać że dość ciężko taką stronę za indeksować.

Jeśli chodzi o flasha to jestem jego zaprzysiężonym wrogiem.

Główne wady flasha to wielkość plików swf, znaczne obciążanie komputera przy odtwarzaniu flasha, jego podatność na ataki, konieczność posiadania zainstalowanej wtyczki flash player, odbieranie kontroli przeglądającemu (gdy klikam prawym klawiszem na linka we flashu bo chcę go otworzyć w nowej karcie dostaję jedynie nie przydatne mi menu flasha).

A zalety flasha: nie znam żadnych - ten sam efekt da się z powodzeniem osiągnąć za pomocą innych metod (javascriptem da się zrobić chyba wszystko to samo co flashem).

A nadużywanie flasha do tworzenia w nim jedynie prostych animowanych menu na stronie lub (o zgrozo) robienie całej strony we flashu to powinno być zakazane pod karą grzywny i więzienia.

moim zdaniem warto nauczyć się htmla. Jednak dzisiaj bez wspomagania css daleko nie zajedziemy.

Polecam kurs na tej stronie: pl.html.net , sam sie z niej uczyłem i mi pomogło. Życzę powodzenia!

Pozwolicie koledzy że i ja się przyłączę do dyskusji i wrzucę swoje trzy grosze.

  1. Po pierwsze HTML nie jest językiem programowanie - jest to język metaznaczników służących do opisu danych.

  2. Osobiście polecam od razu zacząć się uczyć jakiegoś języka programowania - np. wspomnianego tutaj PHP. PHP jest jednym z prostszych do opanowania języków, i bardzo wiele fajnych aplikacji można w nim napisać. Niemniej jednak PHP ma kilka wad które przeszkadzać mogą podczas nauki innego języka (np. wspomniane typy danych)

  3. Jeżeli w przyszłości będziesz nadal chciał pogłębiać wiedzę i trafisz do jakiegoś zespołu projektowego zajmującego się tworzeniem aplikacji to warto znać język JAVA - w pełni obiektowy, wciąż rozwijany i nadający się zarówno na projektowanie aplikacji internetowych, desktopowych, sieciowych, serwerów, na różne systemy operacyjne i różną architekturę.

Uczyć się jest zawsze warto, musisz spróbować tych języków i sam zdecydować w którym Ci lepiej wychodzi i łatwiej.

Powodzenia :))

Człowieku, co ty piszesz…

Nie można zacząć nauki PHP nie znając HTMLa bo w samym PHP to robi się tylko mechanizm strony ale wygląd strony opisuje się znacznikami HTML.

Jeśli chodzi o strony www HTML jest absolutną podstawą której nie można pominąć.

Nie można się za naprawę telewizora nie znając postaw elektroniki, nie można brać się za pisanie w PHP nie znając HTMLa.