Czy warto w starym komputerze zamontować dysk SSD?

Witam,
mam dosyć stary komputer stacjonarny : płyta główna - Asus P5E Intel X38 , procesor - Intel Core2 Quad Q6600 2,40 GHz (S775), pamieć - GeIL Dual Black Dragon 2 x 2GB DDR2 800 MHz CL4, zasilacz - Corsair CMPSU-520HXEU - 520W, dysk twardy - Seagate Barracuda ES.2 ST3500320NS 500 GB (32 MB, Serial ATA II), karta graficzna – GF GTX650 TI 1 GB, obudowa - NZXT Apollo Crafted Series Black. Komp. ma już swoje lata i niestety wszystko bardzo powoli już chodzi. Strony powoli się wczytują, programy wolno się uruchamiają itp. Niestety nie stać mnie na razie na kupno nowego. Kolega mi podpowiedział ze wymiana dysku pomoże zwiększyć prędkość działania mojego kompa. Teraz mam pytanie do Was czy mogę zamontować na tym kompie dysk SSD (na którym bym postawił system). Czy złącza w tym kompie pasują do instalacji takiego dysku oraz czy dużo lepiej będzie chodził komp. Oraz co mam dokupić, aby taki dysk w komputerze zamontować bo obudowa jest chyba tylko pod dyski 3,5 calowe. Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

Pasują, chociaż nie wykorzystasz w pełni możliwości SSD (SATA2 ograniczy transfer), ale i tak poczujesz wiatr w żaglach.

Zamontować możesz dowolnie, przykręcając do dowolnej zatoki lub po prostu kładąc dysk na dnie obudowy. SSD nie ma ruchomych części, więc jest mu obojętne w jakiej pozycji pracuje.

Kup przynajmniej 240-tkę. Marka i model dowolny, aby był 2,5-calowy.

Fajna płyta, ja bym podkręcał :slight_smile: I pomyśl o dołożeniu RAMu, 8GB robi robotę. Zwłaszcza, jeśli korzystasz z Windows. Na Linuksie, z tym prockiem, miałbyś rakietę (zwłaszcza po podkręceniu procka powyżej 3GHz - 3,6/3,8 jest tutaj realne, tylko trzeba zadbać o dobre chłodzenie).

Jak kolega wyżej ten quad do podkrętki, szyna na 1333 to będzie realne przyspieszenie bo oryginalny zegar jest niski. mało RAMu więc system się dusi, za grosze można dorzucić. Ten Seagate do sprawdzenia (np: Victorią i hd tune) jak radzi sobie z odczyt/zapis bo pewnie ma trochę godzin przehulane i przy sporej ilości wolnych sektorów potrafi spowalniać działania na systemie. Sam SSD poprawi wczytywanie systemu i wszelkie operacje zapis/odczyt ale to nie będzie takie łał jak w przypadku sata-iii (choć różnica w stosunku do hdd wyraźnie odczuwalna). Sam mam tymczasowo na tym socketcie i c2de7500 (oc do 3.8Ghz) + 7GB ram system postawiony na ssd 500gb samsunga 860 evo i nie ma dramatu choć całość to już mocno zalatuje trupem i lada chwila idzie na szrot.

Sanki, ramkę, adapter do dysków 2,5 na 3,5 cala można kupić bez problemu koszt od 5 zł, dysk SSD w twoim przypadku nie uzyska deklarowanych przez producenta transferów ale będzie znacznie lepiej niż na zwykłym HDD. Transfery gdzieś w połowie deklarowanych dla danego dysku. SANKI RAMKA ADAPTER DYSKU HDD SSD 2,5 NA 3,5 AK294 9106779341 - Sklep internetowy AGD, RTV, telefony, laptopy - Allegro.pl

Dorzuć ram bo 4GB oznacza, że komp ma mało ram i korzysta z wolnego dysku i przez to wszystko wolno działa. Kup dowolny SSD na SATA III ( u ciebie będzie chodził jako SATA II) najlepiej 240GB-250GB.
np. taki za 134 zł
Dysk SSD GOODRAM CX400 256GB SATA3 550/490 MB/s 7688720933 - Sklep internetowy AGD, RTV, telefony, laptopy - Allegro.pl

Procka nie podkręcaj, jeśli masz stokowe chłodzenie - wymień pastę termoprzewodzącą pod prockiem.

Twoja płyta ma dwa sloty Ram i obsługuje max 8GB ramu
tu masz 2x4GB ddr2 za 78 zł
HYNIX 8GB 800MHZ DDR2 PAMIĘĆ RAM 2x4GB NOWA DO AMD 8811285856 - Sklep internetowy AGD, RTV, telefony, laptopy - Allegro.pl

łącznie na upgrade ram+dysk wydasz coś ok 200 zł i komp ci jeszcze posłuży do neta.

Cztery.

Uwaga! Ta pamięć nie działa z chipsetami Intela.

Kości 4GB pod Intela są białym krukiem - rzadko spotykane i koszmarnie drogie. Sprzedawałem takie pamięci po 50 PLN sztuka (miałem ich osiem), rozeszły się w jeden dzień.

Uwaga! Ta pamięć nie działa z chipsetami Intela.

U mnie działały na Intel e6600, chociaż może faktycznie to loteria.

Sprzedający o tym wiedzą i nie chcą się potem bujać z obsługą zwrotów, dlatego już w tytule aukcji masz “AMD”.

Poza tym P5E obsługuje pamięci w kościach do 2GB każda, więc w zasadzie nie ma tematu.

Mam jedną sztukę m378t2863qzs-cf7 (m378t2863qzs-cf7), mogę Ci dać, ale koszt wysyłki najtańszy przekracza pewnie wartość pamięci.
Edit: znalazłem parę do tego (2 x 2GB DDR2 m378t2863qzs-cf7)
Sanki, kabelek SATA też możesz dostać.

Edit2: ta druga pamięć to jednak 2GB m378t5663qz3-cf7, mam jeszcze hynix hymp125u64cp8-s6 2GB DDR2.

Twoja PCB ma 4 banki na moduły pamięci po 2GB czyli max 8gb. https://www.asus.com/us/Motherboards/P5E/specifications/

SSD na PCI, nie ograniczy Cię. Albo przelotka:


coś w ten deseń, widziałem gdzieś 2 razy taniej:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/dysk-ssd-pcie-plextor-256-gb-pci-e-px-256m8pey-mlc-o6c

Co nie zmienia faktu, ze to rzeźbienie w goownie. Q6600 było super, ale ponad 10 lat temu.

Pod warunkiem, że ma bootowanie z tej karty na PCI-e a to bardzo wątpliwe.

na upartego pewnie się da, modowane biosy itd. Ale jak napisałem rzeźbienie w gównie.
Chociaż kiedyś dołożyłem zwykłe SSD na sata II i kopa dostał. tylko, że to były 2 xeony 8 rdzeni. i 16 GB RAM. Sprzedałem to za 500 zł.