Czy warto włożyć do Thinkpada ten dysk?

(Kajak_Kajmaku) #1

Cześć, posiadam Lenovo Thinkpada X201. Niby dziadek ale jeszcze daje radę, a nic wygodniejszego nie znalazłem, więc jeszcze musi mi posłużyć.
W tej chwili mam HDD 320GB 7200rpm, i zastanawiam się czy nie włożyć SSD 500GB aby laptop trochę odżył. Czy jest sens wkładać SSD do tego laptopa czy to już dziadek i nic mu to nie da?
Pozdrawiam

(Longhorn2009) #2

SSD ma sens. Zwiększy szybkość uruchamiania systemu czy programów. Można liczyć na dłuższy czas pracy na baterii. Znajomy w taki sam sposób zmodernizował starszego Della na i5 1gen. Największy sens SSD jednak ma, gdy uruchamiasz dużo różnych programów czy używasz softu, który często korzysta z dysku. Jeśli ot po prostu uruchamiasz przeglądarkę internetową i przeglądasz stronki, taki zakup niekoniecznie ma sens. Szczególnie 500GB. Bardziej opłacalnie byłoby kupić SSD o niezbędnej pojemności, a aktualny HDD wrzucić do kieszeni zewnętrznej i wykorzystywać jako magazyn na dane multimedialne.

(Kajak_Kajmaku) #3

Myślę nad 500GB bo potrzebuję większej przestrzeni, a na dysk zewnętrzny nie mogę sobie pozwolić bo ciągle jestem w ruchu i nie za bardzo dbam o sprzęt, więc taki dysk długo by nie pochodził albo został zgubiony.

Na laptopie używam głównie przeglądarki, chmur, spotify i robię mnóstwo dokumentów i zdjęć.

(p19koz) #4

…ale kolega wyżej dobrze Ci radzi. Po co Ci aż pół terowy dysk SSD. 120GB w zupełności wystarczy na OS, przeglądarkę, dokumenty i kilka programów. Jako magazyn posłużyć Ci może stary HDD zamontowany w kieszeni DVD-ROM’u (będzie to integralna część laptopu i nie wpłynie negatywnie na jego mobilność)

(daras28-82) #5

120GB wystarczy.
Na nic praktycznie poza systemem.
Przeliczmy że za podobną kasę mamy 1TB HDD…

(daras28-82) #6

Olej tego SSD, używasz win7 czy zaktualizowałeś do dyszki?
Długo już śmigam ze swoim X201, żona ma swój egzemplarz.
Oba na win10 z hdd, śmigają szybko, płynnie i nie ma z nimi problemów.
Konkurencji dla dziadków nie widzę, potrzeby zmian nie ma.

Na SSD sprzęt będzie żwawszy,dłyżej pracował na baterii jednak z takim stosunkiem ceny do pojemności niech go sobie wsadzą i przekręcą trzykrotnie.
Od dobrych 5-ciu lat ceny SSD są tak samo wysokie.

(Kajak_Kajmaku) #7

X201 to beznapędowiec, nie ma DVD-ROMu.

(Kajak_Kajmaku) #8

Mam zaktualizowany do W10, bo na W7 to tragedia a nie laptop. Generalnie nie narzekam na jego prędkość, to dziadek ale daje jeszcze spokojnie radę. Muszę rozbudować pamięć(mam tylko 3GB wolnego miejsca), więc przy okazji pomyślałem, że może mu jakoś dopomogę tą “modernizacją”.

(daras28-82) #9

Bo W7 to tragedia, ciężki i zamulony, ciągle o tym mówię ale jakie są komentarze na ten temat niebawem zobaczysz.

Ja w swoim X201 mam HDD Hitachi 5k1000 (1TB, 5400rpm) 8GB ramu i to wystarczy.
Żona ma fabryczną 320GB i 4GB.
Do tego do czego ich używamy wystarczą z zapasem.
Jeżeli chcesz jednak się przesiąś koniecznie na SSD i potrzebujesz też HDD to pomyśl o stacji Ultrabase https://support.lenovo.com/pl/pl/solutions/migr-70299
Zamiast DVD montujesz HDD.
Tyle że ze stacją lapek będzie grubszy ale za to więcej portów, opcja jednoczesnego ładowania dwóch baterii a dysk będziesz miał wymiennie z napędem.