Czy warto wymienić Acera Aspire 6930G na coś do 1500zł?

Mam w domu kilkuletniego Acera Aspire 6930G (model z GF9600 i 4GB Ram). Obecnie pracuje pod kontrolą Win10, ale po ostatniej aktualizacji sterowników od NVidia i aktualizacji WoT zaczął mi się wywalać. Dostaję komunikat, że program zamknięty z powodu sterownika (czy też karty - już nie pamiętam). Trochę grosza bym uzbierał, to zastanawiam się czy warto wymienić lapka na jakiegoś blaszaka do 1500zł (choć wolałbym mniej). Klawiaturę i monitor mam, myszkę też :slight_smile:

Gram głównie w WoT i WoWs, czasem w Homm3. Na półce leży wiedzmin 1 i 2 i patch of exile. FPS mnie w ogóle nie bawią, wyścigi kiepsko. Fifa średnio.

Do pozostałych zastosowań obecny laptop mi wystarcza. Pytanie czy warto, czy lepiej odczekać 6-12 m-cy aż ceny polecą w dół (o ile polecą). Czy może warto bawić się w jakiś zestaw z cyklu Komputer do grania za 500zł :stuck_out_tongue:

Z góry dziękuję za poradę.

nie odpowiem na główne stawiane pytanie, ale może pomogę rozwiązać problem. Spróbuj zaktualizować sterowniki grafiki. Jeśli to nic nie da, możesz spróbować wymusić by Windows współpracował ze starszą wersją sterownika. Aby to zrobić należy wejść w menadżer urządzeń -> karty graficzne -> ppm na wybranej karcie -> zakładka “sterownik” -> aktualizuj sterownik -> przeglądaj mój komputer -> pozwól mi wybrać z listy dostępnych -> wybierz z listy

U moich rodziców w 10 letnim notebooku Win 10 wysypał info o niewspieranym modelu karty graficznej, ustawiając na sztywno 1024x768 mimo fizycznej rozdzielczości 1600x900. Po opisanym wyżej zabiegu, wszystko wróciło do normy (na starych sterownikach).

Problem w Wotem zaczał się po zakupieniu monitora i aktualizacji sterowników. Pamiętam, że w starych cos ustawiałem w panelu nvidii, ale nie wiem co. Jest to niestety off-top. Sprawdzę proponowane przez ciebie rozwiązanie, ale pytanie o wymianę nadal aktualne. Nowsze gierki też kuleć zaczynają.

Procesor, matryca, stan?

Matryca matowa 1366x768. Procek Intel c2d 2x2ghz. Stan bdb. Padły tylko dwa guziki i bateria. Wsadzony dysk SSD.

Ktoś coś?

Blaszaka do 1500zł pod granie byś złozył z używek, ale to już Twoja decyzja.
AMD FX-6300 - 200zł
Cooler: Nowy 60zł
MOBO: Nowa ASROCK 970M PRO3 -200zł
RAM 8GB 2400MHz: 260zł
GPU: GTX 660 - 300zł
Zasilacz: Nowy 80 + -140zł
Obudowa: Nowa 120zł
Dysk HDD 500GB 7200rpm: Nowy 100zł
Jakiś system np. 8 BOX: 180zł
-------------------
1560zł

Hej,

Mam dokładnie tego samego, tyle że z GeForce’m 9300M GS oraz C2C 7350 2x2GHz oraz z SSD 256GB Iridium Pro i daje jeszcze radę. Nawet w pracy z DAWem. :slight_smile:

Jeśli nie czujesz wielkiego parcia na kupno czegoś już teraz, to może być do bardzo dobry scenariusz.

Jak dla mnie - zdecydowanie nie. To fajnie wygląda na materiale, ale później nie masz pewności, czy zestaw pociągnie choć tydzień. A jednak szkoda kasy wywalać w błoto.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Chyba temat rozwiązany skoro w kolejnym temacie już jest poskładany blaszak? :smiley:

I tak i nie. Komp chodzi. Pytanie jakie będą zyski w wydajności jeśli wsadzę na start 2k a potem jeszcze na grafikę wydam kasę. Czy warto, nadal nie wiem. Wiem na co mogę go zamienić. Ale czy warto nie wiem

Czy warto? wg mnie zdecydowanie tak. Różnica będzie kolosalna i wygodnie sobie zagrasz w podane tytuły bez klatkujących fpsów i obciętej grafiki.

Co do laptopa to jak historia pokazuje Nvidia ostatnio ma problemy ze sterownikami. Najlepsza rada to odinstalowanie obecnych i pozwolenie by Windows zainstalował sobie własne. Na moim laptopie z GTX 1050Ti musiałem wrócić do sterowników z maja, bo najnowsze mocno ubijały wydajność, choć myślę czy nie cofnąć do Windowsowych lub ze strony producenta laptopa.

BTW. strona Nvidii zgłasza, że ostatnimi sterownikami pod 9600M są 342.01 więc instalacja nowszych może rodzić problemy.

Hej,

Generalnie nowszych raczej nie zainstaluje, bo pojawi się błąd, że nie znaleziono pasującego sprzętu nVidii. Swoją drogą te sterowniki też chyba jakiś bug mają, bo od aktualizacji do tej wersji czasami pojawia się brak odpowiedzi i komunikat, że sterownik odzyskał sprawność.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Nie wiem jak jest teraz, bo dawno tak starego sprzętu nie miałem, ale kiedyś bez problemu można było instalować sterowniki, które oficjalnie już nie zapewniały wsparcia. Pakiet NV chyba zawiera różne sterowniki i podczas instalacji wybiera sobie odpowiednie.

No ja próbowałem z nowszymi sterownikami do mojego GF 9300M GS i wywalało komunikat o braku odpowiedniego sprzętu.

Problem leży wybitnie w ustawieniach i podłączeniu monitora. Udało mi się odnaleźć stare ustawienie. Na samym lapku gra działa. Jak podepnę monitor… cóż… krytyk ze sterowników.

Są jednak plusy… drobna dywersja i żona pozwoliła kupić nowy komp :slight_smile:

Daj znać jak się na coś zdecydujesz w zgłoszeniu z kompem👍

Ryzen 5 2400g plus 2x4gb ram. Testy w poniedziałek.