Czy warto zainstalować Debiana 64bit?


(demisen) #1

Witam. Mam kilka pytań:

  1. Czy jest Debian NETINSTALL pod CPU 64BIT [Intel T2390] na stronie jest "ia64" więc to chyba będzie to, albo amd64 ?

  2. Czy warto instalować taką wers. czy będzie zgodność programów ?

Co chcę robić na takim Debianie ? Dozbroić go w programy multimedialne, pakiet biurowy, przeglądarkę oraz chcę grać w Enemy Territory i robić mapy w GTKRadiant.

Tak więc 32 czy 64 bit ? W przypadku Windowsa instalowanie 64bit mija się z celem bo bardzo mało programów jest 64bit i to zazwyczaj specjalistyczne.


(dragonn) #2
  1. http://pl.wikipedia.org/wiki/EM64T masz intela czyli będzie też amd64

  2. To nie windows :smiley: , 99,9% jest dostępna w wersji 64 (jedyny problem który do teraz spotkałem to skype, ale też można sobie poradzić)

Ja polecam amd64, całe czas go używam (bo po co ma się procesor marnować :smiley: ).

EDIT

Jak wersję Debian zamierzasz zainstalować? Polecam testing lub unstable.


(Elkanguro) #3

Jeśli jakaś aplikacja nie ma wersji 64bit to zazwyczaj wystarczy doinstalować 32bitowe biblioteki i wszystko śmiga. Czasami trzeba się pogimnastykować ale to jeszcze nikomu nie zaszkodziło :wink:


(Sawyer47) #4

Kwestia ile masz RAM-u, wersja 64-bit potrafi zaadresować więcej, ale też więcej potrzebuje do działania. Jeśli więc nie masz więcej niż 3GB to raczej wersja 32-bit.

A w przypadku GNU/Linux i paru innych wolnych systemów operacyjnych, na które oprogramowania również jest wolnodostępne, często można skompilować dany program na wiele architektur. I to nie tylko x86 czy x86_64, więc np. Debiana mógłbyś zainstalować na netbooku z procesorem ARM lub starszym Macintoshu.


(demisen) #5

Mam 2GB OCZ i mam zamiar dokupić kolejną kostkę 2GB i dlatego rozmyślam nad 64bit :slight_smile: czyli jak postawię Lennego z NETINSTALL 64bit i potem dam sobie np. aptitude install exaile czy brasero to od razu zainstaluje się program w ver. 64bit czy 32bit ?


(Sawyer47) #6

Tu możesz sprawdzić dla jakich architektur dostępna jest paczka z danym programem: http://www.debian.org/distrib/packages

Exaile dostępny jest na: alpha amd64 arm armel hppa i386 ia64 mips mipsel powerpc s390 sparc (stable)

Brasero natomiast na: alpha amd64 arm armel hppa i386 ia64 mips mipsel powerpc s390 sparc (stable)

Jak widać dla obydwu programów jest wersja amd64.


(demisen) #7

Czyli rozumiem, że jeżeli dany program jest na 64bit to z automatu zostanie zainstalowana 64bit ver. jeżeli nie ma to wtedy trzeba samemu sobie skompilować. W sumie to trochę głupio by było jakbym miał 64bit a instalował by się soft 32bitowy.


(Sawyer47) #8

Tak. Jednak większość oprogramowania pod Debiana jest dostępna dla (prawie) wszystkich architektur, które wspiera Debian, więc nie trzeba kompilować.

Natomiast można uruchamiać programy x86 pod Linuksem x86_64.