Czy warto zmieniać procesor lub RAM?

Czy warto zamieniać AMD Ryzen 3900X na 3950X lub 5800X/5900X/5950X żeby umieszczając całego VritualPC w RamDisku 35 GB na pamięciach DDR4 2133MHz CL13 w Linuxie - czy odczuję różnicę?

Pewnie zaproponujecie wymienić RAM na szybki, ale czy też bym odczuł różnicę w tym zastosowaniu?

Wejdź na cpubenchmark.net i sobie porównaj co ci się bardziej przyda: mocniejszy wątek czy więcej rdzeni.

Okazuje się że w przypadku ramdisku (w Windowsie) 1 mocny wątek jest tylko wykorzystywany do jego obsługi - zauważyłem to przy CrystalDiskMark na RamDisku w Windows 10. Z drugiej strony w tym ramdysku ma być operacyjny system więc… i jedno i drugie potrzebne… Co zrobić?

Tak mam na normalnym dysku, A Ram, to x 3: albo 8 , to zależy


Szybszy RAm odnośnie pytania.

Do czego potrzebujesz aż takiej wydajności? Ja bym 3900 na 3950 nie wymieniał (nie wiem czy seria 5xxx jest już dostępna w sklepach), ale jak nie masz co robić z pieniędzmi to twoja wola. Tak samo z pamięcią. Ta wcale nie jest taka wolna bo ma ładne opóźnienia, ale jak masz luźne kilka tysiaków to kupuj 5,1GHz na cl 19.

Tutaj nic już nie można ci podpowiedzieć bo to kwestia twojej fantazji i zasobności portfela.

Lepiej zainwestuj w szybszy RAM do tego procesora - najlepiej 3600 MHz, bo Ryzeny lubią RAM taktowany powyżej 3000 MHz.
Ryzen RAM Speed Benchmark Analysis: The Best RAM for Ryzen? (premiumbuilds.com)