Czy warto zmienić dysk SSD na NVME

Witam zamierzam wymienić dysk SSD SATA na NVME ale czy warto. Pecet wykorzystywany do programowania, maszyny wirtualne, odtwarzanie multimediów sporadyczne gry. Zamierzam wymienić dysk SSD MX200 250GB na większy albo NVME, jak spawa wygląda w realu czy NVME jest zauważalnie szybszy.

Na wykresach prędkości kopiowania plików tak.

Jeżeli chodzi o czas uruchamiania systemu i programów, to nie zauważyłem różnicy.

Jak masz możliwość instalacji dysku nvme to oczywiście warto. Tak jak pisze @anon42271672 na wykresach wygląda bardzo ładnie (dla nvme nie mam wyników zapisu, bo musiałbym odmontować systemowy dysk):

nvme

ssd

Robiłem również testy polegające na kopiowaniu plików i różnica jest odczuwalna. Zasobożerne aplikacje (Firefox, Libre Office, GIMP) uruchamiają się w mgnieniu oka. Na system, na najczęściej używane aplikacje - nvme jest bardzo dobrym wyborem. Ale… nic na siłę. Niech to nie będzie WYMIANA a UPGRADE sprzętu. Czyli dokładasz nowy dysk, a nie wymieniasz. SSD na SATA3 są wystarczająco szybkie do codziennej pracy.

w cenie 500GB SSD SATA kupie 250GB NVME

SATA III transfer do 600MB/s a NVMe do 4000MB/s … więc jest różnica kolosalna. A M.2 NVMe nie jest aż tak droga w stosunku do SSD.

Dlatego ja bym się nie napinał koniecznie na nvme. Do Twoich zastosowań lepsza będzie większa pojemność niż prędkości.

M.2 NVMe za ~500GB dasz ~300zł.

#NVME
KINGSTON A1000 240GB SSD
Dysk GOODRAM PX400 512GB SSD
ok 300zł ekonomiczne wersje

Z rozsądnych wyborów NVMe 500GB:


albo w cenie 400zł SATA SD GOODRAM 480GB 2,5’’ SATA SSD Iridium PRO jakość lepsza ale prędkość mniejsza

To zależy do jakiej płyty głównej chcesz go podłączyć.

nic szczególność msi b450 gaming plus z Amd Ryzen 7 1700
zastanawiam między Dysk SSD GoodRam IRDM PRO 512GB SATA3 vs CORSAIR FORCE SERIES MP510 M.2 PCIE 480GB

Jaka różnica w cenie?

ok 50 zł

Bez zastanowienia wziąłbym nvme.

Dysk GOODRAM PX400 512GB SSD jeszcze jest ale to dolna połka budżetowa, dlaczego goodram siedzi mi w głowię ponieważ to Polska firma, i jakość dobra.

Zobacz jak długą dostajesz gwarancję w przypadku każdego z wybranych dysków.

przy dyskach M.2 kluczowe jest to że się grzeją więc bez radiator szkoda zachodu bo znacząco zmniejszają wydajność przy wyżej temperaturze

@askier1 masz? sprawdzałeś?

Nie dramatyzujcie :slight_smile: