Czy warto zmienić Windows 7 na Windows 10?

Witam, zastanawiam sie nad zmianą Windowsa 7 na Windows 10, głównie dlatego, ze podobno Win 10 jest lepiej zoptymalizowany pod gry, i co najważniejsze wspierany a Win 7 już nie. Warto zmienić ?

Windows 10 to system który robi sam co chce i kiedy chce bez pytania użytkownika o zgodę. Do tego masz 2 razy więcej usług działających w tle które nie dość że zbierają informację o tobie to jeszcze wszystko wysyłają w świat. Na dzień dzisiejszy to jedna wielka wersja testowa która ciągle się zmienia, dogrywa, itd. Windows 10 w takiej postaci jak jest dziś nie nadaje się do niczego więcej jak testów. Nie wyobrażam sobie na czymś takim pracować. I ta nie pewność czy się uruchomi po kolejnej aktualizacji. Ale ten system jest taki super i wszyscy go tak zachwalają ……

Cóż zdania są podzielone… co użytkownik to opinia. Prawda jest taka, że jeśli sam nie przetestujesz to się nie dowiesz.
Moja i tylko moja opinia jest taka:

  • przede wszystkim 10 wspiera DirectX 12, więc jeśli grasz w najnowsze tytuły to będzie to dla Ciebie ważnym argumentem.

  • Zarzut, że wiele jest usług w tle uruchomionych? No cóż… tylko po części się zgadzam. Uważna instalacja, a nie bezmyślne klikanie dalej oraz późniejsze ręczne wyłączanie rozwiązuje w 90% ten problem. Jest też software, które pozwala w łatwy sposób wyłączyć “kontrowersyjne” funkcjonalności np. DoNotSpy 10 (z tym, że osobiście polecam traktować takie wynalazki jako spis treści, a procesy działające w tle wyłączać ręcznie)

  • Telemetria? Teraz zewsząd jesteśmy obserwowani. Jak nie przez Microsoft to przez Facebooka, Google itd. takie czasy. Nie demonizowałbym Windowsa 10, ukradkiem dodawana telemetria była także poprzednich wersjach tego systemu. Z resztą gdzie jej nie ma? Korzystając z takiego Google Chroma podejrzewam, że dużo więcej o sobie zdradzasz.

  • System robi co chce - to tylko zależy jak zaawansowany użytkownik go obsługuje. Sytuacja podobna jak z wirusami, nOOb’a i Karspersky nie ochroni, a zaawansowanemu w pełni wystarczy stokowy Windows Defender.

  • System nadaje się jedynie do testów? <tu uśmiech pod nosem> że tak sparafrazuję:
    “Dziwne? U mnie działa”
    …tyle, że ja korzystam z wersji Windows 10 Enterprise LTSB
    (zapomniałem jak wygląda niebieski ekran śmierci)

Masz jeszcze trochę czasu.Nowa data zakończenia akcji została wyznaczona na 16 stycznia 2018 roku.

Ja używam 10tki od długiego czasu,jakiejś zaawansowanej inwigilacji nie doświadczyłem.
10tka jest szybka,nowoczesna bugi hmm nie odnotowałem;-)
Microsoft solidnie robi systemy więc od siebie mogę polecić.
A 7 to już historia choć nadal wiele osób na niej"siedzi"

Pieprzysz waść bzdury jak mało który.
Robi to samo co 7-mka (łącznie z rzekomą inwigilacją) a nawet więcej o te “dwa razy więcej usług w tle” tyle że robi to wszystko stabilniej, szybciej i płynniej.
Ponadto, nie ma zabawy ze sterownikami jak to bywało w średniowieczu, sam wszystkie sobie dosysa i instaluje razem z aktualizacjami.
Jeżeli system który nie jest wspierany ani aktualizowany jest dla ciebie dobry to używaj dalej Windowsa XP, pamiętaj jednak że nawet srajtaśma się rozwija.

1 polubienie

Tym bardziej że win7 działa na tej samej telemetrii.

Też się pośmiałem, mam na jednej stacji roboczej PRO, na 2-giej Home - u córki w pokoju więc wystarczy.
Na trzech laptopach PRO.
Żadnego najmniejszego krzaka, śmiga, aktualizuje, nie zasyfia się z czasem i nie zamula jak to 7-mka miała w zwyczaju.
Z racji szybkiego działania i responsywności pozbyłem się dysków SSD na korzyść sporo pojemniejszych HDD, różnica między dychą na HDD a 7-mką na SSD jest naprawdę znikoma.

Zgadzam się ale pod warunkiem że windows 7 jest po aktualizacjach innych niż sp1. I miałem tu na myśli domyślne ustawienia windowsa. Po zmianie ustawień w systemie Win 10 czy 7 (nawet programami firm trzecich) sprawa wygląda zupełnie inaczej.

1 polubienie

Windows 10 to system który jest ciągle rozwijany i już obecnie posiada o wiele więcej ciekawych funkcji od Windows 7. Jeśli chodzi natomiast o wydajność i stabilność. Tutaj bywa różnie, w Windows 10 wprowadzono tak zwany Tryb Gry, który może mieć pozytywny wpływ na płynność gier. Stabilność - tutaj już moja subiektywna opinia - z Windowsem 10 wcale nie jest tak źle jak mówią malkontenci.
A co do tematu telemetrii, zbierania danych i prywatności. No cóż, tutaj podobnie jak z usługami Google. Aby Microsoft nam zapewnił wysoki poziom usług - musimy mu coś dać od siebie - tym czymś są dane. Jeśli chcemy prywatności i jest to dla nas priorytet - nie narzekajmy na brak usług i płynności. W dniu premiery Windowsa XP mieliśmy o wiele więcej prywatności a Microsoft nie był aż tak łasy na nasze dane. Ale przypomnijmy sobie jak wtedy wyglądał internet i usługi sieciowe. Nowoczesne technologie w 100% polegają na danych cyfrowych. Sztuczna inteligencja potrzebuje materiałów do nauki :).

Wszystko to można zresztą wyłączyć ręcznie. Możemy w ten sposób zadbać o swoją prywatność.

A na Windows 11 raczej będziemy musieli trochę poczekać, a spodziewałbym się raczej usunięcia numeracji całkiem.

Ja się nie będę rozpisywał powiem krótko warto! :slight_smile:

Wybacz że się się przeciwstawię dla mojej osoby uważam że nie.
Bez obrazy może dlatego że korzystam z lina na co dzień a laptop z W10 leży na półce.:wink:

Ja też bym używał linuxa bo miałem styczność już z wieloma dystrybucjami i zawsze mnie korci żeby zainstalować i protestować jakieś nowe wydania ale moje karta zewnętrzna Creative pod linuxem nie zdaje egzaminu działa ale dźwięk jest taki głuchy bez płciowy taki :slight_smile:

Witaj .

Wolność wyboru niektórzy siedzą na Windows 7 że względu na wygodę i nikomu nie spieszą się na przesiadkę na Windows 10 , I tych co poznawają nowe technologie np VR , AR i Gry na Vulkan API i DirectX 12 ( ja jako fanatyk IT ) przesiadają na nowe OS aby mieć dłuższe wsparcie techniczne typu aktualizacje co 2 lata - nie wiem czy warto , Microsoft wczoraj zakończył dostarczanie darmowej wersji Windows 10 dla użytkowników Windows 7 i Windows 8.1 - Ci co już zainstalowali jeszcze w dniu 15 Stycznia i 16 Stycznia była już szansa dla tych co jeszcze nie zainstalowali mają problem - obecne systemy do uaktualnienia do końca dnia 16 Stycznia - a na początku dnia 17 Stycznia trzeba za Windows 10 słono zapłacić , Windows 10 jako jedyny wersja systemu operacyjnego zwaną jako usługa to ostatnia wersja Windowsa która będzie Microsoft dostarczał tylko " Wielkie Aktualizacje" i łatki bezpieczeństwa jak Windows 7 : 8 lat temu , Kolejnego Windowsa Microsoft nie planuje i bardzo dobrze tylko ciągle zmienianie co 3 lata system to marnowanie kasy aby napędzić mamoną monopolistę Microsoftu .

Uważam, że w tym temacie źle postawiono pytanie. Jak przy każdej zmianie na nowy model, także tutaj należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ta zmiana jest potrzebna? Mimo wielu podobieństw, te dwa systemy są zupełnie inne. Nie jest prawdą, że Windows 10 działa szybciej, bo to kwestia konfiguracji i zgrania z wymaganymi narzędziami. Nikt nie korzysta z systemu tylko zainstalowanego. Nie jest też prawdą, że Windows 7 nie jest wspierany. Jest i jeszcze przez długi czas na pewno będzie. System Windows 10 nie robi aż takiej furory, aby Microsoft mógł podjąć decyzję o zaprzestaniu wsparcia dla Windows 7. Czy system Windows 10 ma coś, czego nie ma Windows 7? Oczywiście, że ma. Podobnie jak Windows 7 ma wiele elementów, których nie uświadczy się w Windows 10. Zatem pytanie brzmi: czy Ty potrzebujesz tej zmiany?