Czy ważny jest kąt widzenia poziom/pion w monitorze?


(Flyby) #1

Jest ważny. Najlepiej, gdyby był powyżej 170 stopni. Im bliżej 180 stopni tym lepiej dla ciebie.

Prostymi słowami, chodzi tu o to, że jak patrzysz na monitor z boku lub z góry, to obraz na nim, wyświetlany ma być jak najdłużej wyraźny i nie przekłamany kolorystycznie.

Jeżeli pracujesz w programach do obróbki zdjęć, to ten parametr powinien mieć dla ciebie ogromne znaczenie.


(Haspet) #2

Łopatologicznie mówiąc kąt widzenia jest to dosyć ważne, a jesli pracujesz w photoshopie to tym bardziej.

W pierwszych monitorach LCD i w tych tanich też, było tak, że aby widzieć wszystko wyraznie musiałeś siedzieć na wprost, gdy przesunełeś się kawałek wszystko było niewyraźne i musiałeś się dostosowywac do obrazu. Teraz gdy masz w monitorze kąt widzenia 180' to masz luz, nie musisz siedzieć na wprost i krecic sie by złapać obraz.

WG. mnie na dzisiejsze czasy minimalny kąt widzenia w przyzwoitym LCD powinien być od 145' bo inaczej to lepiej zainwestować w dobry CRT.


(Akosinsk) #3

A wg mnie jest ważny jedynie wtedy, gdy planujesz wykorzystanie LCDka do oglądania czegoś (swoich prac, filmów, zdjęć itd) przez kilka osób jednocześnie. Jeżeli Twoje prace będziesz pokazywał komuś, kto ma Ci zerkać przez ramie albo siedzieć na krześle obok - wtedy warto wybierać monitor również na podstawie kryterium kątów widzenia. Ale na pewno nie kierując się informacjami podawanymi przez producentów - tu możesz się przejechać. Zawsze sprawdź to sam, albo chociaż znajdź w sieci raporty z testów wybranego przez Ciebie modelu.

Jeżeli pracujesz zawsze sam, a swoje prace gdzieś wysyłasz, albo drukujesz - IMHO kąty są wtedy najmniej istotnym kryterium.


(Msprungk) #4

Ważny? Do czego? Będziesz pracował siedząc po skosie od monitora? Zawsze pracuje się siedząc na wprost monitora i za wyjątkiem sprzętu do prezentacji kąt widzenia nie ma żadnego znaczenia. W tej chwili nawet najsłabsze monitory mają kąt widzenia na poziomie 120 stopni co w zupełności wystarczy do codziennej pracy


(Jinx83) #5

oj oj oj miałem kiedyś takie 'cudo' LCD 17" Belinea 10 17 25 - przechyliłem się w bok albo do góry/ na dół i już kontrast gubiłem.

Drażniło mnie to okropnie i szybko go odsprzedałem 8)

Mój najgorszy LCD jaki miałem.

I odtąd wiem że kąty trzeba sprawdzić samemu :wink: zawsze przed kupnem jadę do MediaMarkt bo tam mają pełno sprzętu i porównuję kąty itd a dopiero wtedy zamawiam przez neta.


(Michal Kolatek) #6

Poradniki jak kupić monitor LCD

http://mva.pl/forum/viewtopic.php?t=295

http://mva.pl/

monitor na dobrej matrycy PVA, MVA np Fujitsu-Siemens P19-P2 ~1400-500 zł.