Czy wentylator podłączyć pod 5v czy 12v?

Witam mam wentylator który ma 2 kable czarny i czerwony i tu pytanie czy mam podłączyć z kablami od zasilacza czarnym i czerwonym (5v) czy czarnym i zółtym (12v)? Chcę aby szybciej się kręcił kosztem dB(Grafika i tak chałasuje :P) i chce to uzyskać poprzez podłączenie czerwonego z zółtym.

PS. Tak wentylator jest podłączony bezpośrednio do zasilacza :wink:

Podczas pisania tego postu byś już 30razy podłączył i sprawdził jak nie wiesz .Nie rozumiem po co tak bezsensowne pytania zadajesz.

Po drugie to chyba logiczne że 12v będzie szybciej kręcić…No nieporozumienie jakieś.

Tylko się boję o to czy jak podłączę to się coś nie spali -,-

Witaj

a nie interesowała by cię taka przejściówka

http://www.angela.pl/p5352,aab-multiconnector-c12.html

Gniazda 12V x2 (przewody zółty i czarny)

Gniazda 5V x2 (przewody czerwony i czarny)

Nic się nie spali.Śmiało podłączaj.

Dobra dzięki wam.

witaj masz dwa kable czarny i czerwony a niemasz jeszcze żółtego?

Dodane 25.06.2012 (Pn) 18:40

ej co ty piszecz? 12V i 5V będą chodzić tak samo szybko tylko na 5V wentylator będzie ciszej chodził

A to ciekawe… Czyli żarówka podłączona do niższego źródła zasilania, niż zalecane, będzie świeciła tak samo, jak podłączona do zalecanego, tylko będzie wydzielała mniej ciepła, tak? Doprawdy, ciekawe…

gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=4558 … i … gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=4557 zobacz tytaj

A gdzie na powyższych skanach jest cokolwiek na temat tego, że zmieniając napięcie, prędkość pozostanie stała, ale zmieni się szum? Nigdzie. Specjalnie, by obalić Twoją teorię mogę zbudować prosty układ wzmacniacza 12 V na tranzystorze NPN, sterowanego wyjściem PWM z podłączonym wentylatorem. Jestem pewien, że potwierdzi się to, co piszę - wraz ze spadkiem napięcia, spadała będzie prędkość obrotów wentylatora.

witaj z jednej strony masz rację ale na 5V wentylator będzie chodził ciszej. nie będę kopiował całego PC FORMAT 8/2009r. są tam chyba 2 strony tego

Widzisz… z tego wszystkiego zapomniałem już nawet o grzeczności… Przepraszam i też Cię witam :slight_smile: Masz rację, będzie chodził ciszej. Więc zależnie od wymagań autora wątku, niech podłączy do 12 V lub 5 V. Jeszcze odnośnie samego tematu - na wentylatorze powinna być tabliczka znamionowa w formie naklejki, na której będą informacje odnośnie warunków pracy - napięcia maksymalnego i prądu.

@kijek =D> a propo widziałeć wentyrator z dwoma kabelkami #-o

Ba, nie dość, że widziałem, to mam jeszcze takie dwa wewnątrz swojego komputera. Uwierzysz na słowo, czy muszę zrobić zdjęcia? Poza tym o ile się nie mylę, wszystkie wentylatory podłączane do zasilacza na złącza Molex, mają dwa wyprowadzenia - masę i napięcie dodatnie. Dopiero gdy mowa o wentylatorach podłączanych do płyty głównej, to one mogą mieć nawet do czterech wyprowadzeń - masa, napięcie dodatnie i kontrola obrotów.

Coby gołosłownym nie być: http://srvimg18.tablica.pl/images_tabli … .jpg?rev=1

Dobre =D> Wytłumacz mi jak to możliwe,i jaki w takim razie sens tego.Jak by tak samo szybko chodził a ciszej to po jaki wuj miał by głośniej chodzić.Po co w ogóle taka opcja by była.

Jestem pewny że nie ma prawa tak samo szybko chodzić. :!: Dopiero dostrzegłem że jesteś kobietą :slight_smile: to wszystko wyjaśnia. :smiley:

=D> =D> Że Ty nie widziałaś nie znaczy że nie ma :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam gorąco,i nie spieraj się bo nie masz racji . :wink:

no witaj witaj =D> masz racje z dwoma kabelkami :oops: a do reszty #-o narka :?

Jeśli więc uważasz, że to bez różnicy, czy podłączy się wentylator do 5 V lub 12 V, to wytłumacz. Jakim prawem istnieje możliwość kontroli obrotów przy pomocy zwykłego potencjometru?

Gomez

-czy to swiadectwo twojej kultury?. Wszak ewa2204 napisał/a

więc taki pewny nie bądź. Znam niejedną kobietę której do pięt nie dorastasz więc takie uszczypliwości sobie daruj. Co do tematu wątku nie wypowiadam się gdyż poprzednicy już napisali to co chciałem powiedzieć.