Czy Win98 pójdzie na NTFS?

Witam

Czy Windows 98 SE pójdzie na partycji NTFS?

Nie, gdyż on nie obsługuje tego systemu plików.

cosik_ktosik , mam dysk Hitachi DeskStar 7K1000 1 TB. Chcę go sformatować przez Windows, ale niestety mogę wybrać tylko NTFS. Czy ten dysk obsłuży FAT16. Jak tak, to jaki program do sformatowania go do FAT16 polecasz? Jak nie, to czy Hitachi DeskStar P7K500 320 GB obsłuży FAT16?

A czemu nie FAT32 ?

Program: http://sourceforge.net/project/showfile … _id=271779 - wersja ISO.

Plik ISO otwierasz programem do wypalania plyt, obraz nagrywasz na plyte i uruchamiasz ponownie komputer.

Startujesz z plyty zamiast uruchamiania systemu operacyjnego - latwo polapiesz sie w opcjach programu, to bardzo wygodne i naprawde niezawodne narzedzie.

Podziel dysk na kilka partycji (dwie Primary, jedna extended, a w niej dwie logiczne). Oczywiście system plików FAT32.

slawex1983 , mam 2 partycje:

  1. C: na całym Hitachi DeskStar P7K500 320 GB

  2. E: na całym Hitachi DeskStar 7K1000 1 TB

Dodane 25.01.2009 (N) 21:33

Mały problem:

Ustawiam w BIOSie, żeby odpaliło płytkę, a tu mi windowsa odpala ;//

Windows 98 pójdzie na FAT32 (tzw. “obsługa dużych dysków” - instalator się o to pyta). Może być problem z ustawieniem tak dużej partycji FAT32, trzeba skorzystać z niezależnego programu, np. GParted.

Jest inny problem - Windows 98 potrzebuje naprawdę starego komputera, nie obsługuje m.in. dysków SATA, USB 2.0 (tylko USB 1.1), procesorów HT i wielordzeniowych, ma kłopoty powyżej 512MB RAM-u. Współcześnie najlepiej użyć programu VirtualPC (nie VMWare! - jest kłopot z dźwiękiem) i na nim go odpalić - sam tak robię. Na pewno Windows 98 działa dużo szybciej na VirtualPC niż na komputerach sprzed lat (wtedy Pentium II 400MHz i 128MB RAM-u to była górna półka). Po zainstalowaniu “narzędzi” (jest taka opcja w menu VirtualPC) można przeciągać pliki, działa schowek (funkcja kopiuj - wklej między systemami). Windows 98 wymaga tylko sterownika karty dźwiękowej, bodajże ensonic ze strony Creative (tam są 2 pliki, to ten mniejszy, kilkaset kB).

Pewnie uda Ci sie stworzyc partycje fat32 na swoich dyskach, przy uzyciu programu, o ktorym napisal WojtekJ.

Pamietej jednak, ze partycja systemowa nie moze byc zbyt duza (max. kilka GB).

Dlaczego?

Otoz przy tym systemie plikow i Win98, na duzych dyskach, bardzo szybko postepuje fragmentacja, a uzywanie komputera do zwyklych czynnosci staje sie bardzo klopotliwe.


z wikipedii:

Zalety i wady tablicy alokacji

Tablica FAT umożliwia szybkie odszukanie miejsca dla nowego pliku lub dalszej części, łatwe odszukiwanie kolejnych części plików. Wadą systemu FAT jest to, że dla partycji o dużej pojemności klaster jest równie duży i znaczna część pozostaje pusta (średnio pół klastra na plik), w trakcie zapisywania i kasowania plików ulegają one fragmentacji (kolejne fragmenty pliku mogą leżeć w znacznej odległości od siebie), a przestawianie głowic dysku zajmuje czas. Inną wadą jest to, że każde założenie, skasowanie, każda zmiana wielkości pliku pociąga za sobą konieczność zmiany tablicy FAT, co przy niepoprawnym działaniu komputera może doprowadzić do utraty wszystkich danych na partycji.


Podobno, w teorii, fat32 jest wstanie obsługiwac dyski nawet do 2TB.

W praktyce (bez bledow i “mielenia” talerzami) to max. 128GB.

I to w wariancie optymistycznym… :wink:

Swoja droga, ciekawe dlaczego obstajesz przy win98?

Jesli to nie tajemnica…

Chcę wykonać misję comando i przerobić 98 na Vistę. Wsadzę wszystkie bajery z Visty, przy czym będzie funkcjonalny jak Vista, ale jednak [prawie] bezbłędny, bo Vista mnie wykańcza…

OK. To stworzę partycję 100GB, przy cym skróty do programów na dysku, z którego będę robił tą partycję.

Powracając do mojego problemu, dlaczego gdy wybieram w BIOSie, żeby płytkę odpaliło odpala mi się Windows?

Nowsze plyty glowne maja opcje “enable boot sequence”.

Uruchamiana przewaznie F11, zaraz po wlaczeniu komputera.

Pojawia sie okienko, z mozliwoscia wyboru zrodla boot’owania.

Ja ma to jako klawisz ‘Esc’. Wybieram nagrywarkę (tylko jedna jest w PC, więc raczej wybieram odpowiednią :))

Jest wersja na USB:

http://gparted.sourceforge.net/liveusb.php

Pod warunkiem, ze flash drive bedzie widoczny przy bootowaniu…

Windows 98 nie jest “bezbłędny” :glupek2:

Zresztą na nowym komputerze nie pójdzie, na pewno nie na kompatybilnym z Vistą. A na starym miał kłopoty, parę razy dziennie mógł się wysypać ot tak sam z siebie. To był system permanentnie niestabilny, instytucje i firmy przechodziły na linuksa, który w owym czasie był dużo lepszy i miał mniejsze wymagania niż Windows NT - po dziś dzień zostały legendy o stabilności linuksa i jego szybkości oraz bezpieczeństwie, zadziwiające użytkowników Windowsa XP (“co ci ludzie widzą w linuksie?”)

Natomiast pod Virtual PC w Viście będzie działał dużo szybciej niż Vista na którym jest uruchomiony :smiley:

Może na tym komputerze da się uruchomić Windowsa 2000 SP4 :?:

Sterowniki i programy od XP powinny w większości działać, a przy 64MB RAMu już zaczyna śmigać. Obsługuje także procesory dwurdzeniowe. Gdyby Microsoft nie wstrzymał już wsparcia dla tego systemu, to byłby dużo popularniejszy od XP.

Po windows 3.11 for workstations najbardziej “bezbłędny” był win 2000 sp4. Jeżeli już, to radzę kombinować z nim, a nie z 98…

A czy 2000 obsługuje NTFS?

Myślę, że obsługuje już NTFS.

Na wikipedię też macie bana? :x

NTFS dla Windowsa 2000 to chleb powszedni.

Aha. A to jeszcze jedno pytanie ;] :

Czy themy (np. Visty) dla XPków wejdą na niego?

Są packi przerabiające go na xp… Nie ma rzeczy niemożliwych :lol: