Czy Windows Vista powinien zżerać więcej niż 1gb RAM?

Witam. Posiadam system operacyjny Windows Vista sp2, lecz jedna rzecz mnie dziwi, mój system ‘zżera’ jedynie 800mb pamięci RAM, a u innych osób, 1gb w górę.

Jednak strasznie dbam o jak najlepszą wydajność i prawie wszystko zmieniam dla jak najlepszej wydajności, może i tego jest to zasługa, bo nie którzy narzekają na Vistę, za jej zasobozżerność, ja się z tym nie zgodzę. Większość radzi zmienić system na XP, który moim zdaniem jest już dość stary i powoli odchodzi do lamusa, a praktycznie Vista, oferuje mi ładniejszy interfejs, oraz więcej możliwości, jeżeli chodzi o XP, na nie których komputerach/laptopach, potrafi wykorzystać ponad 700mb pamięci RAM, co jest według mnie przesadą, nawet jak na tak mało wymagający system…

no bo nie zawsze bierze 1gb 1gb ale w przybliżeniu :wink:

Ja od zawsze z normalną optymalizacją czyli wyłączenie zbednych usług i tylko antywir w autostarcie przy win xp miałem pobieranie pamięci 200mb a na windows 7 mam 450.

akurat Vista nie żre RAM bez powodu: zabiera go do wstępnego ładowania danych do pamięci co przyspiesza system- tak samo chodzi też jej następca Windows7. Jest to nowość w porównaniu do Xp. Dlatego nie warto grzebać i na siłę zmniejszać zużycie RAM- system wtedy zwolni a nie przyspieszy.

Na Xp to każą zmieniać tylko pseudo informatycy, którzy viste widzieli albo na pc-złomie albo zapchaną śmieciowym softem na laptopie. Oryginalna (czysta od MS) Vista jest szybka o ile działa na w miarę nowym sprzęcie (nowym na moment premiery,2006r).

Vista bierze też proporcjonalnie więcej RAM im więcej się go ma tzn przy 1GB weżmie ok 700mb. Zależy to też co w danej chwili działa w tle.

Ram jest po to aby był używany, ale nie leżał pusty. Pora w końcu to zaczaić.

djkamil09061991- WoW! Może byś dał jakieś rady na ten temat…?

Vista to jest w miarę normalny system tylko jedna wada to taka że nie lubi jak jest zapchany tzn. dużo zbędnych rzeczy na nim np. zbędne programy, nadmiar w autostarcie itd. Po kilku miesiącach zwykły user narobi takiego śmietnika i wtedy Vista do bani :stuck_out_tongue: Vista jest dobra tylko trzeba o nią dbać jeśli ma działać porządnie. Porównam to do bałaganu w pokoju. Czy gdy nie masz porządku w pokoju wszystko idzie szybciej czy jest gorzej bo np. nie możesz czegoś znaleźć itp. Taki przykładzik mówiący że w Viście musi być porządek. :slight_smile:

Wystarczy wyłączenie usług takich jak np. aktualizacje automatyczne a reszte wyłączam programem autoruns i tyle ;p potem patrze w menedzer zadań, które procesy są zbędne odnajduje usługe procesu wyłączam jeśli jest zbędna i tyle :). Aktualnie jak wyłącze wszystko na win 7 to mam pobieranie około 430mb ale bez antywira.

Są usługi które się wyłącza a są takie które należy pozostawić w spokoju. Np bufor wydruku. Nie każdy ma przecież drukarkę, albo usługi odpowiedzialne za działanie Grupy Domowej.

@takiktoś Gdy się nie dba nawet o Windows 7, to ten też potrafi napsuć trochę krwi. Programy instaluje się z głową, a nie, pcha się wszystko co się znajdzie w internecie, albo co jest na płytce z gazetki. DO takich rzeczy są maszyny wirtualne. Testujesz w środowisku odizolowanym od swojego, a jak program się podoba, to instalujesz na głównej instalacji Windows. Vista była świetnym systemem, ale producenci OEM oraz użytkownicy z 512 RAM i Celeronami / Sempronami zabili ją.

Myślę że nadal jest dobrym systemem, choć moim domyślnym systemem jest Debian to obok mam Viste .

Zgadzam się , zoptymalizowana i skonfigurowana Vista pracuje stabilnie, warto wyłączyć indeksowanie plików , przywracanie systemu i nie być kolekcjonerem oprogramowania w systemie :slight_smile: Moja Vista zużywa pamięć na poziomie 0.6/0.7 GB z 2.0 GB Fizycznej…

@IrasDeeJay Ja wyrażałem się o Viście ale nie mówiłem że tylko w jej wypadku tak jest. XP, Vista czy Seven możesz mieć ale dbać trzeba. “Programy instaluje się z głową, a nie, pcha się wszystko co się znajdzie w internecie, albo co jest na płytce z gazetki.” Amerykę odkryłeś. :stuck_out_tongue: