Czy windows xp sam wyszuka sterowniki w internecie?

Mój kuzyn przebywający w Anglii Ma laptopa ma ze sklepu ale nie dostał do nie go płyty ze sterami

Instalator raczej nie. Co prawda ma funkcję automatycznej aktualizacji ale działa to, powiedzmy sobie średnio :). Dopiero w Viscie liczba dostępnych sterowników jest zdecydowanie większa.

A co do problemu. Sterowniki do tego laptopa najprawdopodobniej są już “wgrane” na tego laptopa. Albo na specjalnej partycji (często już zintegrowane z obrazem instalacyjnym systemu) albo w jakimś folderze.

A jeśli nie i jeśli to fabrycznie nowy komputer kupiony w oficjalnie działającym sklepie - podaj jego nazwę, żeby inni, chcący robić tego typu zakupy na Wyspach omijali tą firmę szerokim łukiem :slight_smile:

P.S. W ostateczności można pościągać brakujące sterowniki ze strony producenta komputera.

Sprawa wygląda tak mój kuzyn trochę system popsuł komputer jest zaśmiecony i chciał mu zrobić format. problem jest właśnie ze sterami.

Jak odblokować te ukryte partycje

Marka toshiba.

Jest jakaś uniwersalna metoda żeby ukryte partycje odblokować

Podaj dokładny model tego lapciaka. Bo przy tak ogólnych informacjach jedyna “uniwersalna metoda” to czytanie dokumentacji dołączonej do komputera (reinstalacja systemu, partycja recovery, itp, itd) albo wizyta na stronach supportu toshiby. I te same pytania/zagadnienia do poczytania.

Zresztą, jeżeli do komputera dołączona jest płyta CD z systemem, to najprawdopodobniej:

a) specjalnie wykonane formatowanie nie będzie potrzebne bo procedura przywracania zrobi to sama. W związku z tym warto zrobić backup ważnych dokumentów, żeby się po tym nie zdziwić :slight_smile:

b) dodatkowe źródła ze sterownikami nie będą potrzebne, bo instalator sam je sobie wyszuka. Oczywiście o ile dotąd nie usunąłeś tej partycji lub też korzystasz z dołączonego do sprzętu dysku CD.

Ale komputer nie mój tylko kuzyna w dodatku z tego co pisze to za bardzo nie zna się na tym ja mu też nie pomogę bo ja używam stacjonarnych od dzieciństwa i laptopa to ja widuje ale w telewizji

Złączono Posta : 25.09.2007 (Wto) 21:15

Czy na tej płycie są Sterowniki ta płyta razem z komputerem Na płycie Product Recovery

Złączono Posta : 25.09.2007 (Wto) 21:19

Po włożeniu do napędu chce formatować ale czy zainstaluje sterowniki

Złączono Posta : 25.09.2007 (Wto) 21:42

equium a100-549

model psaa4e-00100mav

AGA i ARTUR 18:28:51

seria 262589010

AGA i ARTUR 18:39:15

pełna nazwa tego laptopa

Jeśli ta płyta to ta, która była dołączona do laptopa (albo przynajmniej jakaś kopia) a nie jakiś Windows w wersji BOX (kupiony osobno) to na tej płycie będą wszystkie niezbędne sterowniki. A już na pewno będą jeśli instalator “nosi znamiona” :wink: bycia przygotowanym przez Toshibę.

A nawet jeśli nie, sterowniki i parę dodatkowych programów pomocniczych można pobrać stąd. Wystarczy przejrzeć wpisy w Menadżerze urządzeń i pościągać odpowiednie pliki przed sformatowaniem dysku. Najlepiej nagrać je gdzieś na płytę, w razie jakby się okazało, że operacja formatowania i odtwarzania systemu kasuje wszystkie partycje i stawia na nowo czysty system z jedną partycją, jak to niektórzy producenci laptopów mają w zwyczaju :).

Chociaż tak na prawdę, to jeżeli kuzyn ma jakiś dostęp do internetu to wystarczy mieć na podorędziu sterowniki do karty sieciowej. I ew. do dysku jeżeli to SATA a BIOS nie “umie” emulować trybu IDE. Brakującą resztę można pobrać z w/w strony później, w razie potrzeby.

Dziękuje wkleił bym ci zdjęcie tej płyty ale jak to zrobić

nie komplikujcie sprawy w laptopie jest dysk ukryty recovery , służy on do reinstalowania systemu,i raczej wszystkich partycji nie skasuje,robiłem to na toshibie i nic sie nie stało (na innych też) aby uruchomić reinstalacje podczas uruchamiania sie laptopa w chwili gdy jest wyświetlane logo producenta wciskamy klawisz f10 lub f11 (zależy od producenta)

Tylko że on ma tylko jedną wielką partycje

Złączono Posta : 26.09.2007 (Sro) 16:31

W czyli jedna partcja obejmuje cały dysk

Złączono Posta : 26.09.2007 (Sro) 19:28

Jak znałeżć tą partycje Recovery jak ją odkryć

Złączono Posta : 26.09.2007 (Sro) 19:44

http://img70.imageshack.us/my.php?image=tmp6380rf8.jpg

To odnośnik do z zdjęcia tej płyty o której pisałem wyżej

Złączono Posta : 26.09.2007 (Sro) 19:46

Proszę obejrzycie i napiszcie czy ztej płyty zainstaluje sie system razem ze sterownikami

Wiesz, to bardzo zależy od konkretnego modelu. Ja mam Toshibe i na partycji nic nie mam… Windows znajduje się na 3 DC… podłączamy Cd-Rom i wkładamy płytę z numerem Jeden. Włączamy sprzęt, zaczytuje płytę - Jedno krótkie pytanie “Czy na pewno przywrócić system” Wybieramy YES, i zaczyna się kopiowanie, po około 20 minutach trzeba włożyć 2 płytę a po kolejnych 20 trzecią… całość trwa około godziny, na koniec trzeba odłączyć napęd i zrestartować komputer. System, wszystkie sterowniki, konfiguracja - wszystko już jest - można pracować.

Aha jak wcześniej coś było na dysku to już nie ma :slight_smile: jak dysk był podzielony na partycje, to tez już nie ma - po porostu przywraca do stanu fabrycznego.

Uff… chyba zbliżamy się do końca i rozwiązania problemu :wink:

Tak, to jest ta płyta. Bootujesz (uruchamiasz) z tej płyty komputer (klawisz C podczas uruchamiania komputera i wybierasz jedną z dwóch opcji:

  • Standard Recovery (czyli usunięcie partycji systemowej i ponowne zainstalowanie systemu)

  • Complete Recovery (czyli to o czym wspominałem wcześniej. Kompletne wyczyszczenie całego dysku i nowy system na jednej partycji zajmującej cały dysk twardy)

Żadne dodatkowe sterowniki nie będą potrzebne. Wszystko co trzeba jest już zintegrowane na płycie.

P.S. W razie gdyby jednak jakieś dodatkowe dane były “wkopiowane” na jakiejś ukrytej partycji serwisowej, niech lepiej kuzyn nie próbuje używać innych narzędzi do zarządzania partycjami, np. formatowania. Wystarczy po prostu użyć tej płytki i po kilkunastu, kilkudziesięciu minutach cieszyć się świeżo zainstalowanym systemem :wink:

PS. Klik. Na stronie nie ma wzmianki o XP ale to pewnie dlatego, że trafiłem tam via google i nie chciało mi się szukać FAQ dla konkretnego modelu laptopa. Ale podstawowe informacje, ogólne na pewno są poprawne i obowiązujące.

Dzięki serdeczne Mam u ciebie dług do spłacenia dziękuje serdecznie