Czy Wine jest legalne

No właśnie zastanawia mnie czy używanie Wine jest w 100 % legalne i nie łamię żadnych praw autorskich bądź innych praw. Wątpliwości mam dlatego, że wykorzystuje on pliki .dll od DirectX, który przynależy do Windows, a poza tym kopiuje jego “płatną” strukturę, a może się mylę?

Nie kopiuje tylko implementuje od podstaw rozwiązania znane z Windows.

http://www.winehq.org/license

Jest legalne, dopóki nie każesz mu odpalać Windowsowych dllów.

Ale program opiera się na .dll

Używa własnych.

Serio? Mógłbyś to jakoś udowodnić, bo trudno jest mi uwierzyć, że używa własnych .dll o strukturze takiej jak DirectX 8/9. A poza tym na WineHQ napisane jest coś takiego "Better support for D3DX9 constant tables. Szczególnie proszę zwrócić uwagę na “D3DX9”

Tak, ale to wszystko jest ich implementacja , w czystszym wine na 100% nie ma żadnej dll która by pochodziła od Win, ba zainstalowanie oryginalnego DirectX 9 na wine zazwyczaj tylko pogarsza sprawę jeżeli chodzi o funkcjonalność gier. Wine to warstwa kompatybilność/translacji pomiędzy programami Win a jądrem Linuksa, a zwykłe dll Win działają pomiędzy aplikacjami a jądrem NT, dlatego nie da się (poza małymi wyjątkami) zastosować dll z Win w wine, szczególnie tych który są odpowiedzialne za komunikację z sprzętem jak właśnie np. DirectX.

Zajrzyj do /usr/lib{64}/wine . Znajdziesz tam jedynie pliki .so, a nie dll. Powinien tam być plik direct*.so

Dobra rozwiązaliśmy tą kwestię, ale ja mam nadal pewne wątpliwości (niestety) Czy używanie na darmowej platformie programów z płatnej platformy nie jest oszustwem, kradzieżą?

Nie jest.

Jeżeli kupisz cześć do auta VW a sam zrobisz że będzie ona pasować do Citroena to czy to jest nie legalne? Tak małe porównanie :wink: .

Wiecie, przed chwilą się dowiedziałem, że działania MS przeciw Wine są nielegalne, jako tępienie konkurencji :smiley:

O jakich działaniach piszesz?

http://www.haxite.org/index.php3?site=n … iew&id=994

Jeden przypadek z 2005 roku, nie słyszałem o żadnych innych. Wine jest 100% legalne (koledzy wyżej podali dużo dowodów)