Czy Wine jest legalne

(Guildos) #1

No właśnie zastanawia mnie czy używanie Wine jest w 100 % legalne i nie łamię żadnych praw autorskich bądź innych praw. Wątpliwości mam dlatego, że wykorzystuje on pliki .dll od DirectX, który przynależy do Windows, a poza tym kopiuje jego “płatną” strukturę, a może się mylę?

(sadaj72) #2

Nie kopiuje tylko implementuje od podstaw rozwiązania znane z Windows.

(mati75) #3

http://www.winehq.org/license

(Bartekboinski) #4

Jest legalne, dopóki nie każesz mu odpalać Windowsowych dllów.

(Guildos) #5

Ale program opiera się na .dll

(mati75) #6

Używa własnych.

(Guildos) #7

Serio? Mógłbyś to jakoś udowodnić, bo trudno jest mi uwierzyć, że używa własnych .dll o strukturze takiej jak DirectX 8/9. A poza tym na WineHQ napisane jest coś takiego "Better support for D3DX9 constant tables. Szczególnie proszę zwrócić uwagę na “D3DX9”

(dragonn) #8

Tak, ale to wszystko jest ich implementacja , w czystszym wine na 100% nie ma żadnej dll która by pochodziła od Win, ba zainstalowanie oryginalnego DirectX 9 na wine zazwyczaj tylko pogarsza sprawę jeżeli chodzi o funkcjonalność gier. Wine to warstwa kompatybilność/translacji pomiędzy programami Win a jądrem Linuksa, a zwykłe dll Win działają pomiędzy aplikacjami a jądrem NT, dlatego nie da się (poza małymi wyjątkami) zastosować dll z Win w wine, szczególnie tych który są odpowiedzialne za komunikację z sprzętem jak właśnie np. DirectX.

(nintyfan) #9

Zajrzyj do /usr/lib{64}/wine . Znajdziesz tam jedynie pliki .so, a nie dll. Powinien tam być plik direct*.so

(Guildos) #10

Dobra rozwiązaliśmy tą kwestię, ale ja mam nadal pewne wątpliwości (niestety) Czy używanie na darmowej platformie programów z płatnej platformy nie jest oszustwem, kradzieżą?

(mati75) #11

Nie jest.

(dragonn) #12

Jeżeli kupisz cześć do auta VW a sam zrobisz że będzie ona pasować do Citroena to czy to jest nie legalne? Tak małe porównanie :wink: .

(Guildos) #13

Wiecie, przed chwilą się dowiedziałem, że działania MS przeciw Wine są nielegalne, jako tępienie konkurencji :smiley:

(nintyfan) #14

O jakich działaniach piszesz?

(Guildos) #15

http://www.haxite.org/index.php3?site=n … iew&id=994

(B.Andy) #16

Jeden przypadek z 2005 roku, nie słyszałem o żadnych innych. Wine jest 100% legalne (koledzy wyżej podali dużo dowodów)