Czy wirus z kompa może się dostać na komórkę?

Mam pytanie czy jak masz komputer zainfekowany i podłączasz kabel do komórki to tak jak na pendrive’a może przejśc wirus, a potem jak podłączasz do czystego kompa to ci idzie na komp? Może tak być? Jeśli tak to mam pytanie jak sformatować komórkę czy tam przywrócić do ustawień fabrycznych tak żeby przenieść na tą taką mała kartę wszystkie telefony na raz, całą listę i nie utracić? A może być tak że jak tam coś trzymam już jakieś zdjęcia to ta karta (zapomniałam jak się to nazywa) może być zainfekowana? Co wtedy zrobić nie tracąc telefonów?

 

Mam samsunga telefon model mogę jakcoś poszukać, ale taki z klapką starszej generacji :stuck_out_tongue:

Telefon, zwłaszcza starszej generacji jest bezpieczny. Spis kontaktów też jest bezpieczny bo są one zapisywane w telefonie lub na karcie SIM. Wirus jeśli miałby coś zainfekować to raczej przeniósł by się na kartę pamięci jeśli taka jest zainstalowana. Można ją sprawdzić jakimś antyvirem lub sformatować. Zainfekowana karta podłączona do innego komputera może przenieść jakieś robactwo. Podobnie zresztą jak pendrive :slight_smile:

Jeśli telefon jest podpinany w trybie “pamięci masowej”, czyli system na pc widzi komórkę jako pendrive, to chyba wiadomym jest, że wirus może się dostać (nie wiem tylko co konkretnie zostanie zainfekowane, pamięć wewnętrzna telefonu, czy może sama karta micro sd, bo to może zależeć w sumie od samego telefonu i tego do czego daje dostęp w danym trybie, niektóre pozwalają na odczyt/zapis wewnętrznej pamięci jedynie przez dedykowane oprogramowanie, a dla kart sd robią za czytnik, inne po podpięciu i wybraniu danego trybu dają dostęp do całej pamięci użytkowej, a zawartość karty przedstawiana jest jako katalog - to ostatnie w Nokiach widziałem).

Najstarszym, bezpiecznym i analogowym (przez co nieco żmudnym) sposobem na zachowanie kontaktów/numerów z komórki jest ich spisanie na kartkę/do kajetu i zachomikowanie tego w odpowiednim miejscu, ot taka sprawdzona, prl-owska archiwizacja danych (sam mam taką na wszelki wypadek zrobioną) :smiley:

 

Powinien widnieć na naklejce pod baterią :wink:

Gdzieś w ustawieniach książki powinny być opcje przenoszenia/kopiowania kontaktów SIM<->telefon

Przecież w czasach przed Internetem to była podstawa rozprzestrzeniania się wirusów - z tym że nośnikiem nie były pamięci Flash jak w telefonie, a dyskietki FDD. Były wirusy infekujące np. pliki Worda (co jest o tyle istotne, że w aplikacjach pakietu Office da się programować, dzięki czemu ten wirus miał możliwość żeby rzeczywiście coś zrobić).

 

Spis kontaktów najbezpieczniej trzymać na SIM + mieć gdzieś jakąś kopię na wypadek np. kradzieży telefonu wraz z kartą.

mam pytanie jak przeniosę kontakty na kartę sim i przywrócę ustawienia fabryczne to mi nie wymażą się kontakty z karty sim? a karta sim nie jest przypadkiem zarażona bo może ona może być i to nic nie da i tak? a z tej karty takiej małej co się z boku wkłada, to chyba ta micro sd to się wymażą dane że nie będzie zainfekowana jak dam te formatowanie? mam pytanie jak chcę te numery przenieść z tel. na sim to jak dam “kopiuj do pamięci” to to będzie to tak? wiecie gdzie szukać opcji formatowania telefonu?

 

mój telefon nie jest z najnowszych ale z tych starej generacji też w sumie nie, to jest samsung gt-e2530

Na moje oko opcja wygląda na jeden z etapów kopiowania (powinny być jeszcze dwie podkategorie określające na co to kopiowanie ma się odbyć, sim<->telefon) lub na opcję kopiowania do pamięci telefonu (chyba że działanie opcji kopiowania zależne jest od tego gdzie kontakty są zapisywane i jeśli “domyślnie” są wrzucane na sim, tedy opcja kopii wrzuca na tel., a jeśli jest inaczej, wtedy kontakty lecą do karty sim). Jeżeli ten tel. niewiele się różni w opcjach od e250, to powinna być możliwość sprawdzenia stanu pamięci (gdzieś w Menu->Książka telefoniczna), by sprawdzić gdzie są kontakty zapisane, być może są na sim’ie…

 

Przywracanie ustawień fabrycznych ma na celu powrót konfiguracji telefonu do domyślnych ustawień, sprzed zmian wprowadzonych przez użytkownika, np. zmiany tapety na ekranie, konfiguracji mms’ów, czy ustawień łączności z internetem pod danego usługodawcę… nie ma prawa usuwać kontaktów z karty, czy danych z sd.

 

Nie znam takiej opcji, w e250 (w noki c3-01 z jakiej korzystam i poprzedniej 6300 też) można sformatować kartę micro sd… co oczywiście poskutkuje utratą danych :wink:

“Na moje oko opcja wygląda na jeden z etapów kopiowania (powinny być jeszcze dwie podkategorie określające na co to kopiowanie ma się odbyć, sim<->telefon) lub na opcję kopiowania do pamięci telefonu” to chyba właśnie kopiowanie do pamięci, ale czy pamięć nie może być zainfekowana? A po za tym jak sformatuję to usunie z pamięci? Chodzi o to, że część kontaktów mam na sim a część na telefonie z tego co pamiętam jak je zapisywałam inie widzę opcji, żeby wszystkie przenieść na raz gdzieś indziej niż pamięć xD

 

“Przywracanie ustawień fabrycznych ma na celu powrót konfiguracji telefonu do domyślnych ustawień, sprzed zmian wprowadzonych przez użytkownika, np. zmiany tapety na ekranie, konfiguracji mms’ów, czy ustawień łączności z internetem pod danego usługodawcę… nie ma prawa usuwać kontaktów z karty, czy danych z sd.” ale usuwa infekcje z całego telefonu, z tej micro karty i z wszystkiego? bo ja tak bym chciała zrobić chyba że to co innego to robi. I czy wtedy zostaną telefony na sim i telefonie?

 

“Nie znam takiej opcji, w e250 (w noki c3-01 z jakiej korzystam i poprzedniej 6300 też) można sformatować kartę micro sd… co oczywiście poskutkuje utratą danych ;)” aha bo zastanawia mnie gdzieś szukać tej opcji, pewnie  w ustawieniach. Ogółem to nie chodzi o konkretnie formatowanie bo się nie znam czy to usunie zewsząd infekcje, tylko właśnie żeby wszystko i kartę micro sd i wszystko wyczyścić, jak się da zachowując telefony, jak nie to spiszę na kartkę

Myk jest w tym, że co telefon, to inne nazewnictwo, w noki c3-01 są opcje kopiowania/przenoszenia nazwane: “Z telefonu do SIM” i “Z SIM do telefonu”. W e250 za to jest jedynie kopiowanie: “do pamięci telefonu” i “na kartę SIM” (a przechodzi się do tego zaczynając od Menu->Książka telefoniczna->Zarządzanie i na liście widnieje opcja kopiowania, po wybraniu której są wyświetlane te dwie możliwości… być może w Twoim przypadku po przejściu do wspomnianego “Zarządzania” -lub “Opcji”, bo być może tak się zwie u Ciebie- w książce należałoby szukać kategorii związanej z kartą sim, nie wiem może o nazwie “zarządzanie SIM” i dopiero w ty miejscu będzie widnieć kopiowanie kontaktów na nią).

Co do formatowania, ciężko jest powiedzieć, mi ta funkcja pasuje jedynie do usuwania danych z karty sd, a kontakty nie są na niej zapisywane (zapis książki/kontaktów dokonywany jest albo na karcie sim, albo w pamięci telefonu, wydzielonej dla systemu -pamięć wbudowana dzielona jest na systemową i użytkownika- z tego też powodu ilość kontaktów możliwych do zapisania jest ograniczona ilość, przeważnie do tysiąca -dla sim to bodaj 230 lub 250-).

Co do przenosin kontaktów, chyba najłatwiej będzie użyć oprogramowania producenta telefonu (strona samsunga, klik w kategorie “Oprogramowanie”, wybrać drugi z opisem “KIES, PC Sync”), przynajmniej jeżeli po zabawach opcjami telefonu coś niechcący poleci w niebyt, będziesz mogła przywrócić to z komputera, szczególnie kontakty (również tym lepiej z niego skorzystać, gdy masz więcej kontaktów niż sim może pomieścić) :wink:

Napisałem co robi przywracanie ustawień fabrycznych ;), usuwa zmiany w konfiguracji telefonu wprowadzone przez użytkownika, nie usuwa nic ponad to, więc kontakty zostają (przynajmniej tak powinno być, ja nie kojarzę kasacji książki po przywracaniu), a co do infekcji, jeśli istnieje w telefonie to raczej w części pamięci użytkownika, nie systemowej.

Na zakończenie tego posta, osobiście zrobiłbym tak:

  • istnienie ewentualnej infekcji podejrzewałbym na karcie pamięci (micro sd), wyjąłbym ją z telefonu, wsadził w adapter i podpiął pod lapka/pc z aktualnym i aktywnym av/is i poddał kartę skanowaniu jeśli oprogramowanie zabezpieczające nie rozpoczęło tego automatycznie (po tym można też “profilaktycznie” sprawdzić, czy nie siedzą na niej pliki o “dziwnych” nazwach oraz zrobić “świąteczne porządki”).

  • pobrałbym oprogramowanie do tel., zainstalował je i podłączył tel. do komputera (jeśli jest taka możliwość, to nie w trybie pamięci masowej). Zrobiłbym kopię kontaktów, wiadomości itp. “ważnych” rzeczy na komputer przez oprogramowanie (osobiście nie trzymam zdjęć, muzyki w pamięci tel., więc w tym wypadku podpinka w trybie pamięci można wykonać dla przeskanowania), po tym odłączyłbym tel. i wykorzystał dostępne opcje do czystki na słuchawce, tak by nic nie zostało co da się usunąć

  • podpiąłbym tel. ponownie, aby zgrać wsio co skopiowałem i skonfigurowałbym tel. na nowo.

wiesz nie wiem ja widzę tylko “kopiuj do pamięci” albo “kopia zapasowa” z sensownych

 

“a co do infekcji, jeśli istnieje w telefonie to raczej w części pamięci użytkownika, nie systemowej.” czyli na mikro sd, a nie na sim ani tel, ani w pamięci?

 

"Na zakończenie tego posta, osobiście zrobiłbym tak:

“z aktualnym i aktywnym av/is” antywirusem?

 

“- pobrałbym oprogramowanie do tel., zainstalował je i podłączył tel. do komputera (jeśli jest taka możliwość, to nie w trybie pamięci masowej). Zrobiłbym kopię kontaktów, wiadomości itp. “ważnych” rzeczy na komputer przez oprogramowanie (osobiście nie trzymam zdjęć, muzyki w pamięci tel., więc w tym wypadku podpinka w trybie pamięci można wykonać dla przeskanowania), po tym odłączyłbym tel. i wykorzystał dostępne opcje do czystki na słuchawce, tak by nic nie zostało co da się usunąć” ale na mojej komórce chyba nie da się z niej wchodzić na internet zresztą da się zrobić bez tego? Może po prostu podłączyć telefon kablem do kompa i da się zeskanować zanim zacznie się pobieranie czy coś antywirusem?  Jaki polecasz?

 

ogólnie to chciałabym tak zrobić żeby bez podpinanian do komputera się udało oczyścić jakimś formatowaniem czy coś to pomoże? a zdjęcia i muzykę to tam trudno… ewentualnie kupię adapter i oczyszczę mikro sd jak powiesz gdzie go się wkłada bo nie wiem xD bo widziałam 1 zdjęcie to wdyaje się za płaskie do wtyka usb jeśli to to. Albo podłaczę do kompa kablem co np. do pobierania rzeczy też służy i tak zeskanuję antywirusem zanim coś mogłoby przejść na komputer, chyba że to od razu automatycznie przechodzi? A na komórce raczej nie będę wchodzić w internet żeby pobierać oprogramowanie…

 

“o tym odłączyłbym tel. i wykorzystał dostępne opcje do czystki na słuchawce, tak by nic nie zostało co da się usunąć” na słuchawce czyli w telefonie? że tak dopytam dla zasady :smiley:

 

PS. Przepraszam że tak długo nie odpisywałam