Czy wirusy z komputera moga przejsc na sewer?


(Derekdx) #1

Czy jest mozliwosc aby pliki zarazone wirusem lub trojanem ktore przenosze na serwer mogly zaszkodzic jakos serwerowi


(Mathew) #2

Teoretycznie pliki strony mogą zostać zainfekowane. Jednak po wysłaniu owych zainfekowanych plików na serwer nikt, z osób przeglądających Twoją stronę, nie zostanie zainfekowany owym wirusem. Ewentualnie inna osoba, która ściągnie pliki z FTP'a.


(ra-v) #3

Może zostać zainfekowane jeśli dany plik to jakiś skrypt pisany w języku serwera webowego (np. PHP) lub czasem bashu i przypadkowo jakimś cudem odpaliliśmy ten skrypt. Ale trzeba się postarać żeby takie coś zrobić.


(Irekxara) #4

tak, jest możliwe jesli cos podejzujesz pozostaje kontakt z administaratorem serwera i prośba o przeskanowanie :wink:


(Kontakt) #5

Wcześniej napisując pliki wersjami bez wirusów.

Tutaj pisałem tez o tym :wink:


(Bor1904) #6

:slight_smile:

język serwera webowego ? :slight_smile:

Ciekawe tylko jak i po co jakiś Jan Kowalski chcąc obejrzeć stronkę za pomocą swojego IE pobierze przez przypadek plik .php albo .sh (bash) i odpali go lokalnie np na XP Home z winampem i gg:)

Pozdrawiam :slight_smile:


(Kontakt) #7

Do plików wykonywalnych (np. serwerowych php) może sie dopisać złośliwy kod, przez co np plik php, który jest wczytywany, bądź wykonywany - wykona akcję dopisaną do skryptu np. odpali js z innego serwera.

I wtedy Bogu ducha winny Kowalski zostanie zaatakowany :wink:


(Derekdx) #8

Pytam poniewaz zdazyla sie sytuacja ze ktos jakims cudem uzyskal dostep do naszego serwera i zamiescil tam skrypt phishigowy i teraz niewiadomo czy jest to z winy dziur w skryptach zainstalowanych na serwerze czy moze pliku jaki wysylalem zawieral jakis kod instalujacy zlosliwe oprogramowanie


(Xwars) #9

Tak, było już pełno takich wątków, są wirusy które wykorzystują hasła do np. serwerów ftp zapisane na komputerze i doklejają szkodliwy kod do znalezionych tam plików.


(Sitemaster) #10

Skoro nie wiadomo czy, czy - to myślisz że my będziemy to wiedzieć?

Przeskanuj porządnie swój komputer by pozbyć się ewentualnych szkodników u siebie + zmiana haseł ftp.

A to w jaki sposób coś się znalazło na serwerze, to sprawdź datę tego pliku, a potem szukaj w logach serwera co się wtedy działo.

No i pamiętaj o aktualizacjach. Jak olejesz update'y, to się nie ma co dziwić że coś wlezie przez niezałatane dziury.


(Derekdx) #11

Nie twierdze ze Wy macie mi odpowiedziec na to pytanie zkad to sie wzielo ale czy jest taka mozliwosc aby wirusy doklejaly jakis kod do plikow jezeli chodzi o updatey to nie wychodzilo juz nic od dosc dawna a poza tym znalazlem kilka postow na temat luk w zabezpieczeniach naszego oprogramowania


(Bor1904) #12

HTML wystarczy PHP i BASH nic tu nie wspomogą.

Co do meritum-sam byłem kiedyś kiedyś ofiarą ataku jaki koledzy wyżej podali i to bym podejrzewał. Tzn "coś" ukradło moje dane logowania do serwera ftp i potem droga wolna. Szkodliwość niewielka ale jednak.

Pozdrawiam