Czy wszystko można podłączać do listwy?


(barszczu) #1

Kiedyś gdzieś czytałem że do listwy zasilającej nie można podłączać lodówek, pralek, odkurzaczy itp. Czy to prawda? Jeśli tak to co sie może stać po podłączeniu?


(system) #2

mozesz wszystko podłączyć do listwy :slight_smile:


(Byadii22) #3

W zasadzie... Nie powinno się nic stać, bo listwy zasilające, to normalne listwy z dołożonym filtrem przeciwzakłóceniowym, który ma określoną wytrzymałość prądową.

Jeżeli więc listwa ma wytrzymałość prądową, załóżmy 3000W, jak łatwo policzyć ze wzorów, przy napięciu 230V (takie napięcie mamy teoretycznie w sieci), urządzenia będą mogły pobierać prąc o natężeniu max. 13,04A (w zaokrągleniu). Jak łatwo wywnioskować, pralka, która pobiera ok. 2500W podczas pracy może być podpięta do takowej listwy, ale jeżeli taka pralka będzie pracować i podepniemy (włączymy) komputer do gniazda obok pralki (podłączonej na listwie), może dojść do uszkodzenia listwy, gdyż przeciętny zestaw komputerowy potrafi "uciągnąć" nawet 600W. Jak łatwo zauważyć, wówczas na listwie panuje obciążenie 3100W, o 100W za dużo, więc może dojść do uszkodzenia. Wystarczy uważać na fizyce :smiley:


(stalesz) #4

Jeśli chodzi o listwę komputerową /przepięciową/ to oczywiście nie,ma bezpiecznik 2 A co daje moc ok.500 W.Pralka pobiera moc 3000 W,3kW.Istnieją listwy do podłączania takich urządzeń,mają bolec uziemiający i zasady nie mają bezpiecznika.


(barszczu) #5

OMG to pralka aż tyle pobiera?

-- Dodane 10.07.2009 (Pt) 17:50 --

Moja listwa ma max obciążenie 10 co daje 2300 W więc nie da rady?


(jarekm26) #6

możesz podpiąć pod tą listwę urządzenia, których łączne obciążenie nie przekroczy 2300Wat,

jeżeli obciążenie będzie większe, to przepaleniu ulegnął bezpieczniki, które można wymienić...

to ile pobiera pralka, masz napisane, na naklejce z tyłu pralki, lub sprawdź w instrukcji obsługi...

jeżeli twoja listwa ma 2A bezpieczniki to raczę je wymienić na przynajmniej 10A,

no, chyba że producent listwy nie zaleca montować większych niż 2A, wtedy taka

listwa jest mało przydatna...