Czy wybór routera 802.11 bg lub bgn jest dla mnie istotny?

Nie rozumiem jakie znaczenie ma czy w domu mam routera 802.11 b/g czy b/g/n skoro już g daje mi 54 MB/s a dostawca internetu zaledwie 8 MB/s a wiec po co mi 150 MB/s lub nawet 300 które daje “n”?

Proszę o potwierdzenie lub rozwianie moich watpliwości…

routery pracujące w standardzie “N” emitują mocniejszy sygnał. Jeśli któreś z urządzeń pracuje w standardzie 802.11n a drugie w starszym 802.11g, wówczas prędkość transmisji zostanie dopasowana do tego wolniejszego standardu ale mimo pomimo spadku prędkości transmisji poprawie ulegnie sam zasięg, :wink:

Wielkie dzieki… bo wlasnie z powodu zasiegu mam zamiar cos zmienic w instalacji…

No to mam jeszcze pytanie uzupelniajace. Routery w standardzie n pracuja z predkosciami 150 lub 300 MB/s,

Czy roznica predkosci ma odzwierciedlenie w mocy i zasiegu sygnalu?

Efektywna / realna prędkość transmisji w sieciach Wi-Fi to połowa deklarowanej. Np. router oferuje 54Mbps ale tak naprawdę to będzie mógł przerzucić tylko około 23-26Mbps ruchu po sieci bezprzewodowej.

Jak już zostało wcześniej powiedziane, standard N oferuje większe pokrycie powierzchni sygnałem (m.in. dzięki technologii MIMO) ale ma to również swoje wady - eter jest bardziej zaszumiony, “brudny”. Ma to znaczenie przy gęsto rozłożonych sieciach. W praktyce, sąsiad będzie miał lepszy zasięg Twojej sieci u siebie :wink:

Dzięki. To co będzie miał sąsiad mniej mnie martwi :wink: Póki co ja mam duży problem z zasięgiem (router w standardzie g) w domku gdzie w pomieszczeniu piętro niżej po przekątnej sygnał jest szczątkowy… A przetestowany kiedyś tam repeater dal skutek teoretyczny (o ile bez repeatera sygnał tam mam w przedziale -93- -100 dBi to z repeaterem wahał sie on w przedziale -88- -98 dBi).

Miałem router G, prędkość max 18-19mb/s.

Router N, prędkość około 60mb/s podczas kopiowania plików przez lan z 3 kreskami zasięgu.

Tak jak wyżej napisali. Lepiej mieć N, lepszy mocniejszy sygnał i zapas transferu :wink:

Dzięki, już się zdecydowałem że kupię N ale… mam kolejny dylemat. Przy niektórych routerach pisze 150 MB/s a przy innych (droższych) 300 MB/s… Czy te szybsze mają mocniejszy sygnał/większy zasięg?

Nie ma na to reguły wszystko zależy od modelu, producenta a nie od standardu. Standardem jest tylko prędkość czy częstotliwość a nie zasięg.

Dzięki za odpowiedzi. Mam w tak razie chyba już ostatnie pytanie:

Gdybym chciał wymienić mój obecny router TL-WR543G na jakiś TP-Link w standardzie N ale ze względów ekonomicznych o prędkości 150 MB/s, to jaki model jest godny polecenia jako nie gorszy pod względem stabilności, zasięgu (przy analogicznej antenie) od obecnie przeze mnie posiadanego i ma wymienialną antenę (a może i przycisk WPS, chociaż to nie warunek)?

TP-Link WR741ND

wybor-routera-przeczytaj-zanim-zadasz-pytanie-t419498.html

Czy tak trudno do przyklejonych tematów zajrzeć?

W przyklejonym temacie jest mowa także o wpływie standardu n także na zasięg. Tymczasem w wielu miejscach a także i tutaj kolega tp-link ( dzięki za odpowiedzi) pisze że standard ten dotyczy prędkości a nie zasięgu…

Kolego niceboy standard IEEE 802.11 nie reguluje kwestii zasięgu że musi być 50m czy 300m bo na to ma wpływ wiele różnych czynników sprzętowych i zewnętrznych.

Standard mówi o zakresie częstotliwości, rodzaju modulacji, szerokości pasma, mocy urządzeń (tu patrz też przepisy krajowe) itd.

Wydaje mi się że tak to zrozumiałem…

Mój obecny router nie ma modemu więc zapytam z ciekawości: kiedy/do czego w routerze przydaje się modem?

Przydaje się, a właściwie jest konieczny gdy masz internet po łączach telefonicznych.

Acha, dzięki… miałem tak wiele lat temu ale myślałem że dzisiaj to już przeżytek i że modem przydaje się jeszcze do czegos :slight_smile: