Czy wyłączanie kompa przyciskając power jest bezpieczne?

(Tojuzkoniecc) #1

Mam w rodzinie osoby, które nie znają się na kompach kompletnie (nie wiedzą co to myszka itd.). Czasem oni chcą, aby puścić film dziecku - tylko potem nie potrafią wyłączyć kompa.

Jedyną opcją dla nich wyłączanie kompa jest naciskanie przycisku power. Czy taki sposób wyłączanie kompa jest bezpieczne i nie szkodliwe dla kompa. Chodzi mi o częste wyłączanie w taki sposób kompa.

(Drobok) #2

Domyślnie jeśli przycisk przyciśniesz (a nie przytrzymasz), komputer wyłączy się sam (można zmienić w ustawieniach zasilania). Jeśli będziesz mu odłączał zasilanie (przytrzymasz przycisk), jest to szkodliwe przede wszystkim dla dysku.

(Martin8731) #3

Ja miałem wyłączany komp w ten sposób setki razy (zanik zasilania) i nigdy się nic z nim nie stało. Ale w sumie i tak ciekawi mnie temat czy rzeczywiście może się coś stać.

(Tojuzkoniecc) #4

dz…ale nie do końca zrozumiałem… Czyli co jest lepsze przyciskanie powera czy tylko jednokrotne naciśnięcie? Czy powyższe dwie opcje są jednakowo niezdrowe dla dysku?

(Grabkamy) #5

czytaj ze zrozumieniem.

Ps. Jednokrotne przyciśnięcie zamyka system w taki sam sposób jak klasyczne poprzez start i zamknij, przytrzymanie przycisku power powoduje nagłe odcięcie

zasilania co na pewno nie jest dobre dla twojego blaszaka

(Bogdan_G) #6

Wyłączanie powerem jest niebezpieczne. Półtora roku temu walczyłem z bluscreenem. Stale wyłączałem powerem, bo kupiłem cichą klawiaturkę. Po paru miesiącach, codziennie był problem z uruchomieniem komputera. Żonie na laptopie też było wygodniej wyłączać powerem. Gdy doszedłem do tego, że power winny, żeby powera używać w ostateczności, a zawsze wyłączać z menu - przestały mnie gnębić problemy na pc. Wyszło, że stare płyty (sprzed 7 lat u mnie na pc) nie dają sobie rady z brutalnym wyłączeniem. Brak prądu, używanie powera, uszkadzało system XP, widocznie wrażliwy na to. Teraz tego się tak nie słyszy, żeby to było nagminne w nowszym sprzęcie. Laptop nie ucierpiał (z win7), ale zawsze używamy oboje wyłączania z menu systemowego. Na brak prądu nie mamy wpływu, można zaradzić awaryjnym zasilaniem, choć to drogi interes. Wyczytałem w necie o tym problemie i to uratowało mój komputer. A jakże, dawałem tu problem, pomagali mi, a prawie dwa miesiące bluscreenow, dało mi w kość.

(Martin8731) #7

No to uszkadza system, a nie komputer;p. W komputerze od tego może paść co najwyżej dysk twardy. Miałe wyłączany system w ten sposób z 300 razy i nic nie padło.

(SilberPunkt) #8

Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem o jakim wyłączaniu jest mowa.

Jednokrotne (szybkie) naciśnięcie przycisku [Power] w niczym nie szkodzi ani komputerowi ani notebookowi. W przypadku komputera domyślnie uruchomi taką samą procedurę zamykania systemu jak wybranie “Zamknij system” z menu Start. W przypadku notebooka domyślnie sprzęt jest usypiany. Tak w stacjonarnym jak i w notebooku można sobie tę opcję skonfigurować na własną modłę i działa to tak już nawet w Windows XP.

Szkodliwe jest wyłączanie poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku [Power] (przez kilka sekund) - wtedy komputer czy notebook jest wyłączany nagle, bez uruchamiania procedury zamykania systemu czy usypiania lub hibernacji.

:roll:

(Bogdan_G) #9

Masz rację, ale moje problemy skończyły się, gdy przestałem używać powera. To cytat z neta, to zależy:

To z tej stronki znalezionej w parę sekund: http://pytamy.pl/title,czy-wy-czanie-ko … aid=61077a

Ten punkt trzeci może dać do myślenia. Skorzystałem jeszcze z tego wyjścia, żeby system szybko zamykał aplikacje: https://sites.google.com/site/przemekgd … -programow

(Drobok) #10

@up, tak słuchaj takich stron to daleko zajdziesz.

Ten pkt3, zależy tylko i wyłącznie od płyty głównej ?? i przycisku zasilanie ?? (w starszych po zamknięciu systemu miałeś “teraz możesz bezpiecznie wyłączyć komputer”, miałeś wtedy nacisnąć power :stuck_out_tongue: Teraz już tego się nie praktykuje. Jeśli twój komputer ma ponad 15lat to możesz się z tym spotkać).

Co do bsod, dostajesz go w wyniku odłączenia zasilania podczas zapisu na dysku (logiczny bad sector). W wyniku ciągłego wyłączania możesz się spotkać nawet z fizycznym uszkodzeniem talerza :stuck_out_tongue:

A co do metody zamykania tak wszystkiego, to życzę powodzenia jak aktualizacja automatycznie zresetuje ci system podczas pracy przy ważnych dokumentach, a ty nie będziesz w stanie tych danych odzyskać przy włączonej kopii zapasowej bo nim aplikacja zdąży ją zaktualizować ty ją wyłączysz :stuck_out_tongue:

(SilberPunkt) #11

Punkt trzeci jest wynikiem zmiany ustawień opcji działania przycisku [Power] w BIOSie na “instant off”. Domyślnie ta opcja jest przeważnie ustawiona na “4 sec. delay”. Wtedy faktycznie naciśnięcie przycisku [Power] nawet krótko sprawi, że komputer wyłączy się nagle w sposób szkodliwy dla systemu i dysku.

:roll:

(Piotr Mlotek) #12

Wyłączając przez przycisk Power szkodzisz przede wszystkim dyskowi twardemu.

(lith) #13

Wszystko zależy od ustawień. Jak wyżej napisano ‘power’ może normalnie zamykać system i jest wszystko ok, może odcinać zasilanie i wtedy jak ma się pecha to moga być jaja bo może czasami nawet system nie wstać (mała szansa, możesz go tak zamknąć wiele razy i nic, a możesz mieć pecha i może się coś na dysku posypać), a można też zupełnie wyłączyć power i nie ma żadnej reakcji.