Czy wystarczający zasilacz?

Witam

Mam obecnie taki zestawik:

Pamięc -3 gb

Intel E4500 dual 2.2 GHz

Geforce 8600 GT

Fortron ATX-300

Kartę graficzną GF 8600 chciałbym wymienić na Radeona HD4850, czy wystarczy do tego taki zasilacz, jesli nie to jak duze koszty beda zwiazane ze zmiana zasilacza.

HD4850 pożera mniej prądu od 8600 GT :slight_smile: Także powinno śmigać,Co nie zmienia faktu że zasilacz masz słabiutki.

Warto by było pomierzyć czy się wyrabia zasiłka,i ew wymienić.

Nie podałeś ani co to za pamięć ani ile kości, ani jaka płyta główna, jakie masz napędy ile dodatkowych kart, ani co zamierzasz dalej robić z komputerem (np. OC). Podłączać nowe dyski czy chociażby w trakcie wymiany plików podłączać jakiś dysk do swojego komputera - on też będzie wymagał dodatkowego zasilania. Żeby dokładnie policzyć jaki zasilacz będzie Ci potrzebny do tego komputera trzeba znać nawet moc wentylatorków. Później wszystko dodać i wyjdzie jaki powinien być zasilacz. Oczywiście maksymalna moc zasilacza powinna być wyższa niż maksymalna moc pobierana przez wszystkie urządzenia razem, ale nie sądzę by było to mniej niż 400 albo i nawet 500W.

Wypisz wszystkie elementy (podaj model i ilość sztuk jeżeli są takie same np. w przypadku pamięci RAM) jakie masz w tym komputerze, a powiem Ci jaki powinieneś zamontować tam zasilacz.

Czyżby?

GoodRam 2gb+1gb,mo-bo GA-G41M-ES2L,dysk 40gb(nie mam jak sprawdzic firmy gdyz musialbym rozkrecic pol komputera), napęd PHILIPS SPD2414T ATA Device, mam nadzieje, że wszystko podalem co jest wymagane, z komputerem zamierzam robic dalej tzw. “nic”, narazie planuje tylko wymiane grafiki.

W menadżerze urządzeń powinien być model HDD. Ile masz wentylatorków?

wdc wd800bb-00jhc0

3 wentylatory(grafika,proc,zasilacz)

Masz jakieś dodatkowe karty?!? Kartę muzyczną lub coś w tym stylu? Jaka płyta główna? W sumie to Tobie powinno zależeć na tym, żeby podać wszystko. A ja się muszę wielu rzeczy domyślać.

Jeśli posiadalbym karta muzyczna to bym ja wymienił

Mo-bo podalem w poprzednich postach GA-G41M-ES2L

Wiem, że mnie powinno zalezec na tym ale niestety jestem totalnie zielony jesli chodzi o sprawy “komputerowe”

Policzyłem wszystko dla Twojego procesora, nowej karty graficznej, 2 najzwyklejszych dysków SATA (bo może się zdarzyć, że będziesz chciał podłączyć coś jeszcze), napędu optycznego, karty muzycznej, tunera tv i 3 wentylatorków. Jeżeli chcesz, żeby po dłuższym okresie użytkowania zasilacz nadal był w stanie zasilić wszystkie te urządzenia na 100%to powinien być to zasilacz z przedziału 650 do 700 W.

Dodane 03.07.2012 (Wt) 23:05

Jak nie masz kasy to minimum dla tej konfiguracji (bez dodatkowych kart PCI) określił bym na 500W, ale zbyt mocno obciążony zasilacz szybciej padnie, więc wybór należy do Ciebie. Różnica w cenie między 500, a 700W to mniej więcej 1/3 ceny.

Dodane 03.07.2012 (Wt) 23:14

Proponował bym też wymienić tą kość 1 GB na drugą identyczną z tą 2 GB. Poprawi to osiągi komputera.

Dodane 03.07.2012 (Wt) 23:15

Optymalne minimum to 550, a najlepiej 600W czyli 2x tyle co masz obecnie.

400 wat spokojnie wystarczy fortona znajdziesz za 50 zł na allegro polecam bo sam kupilem i jest ok

Dodane środa, 4 lipca 2012, 00:17

ten twój 300 wat ma 6 pin pci-e watpie;]

Dodane środa, 4 lipca 2012, 00:19

panie dreaper przesadzasz troche ale mocy nigdy nie zawiele ;p

Od razu 1000W niech kupi albo postawi mała elektrownie koło domu, 400W styknie na luzie, chyba że proca będziesz zmieniał, to 450W, uważaj na fortrony MDN bo mają wtyczki 20pin a nie 24 pin (a takiej wymaga twoja płyta główna), tyle ode mnie pozdro.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html - tutaj są zasilacze, które warto kupić i których powinno się wystrzegać.

Liczby nie kłamią. Przy użyciu procesora i zasobów systemowych dochodzącym do 100% jak wół wychodzi 550W (biorąc pod uwagę fakt, że zasilacz z czasem straci część swojej mocy).

To ja przepraszam :wink: Ludki z elektrody tak pisali i mnie w błąd wprowadzili.Albo to ja coś pokręciłem.

Kiedyś czytałem o identycznym temacie i tak zapamiętałem.

Nie wchodzę już w takie szczegóły jak różne moce linii 12V i 5V u różnych producentów.

Dodane 03.07.2012 (Wt) 23:37

Z resztą może ktoś odpowie mi na pytanie czy złe dobranie mocy w górę komuś zaszkodziło? A teraz z drugiej strony czy złe dobranie mocy w dół jest bezpieczne? Przeciążony zasilacz szybciej padnie. To chyba jest oczywiste. W najlepszym wypadku biorąc pod uwagę różnego rodzaju zabezpieczenia stosowane w zasilaczach taki zasilacz po prostu nie będzie w stanie dostarczyć odpowiedniej mocy. Czasami wymiana zasilacza daje więcej niż wymiana innych podzespołów. Moim zdaniem zasilacz jest na drugim miejscu zaraz po płycie głównej i są to dwa najważniejsze komponenty całego komputera.

Dodane 03.07.2012 (Wt) 23:53

Dla starej karty i 1 HDD wyszło mi 424W czyli 450 do 500W, a dla tej którą zamierzasz zamontować 511W czyli 550 do 600W. Oczywiście uwzględniłem napęd optyczny i pominąłem jakiekolwiek dodatkowe kart na PCI.

Nie zaszkodzi, ale jeżeli tobie wyszło ponad 600 W to co w tym wypadku robi 300W? odejmij tuner, kartę muzyczną, jeden dysk, i z twoich 650 zrobi się nagle ok 300 W? czym ty to liczyłeś? 8600 pobiera 2x mniej energii więc 50 W różnicy to nie 300. 400 spokojnie starczy tutaj. Co ludzie mają fioła na punkcie mocy zasilacza. Zgodzę się że to ważny komponent, ale bez przesady, bo można w takim myśleniu wyjść z założenie, że za chwilę mogę coś dołożyc, komputer będzie pracował na 100% i lepiej wezmę już ten 1KW zamiast 700 W bo może nie starczyć…

Bez zewnętrznych kart z jednym HDD, napędem Combo, procesorem (biorąc pod uwagę 2 rdzenie), dwoma kośćmi DDR2, wentylatorkami i starą kartą graficzną wychodzą 424W , więc mniej jak 450W bym nie montował, a już na pewno nie 300W. Brałem pod uwagę jak już wcześniej pisałem zużycie zasilacza 24/7 i czas użytkowania powyżej 1 roku oraz maksymalną wydajność, więc i zużycie energii na poziomie 100% (przez procesor i system). Przy tej samej konfiguracji zmieniając jedynie kartę graficzną na Radeona HD4850 wychodzi 511W.

Dodane 04.07.2012 (Śr) 0:59

Montowane skrzynki mają moc zasilacza ustawioną na minimalnym poziomie potrzebnym do odpalenia takiego komputera. Pamiętam swego czasu wymieniłem w komputerze zasilacz (taki był włożony w sklepie) 200W, który zaraz po gwarancji wyzionął ducha na 300W i komputer raz, że zaczął mi szybciej pracować niż na starym zasilaczu, a dwa to, że nie miał już żadnych lag’ów. Zasilacz pracował 2x dłużej niż poprzedni i nie było z nim żadnych problemów, później co się z nim działo to nie wiem, bo sprzedałem komputer.

Dodane 04.07.2012 (Śr) 1:01

Procesor miałem wtedy coś koło 1 GHz i chyba 256 MB RAM, kartę graficzną 64 MB.

Dodane 04.07.2012 (Śr) 1:06

Co prawda miałem tam ze dwa napędy optyczne i kilka fizycznych HDD.

dreaper , nie no masakra ,gdzie i czym Ty to liczysz ? Popatrz na benchmarki ile i jakie maszyny tyle pobierają kik !,ta chudzinka bierze +/- 250W pod pełnym obciążeniem -w ogóle który komp chodzi na 100% przez 24/7 ?, skąd Tobie się wzięło 424W? 700 do C2D i 4850 …nie do wiary, tymi tunerami,k.dźwiękowa, 3x120mm, 2xsata itd ok 300W.

Ano stąd: http://www.enermax.outervision.com/

?