Czy XFCE się nadaje? i dobór dystrybucji

Witam.

Może niektórzy potraktują temat jako jeden z tysiąca podobnych, ale mimo wszystko chciałbym spróbować poprosić o pomoc.

Jest to moje kolejne podejście do Linuksa, tym razem chcę zostać na dłużej, gdyż z Windowsa tak czy siak niedługo będę musiał uciekać :wink:

To co zrobiono ostatnio z moją ulubioną dystrybucją Ubuntu (Unity) oraz GNOME 3 powoduje, że nawet nie chce mi się tego komentować. KDE nigdy do mnie nie przemawiało, chociaż jest ładne. Oczywiście kilka razy go próbowałem, ale więcej nie chcę.

Jako zwolennik poczciwego GNOME 2 zwróciłem uwagę na trzeciego “gracza”, mianowicie XFCE. Opiera się na tej samej bibliotece co GNOME, użytkownicy twierdzą, że jest do niego podobne. Pomyślałem że to coś dla mnie. Specyfikacja mojego sprzętu to Core2Duo E7400, 4 GB Ram, 500GB dysk, GeForce 9800 GTX+, tak więc nie chodzi mi o wydajność softu bo nawet te najcięższe środowiska działają u mnie jak należy. Chodzi mi raczej o wygodę i możliwość dostosowania pod siebie, personalizację.

Pytanie 1: Czy XFCE jest dalej rozwijane? Słyszałem coś na dobrych programach o rzekomej fundacji XFCE jaka miała powstać w Niemczech.

Pytanie 2: Czy jest na tyle rozwiniętym środowiskiem, że można w pełni przesiąść się na niego na PC domowym (cele: internet, muzyka, filmy, dokumenty tekstowe) ?

Pytanie 3: Warto w ogóle pakować się w XFCE? Czy może zostać przy tych największych środowiskach? (nie mam warunków do wielokrotnych testów, wolałbym pewną decyzję podjąć w miarę od razu)

Wiem że XFCE da się dopieścić, by wyglądało bardzo ładnie, tak więc pozostaje tylko kwestia funkcjonalności. XFCE nie miałem jeszcze pod ręką dlatego te pytania.

Co do dystrybucji, rozważałem Xubuntu - ze względu na wcześniejszą dobrą współpracę z Ubuntu i Linux Mint XFCE. Pewnie są do siebie podobne. Która distro dobrze współpracuje z XFCE? (jestem mało zaawansowanym linuksowcem).

Mam nadzieję, że ktoś da radę przejrzeć moje wypociny :wink: :stuck_out_tongue: i spróbuje mi pomóc. Z góry za to dziękuję. Pozdrawiam

Jeśli lubisz GNOME 2 i trójka nie przypadła Ci do gustu to głównymi alternatywami podobnymi do GNOME 2 to XFCE i LXDE.

Ad 1. Xfce jest jak najbardziej rozwijane, choć może nie aż tak dynamicznie jak GNOME czy KDE. Ostatnia wersja wyszła w styczniu tego roku, więc jest relatywnie nowa. Istnieją również plany dotyczące następnej wersji: http://forum.xfce.org/viewtopic.php?pid=20846

Ad 2. Oczywiście, zresztą spokojnie można instalować programy z GNOME.

nr47 , dziękuję za wypowiedź.

Czyli instalacja “Gnomowych” aplikacji nie narobi mi zbyt wielkiego śmietnika?

To i to oparte na GTK+. Xfce dostarcza parę swoich aplikacji, ale można swobodnie instalować te z GNOME, jeśli bardziej Ci się podobają.

@lynxon

cóż- zależy jakich programów, i w jakiej dystrybucji (i co rozumiesz przez “śmietnik”)

XFCE samo w sobie jest dosyć ubogie (a przez to- i lekkie), zwłaszcza na laptopach przydaje się dociągnąć oprogramowanie z gnome’a (networkmanager- chociaż można go zastąpić np wicd; soft do bluetootha)

co do dystrybucji- używaj takiej jakiej znasz i jaką lubisz :slight_smile: chociaż ja to bym mógł polecić takiego np opensuse bądź fedorę :stuck_out_tongue:

Jeśli nie boisz się wypłynąć na głębsze wody, to możesz rozważyć instalację Arch Linuksa. Ogólnie ma się tam większą kontrolę nad wszystkim w systemie. Moim zdaniem XFCE jest średnio funkcjonalne, brakuje mu dobrego programu do kompresji plików. Xarchiver i squeeze są po prostu stare, więc trzeba instalować file-rollera z gnome.

Jeśli zależy Ci na personalizacji to polecam Ci KDE które jest bardzo stabilne w tej chwili. Nie ma bardziej konfigurowalnego środowiska niż KDE podczas gdy GNOME dąży do zdebilnienia interfejsu. Nie polecam za to Kubuntu jeśli zdecydujesz się na KDE. Zawiera bardzo dużo pożytecznego oprogramowania i bardzo ładnie wygląda z aplikacjami GTK jeśli jakąś zainstalujesz (gtk-oxygen).