Czy XP będzie w miarę dobrze chodził na takim kompie?

(Piotr Kluzowicz) #1

Witam.

Pytanie brzmi: czy na poniższej konfiguracji będzie przyzwoicie działał Windows XP Home Edition? Nie oczekuje oczywiście cudów, ale czy nie będzie masakry?

Oto konfiguracja:

płyta główna: Asus P3B-F

procesor: Pentium III 450Mhz

twardy dysk: Maxtor 40GB ATA

grafika: ATI Radeon 9200 SE 128MB

jakaś badziewna karta dźwiękowa

pamięć: 4x256MB PC100 = 1GB SDRAM

napęd: nagrywarka CD/DVD ATA

(Adalbert) #2

450MHz to bardzo mało, instalowałbym 98SE, ewentualnie 2000, na XP to jednak za mało...

(Julek94) #3

[-X będzie chodził w miarę dobrze! nie będzie demonem szybkości ale pracować się da

(Adalbert) #4

Hmm, pracowałem na zegarze 1,2GHz i powiem, że już muliło...

julek94, masz jakieś doświadczenie z takimi zegarami i XP?

(Julek94) #5

tak "użerałem" się u znajomego z takim samym procesorem, do tego 256 ramu, karta 64! nawet w starsze gry (Gothic 1 i Twierdza Crusaders itp) dało się pograć

a co do mulenia do zależy do czego ma służyć komputer

(Piotr Kluzowicz) #6

Mogę go podkręcić do 500Mhz.

Poza tym wymagania dla XP to:

Minimalne

Procesor Pentium/AMD 233 MHz lub szybszy

64 MB Pamięci RAM

1,5 GB wolnego miejsca na dysku

Zalecane

Procesor Pentium/AMD 300 MHz lub szybszy

128 MB Pamięci RAM lub więcej

2 GB wolnego miejsca lub więcej na dysku

(crom) #7

Używałem XP na takim procesorze, tylko z 256 mb ramu i chodził przyzwoicie.

(Piotr Kluzowicz) #8

No to jestem pocieszony :slight_smile: Z 1GB Ramu to już w ogóle będzie nieźle.

(Slownikex) #9

Kumpel pracuje na XP z takim sprzętem:

Procek: Intel Pentium II 450mhz( OC 502mhz )

Pamięć: 384mb SD RAM 133mhz

Chodzi mu to znośnie

Ja przez 3 lata śmigałem na takim sprzęcie:

AMD Duron 850mhz

384mb SD Ram 133mhz

GeForce Mx 400/440 64mb

XP chodził bardzo dobrze, spokojnie korzystałem z dobrodziejstw internetu, gg, foobara itd :slight_smile:

(Ctr) #10

Nie zastanawiaj się i instaluj XP. 98 czy tam 2000 to przedpotopowe systemy.

-- Dodane 27.05.2009 (Śr) 21:45 --

u mnie w budzie na 450MHZ, 256 RAM, i grafice zintegrowanej 8mb chodzi w miarę ładnie XP.

(Piotr Kluzowicz) #11

Dzięki za tak liczne odpowiedzi :wink:

Będzie XP ^^

(Wiktor 1996 96) #12

tylko nie instaluj SP3 kuzyn ma starego pentiuma III 1,2ghz 256ram i z sp3 muli

(Danielm86) #13

Wystarczy SP2 i powyłączać zbędne usługi i animacje i będzie chodził. Ratuje cię RAM :wink:

(Johny) #14

Będzie chodził,tu główne znaczenie ma pamięć,od min 512 MB jest sens instalować XP,przy 1 GB będzie wymiatał,komp zapewne do starszych gier i internetu

(Joni987) #15

Jak chcesz żeby Ci XP chodził znacznie szybciej, co jest odczuwalne zwłaszcza na słabym komputerze, możesz zbędne komponenty wywalić z płytki instalacyjnej programem nLite + wykonać przyzwoitą optymalizacje również w tym programie.

Podaję również konfiguracje optymalnych ustawień (wywalonych komponentów, optymalizacji), które możesz usunąć w tym programie:

http://wrzucacz.pl/file/7061243457496

Mam nadzieję że okażą się przydatne.

Wczytujesz je po skopiowaniu przez program zawartości płytki z windowsem XP na dysk.

Dokładnie przejrzyj wszystkie ustawienia!

Dodatkowo instrukcje do programu masz tu:

(system) #16

A ja XP Pro. uzywalem na : Celeron,300 MHz Ram:96 MB Grafika: Nvidia Geforce 2 32 MB Dysk: 2,5 GB i działał w MIARE dobrze. Ale zamulał przy otworzeniu 3 okienek.

(Piotr Kluzowicz) #17

Komp głównie do internetu.

Dzięki raz jeszcze za rady :wink:

(Kpc21) #18

Ja do przedwczoraj miałem XP na prawie identycznym kompie. Zamulał i strasznie mielił dyskiem, ale dało się go obsługiwać.

Pamiętaj tylko, żeby nie próbować tam instalować GG 8, a nawet 7 (instaluj GG6 - jest na dp, albo jakiegoś alternatywnego lekkiego klienta, np. Kadu, GGLite). Antywirusa - z darmowych Avirę. Office 97 chodzi bez problemu, 2003 też w miarę dobrze, ale 2007 także nie próbowałbym na tym odpalać. Przeglądarka - Opera.

Poza tym wykonaj optymalizację systemu, powyrzucaj to co niepotrzebne (np. Windows Messenger).

(Johny) #19

Dołozył bym ram,bo to jest właśnie przyczyna zamulania,jeśli to komp głównie do internetu postawiłbym na jakąś okrojoną dystrybucje Linuxa,przy XP warunkiem jest dołożenie 512 MB ramu,dopiero wtedy można myśleć o nowszych programach,w XP będziesz miał pół funkcji wyłączonych z powodu niedoboru pamięci

(system) #20

Nie będzie żadnych problemów. Ja tego posta piszę z kompa Pentium II 350Mhz 288mb ram i nic mi nie zamula, wszystko chodzi całkiem przyzwoicie. Do internetu super :smiley: Mam tylko włączony styl klasyczny i to była jedyna zmiana której dokonałem aby poprawić sprawność systemu :slight_smile: