Czy XP Home obsługuje HT

(El Baton) #1

Przejżałem wszystkie tematy, w których są porównywane systemy Home i Pro. Stwierdziłem, że wystarczy mi Home ale nie wiem jak to jest z tą obsługą procesora... oświeci mnie ktoś?

Na stronie Microsoftu piszą, że Windows XP Home nie obsługuje stacji wieloprocesorowych... czy HT zalicza się do tego?

Z kolei na stronie http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1289&action=all testy HT były przeprowadzane na edycji domowej... i można stwierdzić że obsługuje HT...

Moje pytanie... jak to jest z tym HT i stacjami wieloprocesorowymi. Jak to wygląda w praktyce?

(Adrian) #2

było o tym nawet ostatnio, ale powtórze... windows xp home nie obsługuje ht......... :!:

...chociaż z tej egieldy wynika inaczej

(El Baton) #3

Właśnie dlatego chciałem się poradzić...

(Micromac) #4

W biosie ustawiasz HT a pozniej instalacja Windowsa z SP2. Ale system Home będzie to odczytywał jako wirtualne procesory. W Windowsie XP Pro jest inaczej.

(El Baton) #5

Znaczy się, że będzie w pełni go obsługiwał ?

(Micromac) #6

Fizycznie nie tylko wirtualnie

(El Baton) #7

Czyli będzie tak jakby osłabiony? Sorry że tak się wypytuje ale nie chcę popełnić błędu...

(Micromac) #8

Nie. Chodzi o to , że Windows Home nie obsługuje dwurdzeniowych procesorów (tylko Windows XP Pro). Ograniczenie nie dotyczy tylko jednordzeniowych CPU Intela z HT (Pentium 4 Extreme Edition, Pentium seria 500,600), które oferują pod Windows Home dwa wirtualne rdzenie.

(Ferdek31) #9

Home nie wspiera technologii HT tylko jest kompatybilny z HT tzn. będzie współpracował z takim procesorem jak by to był zwykły procesor czyli realnie nie wykorzysta jego możliwości obliczeniowych

(El Baton) #10

No, chyba o taką odpowiedź mi chodziło... troche zasmucającą :frowning: będzie trzeba zbierać kase na Pro...

Idąc dalej za ciosem... znacie sklep gdzie można go tanio nabyć? Bo raczej na kasie nie leżę...

(Ferdek31) #11

spróbuj na allegro ale za mniej jak 600zł chyba nie znajdziesz legalnego

(El Baton) #12

Dobra, dzięki za pomoc... teraz bede się męczył z kasą :stuck_out_tongue:

(Docent) #13

Pozwolę sobie nie zgodzić się :wink: Windows XP Home może korzystać z HT tak samo, jak Professional, gdyż HT to w dalszym ciągu jeden fizyczny procesor , a tylko o fizycznych procesorach mowa w licencji.

Przy okazji warto przeczytać (PL): http://support.microsoft.com/?id=810231

(Ferdek31) #14

kolego Docent oczywiście że może ale nie wspiera tej technologii bo nie ma zimplementowane w jądrze tak jak napisałem więc nie rozumiem z czym się nie zgadzasz? 98 też na tym procesorze będzie działał ale chyba nie chodzi o kompatybilność tylko o wykorzystanie tej technologii w pełni, móc korzystać z procesora, a rozddzielić wątki między dwa wirtualne procesory to różnica, choć technologia HT pokazuje w pełni możliwości przy pracy z dwoma "wymagającymi" aplikacjami a przy normalnej pracy nie widać żadnej róznicy. El Batonowi chodzi o to aby system wspierał, a nie działał przy procesorze z technologią HT pozdrawiam

(Micromac) #15

Tutaj nikt nie kwestionuje tylko chodziło o to, że Windows XP Home wykorzysta tylko jeden rdzen procesora z technologia HT. Co do Windows XP Pro to obsługuje dwa fizyczne, a cztery logiczne procesory.

(Docent) #16

@marek624:

Jednak będę utrzymywał, że mam rację - Home tak samo korzysta z HT jak Professional pod względem wydajnościowym.

Sprawdź u źródła: http://www.intel.com/support/processors/sb/cs-017343.htm

Więcej czytania: http://www.intel.com/cd/channel/reseller/asmo-na/eng/products/desktop/processor/processors/pentium-4/tech/36016.htm

A ile jest rdzeni w procesorze HT? Jeden :slight_smile:

(Ferdek31) #17

jest jeden rdzeń jak napisał Robinhio i dwa wirtualne procesory i dobrze napisał, ale dwa rzeczywiste procesory wspomaga tylko pro, a ten słynny HT nie sprawdził się w praktyce i dlatego rezygnuję się z niego bo on nic nie daje, na korzyść stacji wieloprocesorowych bo mało jest aplikacji wielowątkowych / na palcach chyba jednej ręki można je policzyć / i kolego Docent przypuszczam co chcesz powiedzieć, ale El Batonowi chodzi o obsługę stacji wieloprocesorowych a nie HT, bo rozdzielić aplikacę na wątki na jednym procesorze lub na dwa działające niezależnie to różnica i to zasadnicza w wydajności, a xp home choć ma dwa procesory, i tak dzieli na wątki a nie na procesory

(Docent) #18

Teraz to już się kompletnie pogubiłem, albo Ty tak zamieszałeś :wink:

Pytanie podstawowe było:

do tego dwa poniższe błędne stwierdzenia:

oraz

Odezwałem się w tym temacie, ponieważ powyższe odpowiedzi są błędne. Jak to jest naprawdę:

1) Windows XP Home obsługuje jeden fizyczny procesor na płycie

2) jeśli procesor ma technologię HT, wtedy w systemie pojawiają się dwa (dodatkowy jest wirtualny)

3) Windows XP Home czerpie takie same korzyści z HT jak Professional

A o samych (jak by nie patrzeć miernych) korzyściach HT nie rozmawiamy, bo nie było to tematem dyskusji. El Batonowi nie chodziło o obsługę stacji wieloprocesorowych, tylko o to, czy będzie obsługa HT w XP Home. Uzyskał odpowiedź, że będzie niepełna (nieprawda). Chciał nawet kupować Professional, zupełnie niepotrzebnie. A ja to tylko wyprostowałem. :wink:

Proponuję na tym zakończyć. :slight_smile:

(Micromac) #19

Docent nie wiem gdzie Ty widzisz w moim poscie błędne stwierdzenie. Wyrwałeś z kontekstu zdanie. Opierałem się na podstawie stron podanych przez El Batona w pierwszym poscie. Nie widze nic błędnego w tym. W nastepnym poscie rozwinałem tę mysl.

Procesory, które podałem wcześniej mają jeden rdzeń (jedna fizyczna jednostka) z technologią HT. Więc jak zainstaluje Windows XP Home to ten system będzie wykorzystywał HT. A jak wiemy technologia HT polega na emulacji dwóch rdzeni więc w tym przypadku Home będzie traktował jeden fizyczny procesor jako dwa wirtualne procesory. Natomiast jak będzie miał procesor dwurdzeniowy z technologią HT (dwie oddzielne jednostki fizyczne) a takim procesorem jest np. Pentium Extreme Edition 840, to wykorzysta tylko jeden rdzen a nie dwa. Aby było inaczej trzeba mieć odpowiedni do tego między innymi system operacyjny.

Te, które podałem mają jeden a są takie, które mają więcej.

Na koniec odnosząc sie do tego:

Jest to zgodne z moimi wcześniejszymi stwierdzeniami. Natomiast co do pierwszego punktu to jak ktoś będzie miał procesor dwurdzeniowy to Windows Home obsłuzy tylko jeden rdzen procesora a nie dwa a więc nie wykorzysta sie w pełni mozliwosci takiego procesora z tym systemem i o to chodziło.