Czy zakup routera Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN to dobry pomysł?

Dzień dobry. Mam okazję kupić router Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN w okazyjnie dobrej cenie. Sprzęt jest nowy, wcześniej nieodpakowany. Pochodzi z nietrafionego prezentu. Ponieważ robię u siebie w mieszkaniu remont i będę miał nowe łącze, to pomyślałem o wymianie routera na nowy. Zauważyłem, że na forach polecają Mikrotiki. Moje pytanie zatem, czy warto kupić takie urządzenie? A może jakieś inne, lepsze urządzenie, które będzie fajnie współgrało z NASem, który chcę zamontować w przyszłym miesiącu?

Sprzęt fajny, ale:

  • czy Twój dostawca Internetu umożliwi Ci wykorzystywanie jego możliwości?
  • czy sam dasz radę z konfiguracją? Mikrotiki konfiguruje się inaczej niż typowy router.

Kwestia ceny. Jakbym miał wydać 900 zł na niego to bym nie kupił, ponieważ w domu ciężko wykorzystać jego możliwości. Mam w domu hAP ac2 (RBD52G-5HacD2HnD-TC) i jest aż nadto. Tutaj masz więcej portów, więcej MIMO w wifi, i port światłowodowy. Czy to wykorzystasz, to nie wiem…

Do domu w sam raz, chociaż to mocny sprzęt. Nie wiem jaka to okazja, ale jeśli połowa ceny, to nawet się nie zastanawiaj.

@qbpm

Bez przesady. MT na początku wydają się trudne. W domu mam jakiś badziew TP Linka za 800 zeta (typowy SOHO), który przyvtym Mikrotiku jestvwart 20 zł.

1 polubienie

No tak, niby wszystko działa, a później się okazuje, że ktoś zostawił otwarty DNS na WAN, i jego MT służy do ataków typu “DNS Amplification” albo postawił DHCP na WAN, przecież u niego działa.
Za połowę ceny to warto, ale już 600 to bym nie dał, bo jest hAP ac2 za 270zł.

Wszystko jest łatwe kiedy się na tym zna, tylko trudno znać się na wszystkim :wink:

1 polubienie

Bez przesady. Jest quick setup, pełno tutoriali. Może właśnie warto się czegoś nauczyć i nie być betonem :wink:

Widać, że kolega ma zajawkę. Zawsze można zapoznać się z systemem na http://demo.mt.lv lub pobrać obraz VM i poklikać.

Mogę go odkupić za 400zł razem z klatką montażową na ścianę. Wcześniej przewijały się zawsze routery typu tenda, tp-link itp. Chciałbym to już porzucić i faktycznie ogarnąć coś lepszego. Mam w domu dwie drukarki, które chciałbym udostępnić sobie w sieci i podłączyć NAS. Zdecyduję się na ten sprzęt, bo na innych forach też go chwalą.

Znaczy z szafką rack?
Dobra cena, ja bym brał, sama szafka mała potrafi ponad 100zł kosztować.

O ile faktycznie sprawny, raczej rzadko ktoś kupuje routery na prezent :stuck_out_tongue_winking_eye:

Panie! Tu się nie ma co zastanawiać. Za 400 zeta bierz, będziesz pan zadowolony :wink:

Jeśli w NASie masz 2x LAN GbE, to sobie możesz to z MT zagregować w 802.3ad :slight_smile:

Nie z szafką rak, tylko klatką montażową na ścianę. Nie wiem czy ktoś kupuje routery na prezent, ja wiem że ten na pewno pochodzi od pewnej osoby. Sprzęt kupię, a @roobal będzie mi pomagał w połączeniu wszystkiego jak trzeba :smiley:

Wiesz co… Eeee… To może jednak nie kupuj :stuck_out_tongue: