Czy zakup takiego sprzętu opłaca się?

Witam,

w niedługim czasie zamierzam zakupić nowe “wnętrzności” do komputera. Chodzi o procesor, płyta główna, pamięć oraz HDD. Po pierwsze nie wiem czy zakupić procesor Core 2 Duo E8400 czy też słabszy i go podkręcić. Cena nowego E8400 to ok. 500zł. Po drugie zastanawiam się, które pamięci będą lepsze DDR2 800MHz CL4 czy też DDR2 1066MHz CL5. Płyta główna nie stanowi problemu, bo jest duży wybór. A co do HDD, to planuję troszkę szybszy dysk, czyli WD Raptor 10 000 obr/min 36GB lub tańsze dyski 7200 obr/min połączone w macierz. Na całość planuję wydać ok.1200-1300zł.

Pozdrawiam

krokodajl , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

a jaka reszta która będzie z tym współpracować tzn. zasilacz, grafika i do czego ten komp?

w kompie tym jest zasilacz modecom 400W. Grafika to GeForce 7300. Więc raczej w wymagające gry nie pogram. Może za kilka miesięcy wymienię kartę graficzną na lepszą. W tej chwili chciałbym mieć przede wszystkim wydajny komputer przede wszystkim do przyzwoitego działania Visual Studio 2008 oraz Photoshopa. Potrzebuję więc wydajnego procesora oraz pamięci. Szybkość działania zależy też od dysku, więc poluję na wspomnianego raptora, który chociaż jest głośniejszy od przeciętnego dysku, to oferuje bardzo przyzwoite parametry odczytu/zapisu.

e8400 - 597zł

msi P45 NEO3-FR - 343zł

Patriot LLK 2x2Gb CL4 -240zł

Samsung F1 640GB - 235zł

aktualnie za taki sprzet wychodzi 1415zł w agito.pl

na początku września było by mniej o prawie 200zł…

nie mniej niech tylko plunio7 nie wpada z pomysłem P5Q który podniesie cene o jakieś 40-50zł a jakoś specjalnie lepiej nie będzie

ok. Chciałbym jeszcze zasięgnąć opinii na temat dysku WD Raptor. Czy te 10 000 obr/min wyraźnie wpływa na poprawę szybkości działania systemu? Zastanawiałem się nad macierzą… Nie wiem jednak, którą wybrać aby była bezpieczna i w miarę szybka. Ale jak już wspomniałem bardziej skłaniam się w kierunku dysku WD Raptor.

raptory są drogie, i nie zmieścisz się w ustalonej kwocie

http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID

raid 2 wygląda spoko tylko trzeba mieć 3 dyski

stary test bo stary ale może poczytaj

http://pclab.pl/art18286.html

w sumie mogę troszkę przekroczyć ten próg kosztów. Nie planuję kupna dużego raptora. Mam dysk 160GB i z niego planuję zrobić “magazyn” na dane. Natomiast z zakupionego dysku Raptor o rozmiarze 36GB, który kosztuje niecałe 300zł zrobiłbym partycję systemową… Myślę, że to dobre rozwiązanie.

Za 1500 nie pchałbym się w E8400, wystarczy E5200 czy nawet E2160 i mocniejsza grafika.

Pozdro

problemy z czytaniem ? czy on wspominał cokolwiek o wymianie karty ?