Czy zamawiając komputer z Windowsem musi on być instalowany?

Witam

Zamawiam z pewnego sklepu internetowego komputer na zamówienie czy jak zamawiam z Windowsem czy muszą oni instalować Windows’a bo tak jakby nie dają mi innego wyboru? Mam trochę obawy, że ktoś będzie instalował Windows’a czy czegoś nie dogra itd. Ostatnio siedzę tylko na Linux’ach, czy dużo roboty będzie z wyzerowaniem kompa i instalacji na nowo?

Najlepiej zapytać w pewnym sklepie internetowym :slight_smile:

Jeżeli kupujesz wersję W10 BOX to nie muszą instalować.

Ok tak zrobiłem, a co do tego jeśli jednak będzie ten Windows, dużo jest roboty z ponowną instalacją?

Tak, to jest BOX usb

Więc powiedz w sklepie żeby nie instalowali. Jak jest to wersja BOX to dostaniesz nośnik w pudełku i będziesz mógł sobie sam system zainstalować.

Zależy.
W przypadku laptopów OS jest wgrany w fabryce, w przypadku desktopów (skąłdaków) w sklepie.

Tyle samo co przy instalacji na czystym dysku.
Robisz z igły widły. Sklep widocznie ma takie procedury, aby ułatwić mniej technicznym klientom wymianę sprzętu.

Jeśli Windows nie był w zestawie, lecz kupiony osobno, prawdopodobnie nie zostanie zainstalowany, gdyż większość sklepów dolicza usługę instalacji Windows i innego oprogramowania, np. program antywirusowy, chyba że instalacja systemu była w promocji za 0 zł.

Instalacja Windowsa to 10 minut, najprostsza i najnudniejsza czynność serwisowa.

Jak ten Windows 10 rozleniwił ludzi :wink:
Przy Windowsie 7 to było przynajmniej całe popołudnie restartów, aktualizacji, kolejnych restartów, kolejnych aktualizacji i tak kilka godzin, a później szukanie sterowników po stronach producentów, ich instalacja i testowanie… Ehhh :smiley: (o prehistorycznych Windowsach już nawet nie wspomnę)

Cała prawda.
Dogrywanie sterowników sprawiało że backup systemu nabierał sensu.

system instalują na tzw. dysku recovery

Ja i tak zawsze formatuje pre instalowany system i instaluje na nowo. Nigdy nie wiadomo co siedzi w takim systemie i jest już w nim dograne tyle śmieci że masakra.

W oryginalnych systemach i tych z recovery jest już dużo śmieci, lepiej zrobić czystą instalację.

A czy ogólnie jest jakiś poradnik jak zainstalować W10 w możliwie najoptymalniejszy sposób? Ja Win7 instalowałem tak, że działam na koncie user’a a konto admina jest obok, i przy instalacjach jest wymagane podanie hasła

youtube i
Jak zainstalować windows 10 czysta instalacja
Jak zainstalować windows 10 na windows 7
Jak przejść na windows 10 na windows 8.1

Pod W10 polecam zrobić to samo, chociaż tutaj jest lepiej niż pod poprzednimi systemami, bo nawet użytkownik z prawami administratora to nie jest prawdziwy administrator.
Instalacja jest banalnie prosta i ogranicza się zrobienia partycji i wybrania kilku podstawowych opcji lokalizacyjnych systemu.

Chyba jak ktoś sie nie przygotował. Ja mam zawsze sterowniki na drugiej partycji, podobnie jak wszystkie potrzebne programy. A aktualizacje w Windowsie 7 są po to żeby je wyłączyć i mieć to z głowy xD
Co innego proces wyłączania niepotrzebnych usług i optymalizacji systemu ale to akurat lubię robić.

Jak kupisz w zestawie to poprosisz o nieinstalowanie systemu. W xkomach i innych badziewiakach na 100% będziesz miał źle/niepoprawnie zainstalowany system. Z drugiej strony sklep musi jakoś sprawdzić czy działa poprawnie sprzęt. Ja u siebie i tam instaluję system bez aktywacji. Większość klientów jednak chce system i dostaje z moim zestawem softu gotowy do pracy. Inna sprawa, że mało kto potrafi dobrze i poprawnie zainstalować system, takie czasy.