Czy zasilacz 500W wystarczy po upgradzie procesorów?

Mam następującą platformę:

  • Płyta główna: HP DL160 G6
  • RAM: 6x4Gb ECC FBDimm DDR3
  • CPU: 2x E5620
  • GPU: 1050Ti
  • 3 dyski twarde 7,2k RPM
  • kontroler raid p410 256mb

wszystko siedzi w oryginalnej obudowie 1U od serwera HP DL160 G6. Oryginalny jest również zasilacz non-hotplug 500W.
Planuję wymienić procesory na dwa X5670 albo X5675 (domyślam się że procesory 130W odpadają w konfiguracji z zasilaczem 500W - tak twierdzi dokumentacja serwera). Gdy E5620 mają 80W to X5675 mają TDP 95W.
Zastanawiam się czy potrzebuję wymienić zasilacz do sprawnej pracy pod obciążeniem. Jeżeli tak, to proszę o konkretne pomysły (pamiętajcie że taki zasilacz potrzebuje EPS12v 8-pin do płyty oraz idealnie potrzebuje również 10-pinowego połączenia HP dla backplane dysków i musi zmieścić się w obudowie 1U). Alternatywą jest zastosowanie drugiego zasilacza do zasilania wyłącznie karty graficznej (przez molex).

Ja bym zaczął od dokładnego sprawdzenia, czy na pewno procesory o których myślisz ruszą w tym serwerze.
Dwa powody:

  1. HP uwielbia blokować wymianę komponentów, do tych które są produkowane dla nich jako Spare Parts
  2. Chłodzenie - to jest główny powód dla którego CPU z TDP 130W odpadają w przedbiegach, a i chłodzenie 6 rdzeniowych Xeonów może stanąć pod znakiem zapytania.
    Co do zasilacza zaś - to wystarczy.
  1. Niestety nie wiem za bardzo o co tutaj konkretnie chodzi. Wydaje mi się że każdy CPU który nie jest Engineering Sample oraz jest na liście wspieranych CPU powinien ruszyć. Widziałem nie jedną ofertę gdzie sprzedają ten serwer z X5675, nawet z X5690. Więc niebardzo wiem jak jeszcze mogę potwierdzić że ten serwer wesprze X5675. Masz może jakieś konkretne porady jak to sprawdzić? :slight_smile:
  2. Procesory 130W są w tym serwerze wspierane (co prawda należy wówczas przełożyć jeden wiatrak w inne miejsce [co mam z jakiegoś powodu zrobione od kiedy ten serwer mam, mimo że mam 80W CPU]). Jednak 6 wiatraków 15kRPM oraz 6 wiatraków 11kRPM robi swoje, mimo niezbyt dużego radiatora (bo 1U). Obecnie z E5620 wiatraki 95% czasu pracują na najniższych obrotach (nawet pod obciążeniem). Większym problemem jest chłodzenie pokoju w którym ten sprzęt się znajduje - temperatura może stać się dosyć nieprzyjemna :wink: . Wydaje mi się że dużo szybciej nieprzyjemne stanie się posiadanie odrzutowca niż ten serwer się przegrzeje. Aczkolwiek 130W i tak nie chcę gdyż nie ofertują aż takiego przyrostu mocy a są sporo droższe (+ wg dokumentacji wtedy czeka mnie również wymiana zasilacza na 750W). Także o chłodzenie bym się nie martwił, bo mam konfigurację wiatraków pod 130W mimo że planuję wsadzić 95W.
  1. Sprawdź w dokumentacji (niestety - ale by to sprawdzić na stronie HP potrzeba więcej informacji). TO że serwery są sprzedawane z takimi procesorami - to jeszcze nie wszystko. Mnie osobiście spotkała przykrość z dwoma różnymi Proliantami, gdzie zakupione CPU nie chciały współpracować ze względu na blokadę sprzętową (założoną przez HP). Rozwiązaniem było zakupienie CPU od HP (po oczywiście odpowiednio wyższej cenie - a jakże …)

Niestety ja w dokumentacji nie jestem w stanie nic ciekawego znaleźć, np. tutaj nic ciekawego nie piszą na ten temat z tego co widzę. Niebardzo nawet wiem jak HP mogłoby nazwać taką genialną technologię :wink: . Powiedz jakie konkretnie informacje potrzebne to mogę podać/poszukać. Wg. innej osoby wymiana CPU powinna być ok tak długo jak zasilanie (twoim zdaniem ok) oraz heatsink się nie zmienił (patrzyłem na zdjęcia - wygląda identycznie między 80W a 95W CPU). Jeszcze jedna możliwość to że procesory które kupiłeś do swoich Proliantów to były Engineering Samples i takie procesory działają tylko na niewielkiej części płyt (na HP bodaj nie).