Czy zgłoszenie fałszywego profilu jest zniesławieniem?


(adam749) #1

Witam.

Hmm mam dziwne pytanie, na pewnym portalu społecznościowym znalazłem profil jakiejś tam osoby, który wydał mi się fake'm, ponieważ zdjęcia wyglądały podejrzanie. Napisałem tej osobie w komentarzu, że jest owym fakem i zgłosiłem profil administracji. Potem dostałem od niej wiadomość, że może mnie oskarżyć o zniesławienie.. i wyjaśniła (o ile to prawda), że jednak zdjęcia w jej profilu są jej.

Fragment wiadomości od niej:

No i moje pytanie brzmi, czy zgłaszając profil, że może być fałszywy administracji portalu jest zniesławieniem wobec osoby, którą się zgłasza?


(Sokar11) #2

Nie podejrzewam aby takie działanie b yło zniesławieniem. Popytaj na jakimś formu prawnym.


(Drobok) #3

Jeśli nie nazwałeś bezpośrednio osoby, a jej konto nie masz się czego bać. A taki mail by mnie tylko w tym utwierdził :slight_smile: Jeśli mnie ktoś by takie coś napisał nie pisałbym jemu, tylko od razu do administracji serwisu :slight_smile:


(adam749) #4

Też tak podejrzewam, ale wolałem się zapytać :wink: A z zakładaniem i pisaniem tematu na forum prawnym się jeszcze wstrzymam, bo tutaj na pewno ktoś się orientuje w tych sprawach, choćby moderatorzy, bo mają na co dzień z tym doczynienia.


(Drobok) #5

Mógłbyś się podzielić linkiem do w/w profilu :stuck_out_tongue:

Btw na przyszłość wystarczy sama administracja, nie pisz publicznie bowiem można to uznać za obraźliwe :slight_smile: A już na pewno będziesz miał spam od neokida zarządzającego fake profilem :slight_smile:


(scripter1) #6

Pozywanie o zniesławienie przy tak błahej sprawie byłoby moim zdaniem niepoważne i raczej ten ktoś próbuje cię zastraszyć żebyś wycofał swoje zgłoszenie, ja bym zrobił tak jak napisał drobok.

Nikt normalny nie pozywa o zniesławienie za to że ktoś wyraził swoje wątpliwości o do autentyczności profilu na portalu społecznościowym, wyjątkiem są politycy, artyści (zresztą i ich normalność stawiałbym pod znakiem zapytania przy pozwie w tak błahej sprawie).

Zazwyczaj tylko osoby publicznie znane bawią się w takie pozwy.