Czy zgłoszenie fałszywego profilu jest zniesławieniem?

Witam.

Hmm mam dziwne pytanie, na pewnym portalu społecznościowym znalazłem profil jakiejś tam osoby, który wydał mi się fake’m, ponieważ zdjęcia wyglądały podejrzanie. Napisałem tej osobie w komentarzu, że jest owym fakem i zgłosiłem profil administracji. Potem dostałem od niej wiadomość, że może mnie oskarżyć o zniesławienie… i wyjaśniła (o ile to prawda), że jednak zdjęcia w jej profilu są jej.

Fragment wiadomości od niej:

No i moje pytanie brzmi, czy zgłaszając profil, że może być fałszywy administracji portalu jest zniesławieniem wobec osoby, którą się zgłasza?

Nie podejrzewam aby takie działanie b yło zniesławieniem. Popytaj na jakimś formu prawnym.

Jeśli nie nazwałeś bezpośrednio osoby, a jej konto nie masz się czego bać. A taki mail by mnie tylko w tym utwierdził :slight_smile: Jeśli mnie ktoś by takie coś napisał nie pisałbym jemu, tylko od razu do administracji serwisu :slight_smile:

Też tak podejrzewam, ale wolałem się zapytać :wink: A z zakładaniem i pisaniem tematu na forum prawnym się jeszcze wstrzymam, bo tutaj na pewno ktoś się orientuje w tych sprawach, choćby moderatorzy, bo mają na co dzień z tym doczynienia.

Mógłbyś się podzielić linkiem do w/w profilu :stuck_out_tongue:

Btw na przyszłość wystarczy sama administracja, nie pisz publicznie bowiem można to uznać za obraźliwe :slight_smile: A już na pewno będziesz miał spam od neokida zarządzającego fake profilem :slight_smile:

Pozywanie o zniesławienie przy tak błahej sprawie byłoby moim zdaniem niepoważne i raczej ten ktoś próbuje cię zastraszyć żebyś wycofał swoje zgłoszenie, ja bym zrobił tak jak napisał drobok.

Nikt normalny nie pozywa o zniesławienie za to że ktoś wyraził swoje wątpliwości o do autentyczności profilu na portalu społecznościowym, wyjątkiem są politycy, artyści (zresztą i ich normalność stawiałbym pod znakiem zapytania przy pozwie w tak błahej sprawie).

Zazwyczaj tylko osoby publicznie znane bawią się w takie pozwy.