Czy zmiana dysku przyśpieszy gry?

Witam, mam dysk ST3320620A . Jest on dosyć wolny, w dodatku ma interfejs ATA 100. Chciałbym się zapytać czy przy wymianie dysku oprócz szybszego włączania się OS i aplikacje będzie więcej FPS w grach?

Proszę zmienić temat na konkretny, opcja EDYTUJ.JNJN

Podaj dokładnie model tego dysku Seagate.

Nie wiem czy bedzie wiecej fps ale wszystko będzie działo szybciej :slight_smile:

Płynność w grze to może się nie polepszy, ale za to szybkość ładowania systemu, otwierania folderów, plików, instalacji programów i gier będzie lepsza. A no i oczywiście szybsze włączanie się gier.

Na wielu forach znalazłem, że wydajność kompa zależy od najwolniejszego elementu, więc właśnie, czy dysk ogranicza mi kompa?

Kiedyś prowadziłem serwer i jak był na hdd to miałem na nim 70 fps, a jak wrzuciłem na RAM dysk 400 fps, ale to był serwer, a gra była nadal na hdd. Stąd moje wątpliwości.

Po zmianie dysku na lepszy będzie tak jak napisałem wyżej. No może minimalnie chodzić gra płynniej bo w końcu dysk jest odpowiedzialny za przepływ danych ale nie łudziłbym się zbytnio.

@EDIT: To już bardziej procek nie ogarnia fpsów niż dysk. No chyba że twój dysk jest uszkodzony, gubi dane i ogólnie “pada” to wtedy na pewno wymiana przyśpieszy gry.

Dzięki wątek do zamknięcia.

guildos , koledzy pominęli kilka istotnych kwestii więc jeszcze ci je tu dopiszę.

Po pierwsze skoro piszesz że masz teraz dysk z interfejsem ATA/100 to znaczy że masz bardzo stary dysk, zmiana dysku na taki z interfejsem ATA/133 powinna podnieść lekko wydajność ale tylko pod warunkiem że masz płytę główną obsługującą ATA/133 oraz 80 żyłową taśmę dla ATA/133 (zobacz: http://pl.wikipedia.org/wiki/ATA_%28technologia%29) bo inaczej to nic nie zyskasz.

Troszkę większy zysk wydajności uzyskasz na dysku SATA ale i tak ten zysk będzie się głównie uwidaczniał przy zapisie/odczycie dużych ilości danych.

W grach ilość fps zależy głównie od procesora i pamięci ram oraz ich zajętości (nawet mocny komp będzie mulił w grach/filmach jak będziesz miał w trakcie grania/oglądania odpalonych w tle dużo pamięciożernych i mocno obciążających procesor aplikacji), czasem wystarczy wyłączyć kilka niepotrzebnie pracujących w tle programów.

Po drugie jeśli chodzi o wydajność związaną z dyskiem mocno sfragmentowany dysk będzie powodował znaczny spadek wydajności dlatego zaleca się co jakiś czas robić defragmentację dysku oraz kasowanie niepotrzebnych plików (im mniej wolnego miejsca na dysku tym łatwiej dane ulegają fragmentacji).

ST3320620A to bardzo słaby dysk jak na obecne czasy bo nawet najtańsze dyski hdd pod SATA mają dwa razy lepszy transfer i minimalnie krótszy czas dostępu.

Dla przykładu ja zaobserwowałem minimalnie lepszy fps i dużo szybsze wczytywanie w grach po wymianie pojedynczego dysku HD322HJ na macierz raid o z 5 dysków hd322hj. Do tego im bardziej zapełniony dysk tym gorsza wydajność dysku dlatego przy pełnym zapełnieniu najlepiej sprawuje się macierz raid 0 z hdd i dyski ssd.

Dzięki, a scripter tak na marginesie moje mobo ma 6x sata 2 i obsługa ata 133, temat założyłem bo biore udział w konkursie o dysk ssd, z tąd ma ciekawośc.

Zapoznałem się, pozdrawiam.

Moim zdaniem zmiana da wiele - o ile wymieni się na coś porządnego, a nie przeskoczy się na jakiś stary, zajechany szmelc. Na starej konfiguracji ze starym Samsungiem (ATA100 również) po zmianie na to z sygnaturki (wtedy mi się CPU zjarał, a potrzebny był komputer) chodziło zdecydowanie szybciej. A warto wspomnieć, że Green do demonów szybkości no nie należy

Tak ale trudno tu jednoznacznie stwierdzić czy jest to zasługa samego dysku czy też tego że ten nowy nie był sfragmentowany.

Bo przecież nawet jak przy zmianie dysku nie wgrywasz na niego systemu od nowa tylko przekopiowujesz wszystkie danych ze starego dysku z systemem włącznie to wszystkie dane na nowym dysku nie są sfragmentowane a na starym dysku mogły być pofragmentowane co spowalniało system.

Aby było miarodajne porównanie to oba dyski (stary i nowy) musiałbyś tak samo sformatować i tak samo zainstalować na obu dokładnie ten sam system i dokładnie te same programy oraz łatki, dopiero wtedy uzyska się wiarygodne porównywalne wyniki pomiarów wydajności.